Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: Będziemy bronić interesów Niemców

27.04.2017

Kanclerz Niemiec przed negocjacjami z Wielką Brytanią ws. Brexitu.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w czwartek w Bundestagu, że celem rządu Niemiec podczas negocjacji z Wielką Brytanią jest zachowanie jedności i zwartości Unii Europejskiej oraz uchronienie Wspólnoty 27 krajów przed negatywnymi skutkami Brexitu.

Wśród priorytetowych zadań swojego rządu wymieniła też obronę interesów mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli Niemiec.

W przedstawionym posłom oświadczeniu Merkel powiedziała, że uczestnicy szczytu UE w sobotę w Brukseli muszą wysłać "silny sygnał zwartości (Unii)".

Merkel oceniła pozytywnie projekt wytycznych do negocjacji przygotowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska jako dokument "bardzo dobry i wyważony". Wytyczne będą podstawą do opracowania bardziej szczegółowego mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej, co – jak poinformowała Merkel - ma nastąpić "prawdopodobnie pod koniec maja".

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że wytyczne "uwzględniają nie tylko interesy poszczególnych krajów, lecz także nadrzędne interesy Unii jako całości".

Merkel zaznaczyła, że właściwe negocjacje polityczne z Londynem "nabiorą tempa" dopiero po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wyznaczonych na 8 czerwca. Zastrzegła, że wszystkie ważne decyzje w negocjacjach prowadzonych przez Komisję Europejską wymagają zgody krajów członkowskich. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że ani jej kraj, ani inne kraje UE nie chciały Brexitu.

"Będziemy bronić interesów naszych, niemieckich obywatelek i obywateli" – podkreśliła Merkel, wymieniając główne cele jej rządu w negocjacjach. Przypomniała, że w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie 100 tys. Niemców, którzy "niepokoją się o swoją przyszłość". Merkel zapowiedziała, że Berlin i inne stolice europejskie przedłożą "uczciwą ofertę" Brytyjczykom mieszkającym na kontynencie.

Zdaniem kanclerz Europa będzie kontynuowała bliską współpracę z Londynem, gdzie jest to zbieżne z europejskimi interesami, w tym w walce z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną oraz w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i zagranicznej.

Merkel zapewniła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by zachować i wzmocnić jedność 27 krajów UE. "Udało się nam, pomimo czasami odmiennych interesów, działać po Brexicie w sposób zwarty i zjednoczony" - podkreśliła. "Jestem przekonana, że także po Brexicie pozostaniemy niepowtarzalną wspólnotą wartości i jednym z najsilniejszych obszarów gospodarczych" - zaznaczyła.

Merkel zastrzegła, że umowa o Brexicie zostanie podpisana dopiero po wyjaśnieniu "w sposób satysfakcjonujący" wszystkich spornych kwestii, w tym kwestii finansowych.

Wielka Brytania, jako kraj postronny, "nie może i nie będzie miała wszystkich praw, czy wręcz lepszych warunków, niż członkowie UE" - podkreśliła, zaznaczając, że wszystkie kraje UE oraz instytucje europejskie są co do tego zgodne. Merkel zwróciła uwagę, że "niektórzy w Wielkiej Brytanii ulegają złudzeniom". "Tracą niepotrzebnie czas" - zauważyła niemiecka kanclerz.

Celem UE są "dobre, bliskie i nacechowane zaufaniem" relacje z Wielką Brytanią – zadeklarowała Merkel.

W sobotę w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt, na którym przywódcy państw i rządów 27 krajów UE przyjmą wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią o warunkach Brexitu. Rozmowy mają potrwać maksymalnie dwa lata.

Niemieccy posłowie zabierający głos w czwartkowej dyskusji nad oświadczeniem, w tym szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder, mówili, że warunkiem dobrej współpracy UE z Wielką Brytanią jest utrzymanie swobodnego przepływu osób.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, szefowie rządu Niemiec przed spotkaniami na szczycie UE informująkażdorazowo swój parlament o tematyce obrad i niemieckim stanowisku. Z Berlina Jacek Lepiarz

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook