Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Merkel: „Europa musi działać solidarnie”

15.10.2015

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek w Bundestagu, przed szczytem UE w Brukseli, że nie zrezygnuje z zabiegów o wprowadzenie w UE stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców pomiędzy poszczególne kraje. Zaapelowała o lepszą ochronę granic zewnętrznych UE.

„Jestem nadal przekonana, a stanowisko to podziela cały niemiecki rząd, że potrzebujemy stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców w Europie, tak jak proponuje Komisja Europejska” - powiedziała Merkel w oświadczeniu rządu przed rozpoczynającym się po południu szczytem UE.

„Będziemy nad tym pracowali”- powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Jak przyznała, dla realizacji tego planu Niemcy muszą przekonać partnerów w UE, szczególnie kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

„Nie odpuścimy” - podkreśliła niemiecka kanclerz. Merkel przypomniała, że kraje UE porozumiały się co do podziału 160 tys. uchodźców. To Jednak „tylko pierwszy mały krok”. Kanclerz powtórzyła, że kryzys migracyjny jest "historyczną próbą dla Europy”.

„Ten problem możemy rozwiązać tylko wspólnie, a Europa musi działać solidarnie; w przeciwnym razie poniesie porażkę”- ostrzegła. Presja Berlina, by stworzyć stały mechanizm relokacji imigrantów w Europie, oznacza, że rząd PO dał się nabrać. Premier Ewa Kopacz zgodziła się przyjąć 7 tys. uchodźców w Polsce, m.in. dlatego, że obiecano nam, iż będzie to rozwiązanie jednorazowe, że mechanizm nie będzie automatyczny.

Już w ubiegły czwartek wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk zasygnalizował, przy okazji spotkania szefów MSW UE w Luksemburgu, że Komisja Europejska pracuje nad nowym planem rozlokowania uchodźców, który „byłby uruchamiany automatycznie w przypadku dużego napływu imigrantów”.

Stały system relokacji zaproponowany przez Komisję Europejską, był jednym z głównych tematów spotkania ministrów. Stachańczyk zapewniał, że rozmowy są w fazie początkowej, a „połowa krajów UE, w tym Polska, się takiemu rozwiązaniu stanowczo sprzeciwia”. 


Ryb, Spiegel.de, PAP

Fot. [web.de]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

UE

,

Angela Merkel

,

imigranci

,

kwoty

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 3. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 4. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 5. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 6. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 7. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 8. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook