Jedynie prawda jest ciekawa


Memoriał uznany za „zagranicznego agenta”

16.12.2016

Decyzja sądu w Moskwie, który oddalił skargę Stowarzyszenia Memoriał na uznanie go przez Ministerstwo Sprawiedliwości za organizację "pełniącą funkcje zagranicznego agenta", pokazuje niedobry stan sądownictwa - powiedział PAP Jan Raczyński z zarządu Memoriału.

„Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości, jego dowolne interpretowanie (przepisów) okazuje się ważniejsze niż sformułowane w sposób jasny i w terminach obowiązującego prawa stanowisko Sądu Konstytucyjnego” - powiedział Raczyński, komentując piątkową decyzję sądu. 

Zastrzegł on, że decyzja na razie nie wpłynie na działalność Memoriału, ponieważ można się od niej odwołać do wyższej instancji i taka apelacja nastąpi w ciągu miesiąca. 

Memoriał argumentuje, że zgodnie z orzeczeniem rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego z 2014 roku status "zagranicznego agenta" można nadać tylko organizacjom rosyjskim, co wyklucza zastosowanie tego statusu dla organizacji międzynarodowych, w tym ich przedstawicielstw działających na terytorium Rosji. Tymczasem według resortu sprawiedliwości orzeczenie Sądu Konstytucyjnego dotyczyło tylko organizacji stworzonych i zarejestrowanych w obcych państwach, podczas gdy Memoriał jest zarejestrowany w Rosji. 

Zdaniem przedstawiciela Memoriału trudny do zrozumienia jest pogląd Ministerstwa Sprawiedliwości, iż organizacja międzynarodowa nie może być jednocześnie rosyjskim podmiotem prawnym. Raczyński podkreślił, że sąd w piątek odrzucił wniosek Memoriału, by o wyjaśnienia w tej sprawie zwrócić się do samego Sądu Konstytucyjnego. 

Sąd oddalił skargę Memoriału, który zakwestionował decyzję resortu sprawiedliwości wydaną po przeprowadzonej jesienią kontroli. W jej wyniku Memoriał został przez resort wpisany do rejestru organizacji "pełniących funkcje zagranicznego agenta". Wcześniej Memoriał odmówił samodzielnego wystąpienia do ministerstwa o wpisanie go do tego rejestru; taki obowiązek mają, na mocy ustawy z 2012 roku, organizacje otrzymujące środki finansowe z zagranicy i biorące udział w życiu politycznym Rosji. 

Za niepodporządkowanie się wymogom ustawy organizacjom i ich szefom grożą wysokie kary pieniężne, a nawet więzienie. Te instytucje, które są uznane za "zagranicznych agentów", zostają objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa. 

Do tej decyzji władz Rosji, która wpisała Z kolei Unia Europejska uznała, że decyzja władz Rosji o umieszczeniu Stowarzyszenia Memoriał na liście organizacji pozarządowych "pełniących funkcję zagranicznego agenta, wstrzymuje rozwój społeczeństwa obywatelskiego i ogranicza "skromne środki" NGO. 

W piątkowym komunikacie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), będącej unijną służbą dyplomatyczną, przypomniano, że prawo dotyczące "zagranicznych agentów" ogranicza "fundamentalne wolności w Rosji, skromne środki NGO i hamuje rozwój niezależnego społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju". 

ESDZ zapowiedziała, że nadal będzie apelować do "rosyjskich władz o dostosowanie ich polityki i legislacji do zobowiązań w sferze praw człowieka". Jednocześnie zwróciła się do Moskwy o zaprzestanie wpisywania rosyjskich organizacji pozarządowych na listę "zagranicznych agentów". 

Unijna służba dyplomatyczna zapewniła też, że UE nadal będzie wspierać rosyjskie NGO i tamtejsze społeczeństwo obywatelskie. 

W październiku Memoriał poinformował, że w wyniku przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości kontroli stowarzyszenie zostało wpisane do rejestru organizacji "pełniących funkcje zagranicznego agenta". Wcześniej Memoriał odmówił samodzielnego wystąpienia do ministerstwa o wpisanie go do tego rejestru; taki obowiązek mają, na mocy ustawy z 2012 roku, organizacje otrzymujące środki finansowe z zagranicy i biorące udział w życiu politycznym Rosji. 

Stowarzyszenie Memoriał to wspólnota skupiającą kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, działających - oprócz Rosji - także w Niemczech, na Łotwie, Ukrainie, w Kazachstanie, Armenii i Gruzji. Ta jedna z najstarszych rosyjskich organizacji zajmuje się obroną praw człowieka i dokumentacją zbrodni stalinowskich, w tym również represji wobec obywateli Polski. 


ak/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 2. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 3. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 4. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 5. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 6. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 7. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 8. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook