Jedynie prawda jest ciekawa


Medialna wojna ws. wizyty Putina na Węgrzech

18.02.2015

Wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Budapeszcie przyniosła gospodarcze i polityczne korzyści Węgrom – ocenia w środę węgierska prasa prorządowa. Media niezależne kwestionują jej wyniki, a „Nepszabadsag” pisze o „hańbie” premiera Viktora Orbana.

Komentator prorządowego dziennika „Magyar Hirlap” Gyula T. Mate pozytywnie ocenia wizytę. Jego zdaniem Węgrom udało się podczas tej wizyty porozumieć w decydujących kwestiach oraz w szeregu innych spraw „stworzyć odpowiedni fundament na przyszłość”.

„Rola Rosji dla 'piękniejszej przyszłości' Europy jest nie do ominięcia. My w porę wykonaliśmy krok i w porę się z nią dogadaliśmy. Dzięki temu wzrosły prestiż i niezależność naszego państwa, a jednocześnie nie naraziliśmy na szwank dotychczasowych zobowiązań sojuszniczych” - przekonuje komentator.

Podobnego zdania jest prawicowy „Magyar Nemzet”. Dziennik pisze, że suwerenne państwo ma prawo samo określać swoje priorytety i nie podważa to euroatlantyckiej solidarności.

Podkreśla przy tym, że Rosja mogła dzięki tej wizycie pokazać, że „nie chce się odgradzać, a tym bardziej odwracać od Europy”, zaś Budapeszt mógł przekazać komunikat, który „wielu się nie podoba”, a mianowicie że „ukraińskiego kryzysu, który w wyczuwalny sposób ciąży nad bezpieczeństwem Europy, a wkrótce także nad jej konkurencyjnością, nie da się rozwiązać bez Rosji”.

Tygodnik „HVG” podkreśla, że wspólna konferencja prasowa dwóch liderów przysłużyła się obu stronom: Orbanowi, bo mógł ogłosić, że rozwiązano kwestię upływającej w tym roku umowy o dostawach rosyjskiego gazu, „dla Putina zaś najważniejsze było to, że po raz pierwszy od wybuchu konfliktu ukraińskiego mógł po raz pierwszy odwiedzić państwo UE”.

Również portal index.hu zwraca uwagę na znaczenie tej wizyty dla Putina. Rosyjski prezydent „wprawdzie rozmawiał z Orbanem, ale jak gdyby ważniejsze było dla niego to, że może przemawiać do świata z państwa Unii Europejskiej” – czytamy. Portal ocenia przy tym, że praktyczne wyniki wizyty dla Węgier były mało znaczące:

Niewiele nowego się urodziło w sprawie węgiersko-rosyjskiego porozumienia gazowego, a o (elektrowni atomowej w) Paksu niemal nie wspominano. „HVG” pisze, że spośród pięciu porozumień dwustronnych podpisanych podczas wizyty Putina najbardziej tajemnicze jest to, które dotyczy współpracy międzyregionalnej.

„Będziemy musieli poczekać, nim się dowiemy, co w nim konkretnie jest” - pisze gazeta w tekście zatytułowanym „Po spotkaniu Orban-Putin: dwóch zadowolonych przywódców i niezliczone znaki zapytania”.

„Polityczny sukces dla Putina, gospodarczy sukces dla Orbana – to się nazywa sytuacja korzystna dla obu stron. A międzynarodowymi reakcjami prasowymi zajmie się potem sekretarz stanu ds. komunikacji” - podsumowuje ironicznie „HVG”.

Tymczasem lewicowy dziennik „Nepszabadsag” pisze o „hańbie” dla Orbana.

„Bojownik o wolność, 'silny człowiek Europy', 'żywy pomnik odwagi' słuchał, jak Putin obwiniał Ukraińców o wojnę i miał czelność nazwać górnikami i traktorzystami uzbrojonych po zęby i wspieranych przez regularne oddziały rosyjskie separatystów” - czytamy.

„Podpisane porozumienia nie są warte funta kłaków, a tymczasem Putin bez przeszkód pouczał Europę w sprawie gazociągów. A węgierski premier jeszcze mu przytakiwał: chociaż są osoby, zdaniem których Europa mogłaby się obyć bez rosyjskiego gazu, to on nie uważa takiego rozwiązania za realne. Tyle by było, jeśli chodzi o europejską unię energetyczną, wspólną europejską politykę zagraniczną i europejską solidarność” - pisze dziennik.

Część tytułów zwraca uwagę na to, że kontekstem dla wizyty Putina była wcześniejsza wizyta w Budapeszcie kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Według tygodnika „HVG” na wspólnej konferencji prasowej Orbana i Putina wyczuwalna była większa harmonia niż podczas podobnej konferencji z Merkel dwa tygodnie wcześniej.

„Chociaż Orban był jeszcze bardziej małomówny niż na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz, tym razem nie byliśmy świadkami tak ostrych różnic zdań jak wtedy, gdy Merkel próbowała analizować nieliberalną demokrację Orbana” - pisze tygodnik, odnosząc się do słów Merkel, że dla niej demokracja zawsze miała liberalne korzenie i dlatego nie wie, co począć ze zbitką „nieliberalna demokracja”.

AM/PAP

[fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK]

Warto poczytać

 1. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 8. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook