Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Merkel: „Europa musi działać solidarnie”

15.10.2015

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek w Bundestagu, przed szczytem UE w Brukseli, że nie zrezygnuje z zabiegów o wprowadzenie w UE stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców pomiędzy poszczególne kraje. Zaapelowała o lepszą ochronę granic zewnętrznych UE.

„Jestem nadal przekonana, a stanowisko to podziela cały niemiecki rząd, że potrzebujemy stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców w Europie, tak jak proponuje Komisja Europejska” - powiedziała Merkel w oświadczeniu rządu przed rozpoczynającym się po południu szczytem UE.

„Będziemy nad tym pracowali”- powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Jak przyznała, dla realizacji tego planu Niemcy muszą przekonać partnerów w UE, szczególnie kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

„Nie odpuścimy” - podkreśliła niemiecka kanclerz. Merkel przypomniała, że kraje UE porozumiały się co do podziału 160 tys. uchodźców. To Jednak „tylko pierwszy mały krok”. Kanclerz powtórzyła, że kryzys migracyjny jest "historyczną próbą dla Europy”.

„Ten problem możemy rozwiązać tylko wspólnie, a Europa musi działać solidarnie; w przeciwnym razie poniesie porażkę”- ostrzegła. Presja Berlina, by stworzyć stały mechanizm relokacji imigrantów w Europie, oznacza, że rząd PO dał się nabrać. Premier Ewa Kopacz zgodziła się przyjąć 7 tys. uchodźców w Polsce, m.in. dlatego, że obiecano nam, iż będzie to rozwiązanie jednorazowe, że mechanizm nie będzie automatyczny.

Już w ubiegły czwartek wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk zasygnalizował, przy okazji spotkania szefów MSW UE w Luksemburgu, że Komisja Europejska pracuje nad nowym planem rozlokowania uchodźców, który „byłby uruchamiany automatycznie w przypadku dużego napływu imigrantów”.

Stały system relokacji zaproponowany przez Komisję Europejską, był jednym z głównych tematów spotkania ministrów. Stachańczyk zapewniał, że rozmowy są w fazie początkowej, a „połowa krajów UE, w tym Polska, się takiemu rozwiązaniu stanowczo sprzeciwia”. 


Ryb, Spiegel.de, PAP

Fot. [web.de]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

UE

,

Angela Merkel

,

imigranci

,

kwoty

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 5. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 6. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 7. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook