Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: Atak USA jest zrozumiały

07.04.2017

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że atak sił USA na syryjską bazę lotniczą jest zrozumiały wobec rozmiaru zbrodni wojennych i cierpień niewinnych ludzi. Obarczyła całkowitą odpowiedzialnością za sytuację prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

"Wszyscy wiemy, że broń chemiczna jest zakazana, a kto ją stosuje, ten popełnia zbrodnię wojenną" - powiedziała Merkel podczas wcześniej zaplanowanego spotkania w Berlinie z wolontariuszami zaangażowanymi w pomoc dla uchodźców. Amerykański atak rakietowy był odpowiedzią na wtorkowe użycie przez reżim Asada broni chemicznej w opanowanej przez syryjskich rebeliantów miejscowości Chan Szajchun; zginęło tam 86 osób.

Szefowa niemieckiego rządu poinformowała, że przeprowadziła rano rozmowy telefoniczne z prezydentem Francji Francois Hollande'em i premierem Włoch Paolo Gentilonim. Podkreśliła, że amerykańskie ataki miały "ograniczony zasięg i były skierowane przeciwko wybranym punktom". 

Merkel zaznaczyła ponownie, że troje przywódców jest zgodnych co do tego, że całkowita odpowiedzialność za rozwój sytuacji ponosi prezydent Syrii. O wyłącznej odpowiedzialności Asada była mowa w wydanym wcześniej pisemnym oświadczeniu po rozmowie Merkel z Hollande'em. 

"Ten atak Stanów Zjednoczonych jest wobec rozmiarów zbrodni wojennych, wobec cierpienia niewinnych ludzi i wobec blokady w Radzie Bezpieczeństwa (ONZ) zrozumiały" - powiedziała Merkel. Wcześniej jako zrozumiałą określił amerykańską akcję militarną minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel. 

Merkel zaapelowała o zintensyfikowanie wysiłków o podjęcie dialogu politycznego w RB ONZ i w Genewie, aby doprowadzić do "politycznej transformacji" w Syrii i "demokratycznego zakończenia" rządów Asada. 

Komentatorzy niemieckich mediów zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do Polski czy Turcji, Niemcy zachowały powściągliwość w ocenie amerykańskiego ataku. "To jest poparcie z zaciągniętym hamulcem" - powiedział komentator kanału telewizyjnego N24. 

Z informacji przekazanych przez rzecznika rządu Steffena Seiberta wynika, że Merkel nie została poinformowana o ataku przez Trumpa, lecz dowiedziała się "na krótko przedtem" o planowanej akcji od minister obrony Ursuli von der Leyen oraz swojego doradcy do spraw zagranicznych Christopha Heusgena. Seibert nie sprecyzował, z jakim wyprzedzeniem wiadomość o ataku dotarła do szefowej rządu Niemiec. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA] 

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook