Jedynie prawda jest ciekawa


Medialna wojna ws. wizyty Putina na Węgrzech

18.02.2015

Wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Budapeszcie przyniosła gospodarcze i polityczne korzyści Węgrom – ocenia w środę węgierska prasa prorządowa. Media niezależne kwestionują jej wyniki, a „Nepszabadsag” pisze o „hańbie” premiera Viktora Orbana.

Komentator prorządowego dziennika „Magyar Hirlap” Gyula T. Mate pozytywnie ocenia wizytę. Jego zdaniem Węgrom udało się podczas tej wizyty porozumieć w decydujących kwestiach oraz w szeregu innych spraw „stworzyć odpowiedni fundament na przyszłość”.

„Rola Rosji dla 'piękniejszej przyszłości' Europy jest nie do ominięcia. My w porę wykonaliśmy krok i w porę się z nią dogadaliśmy. Dzięki temu wzrosły prestiż i niezależność naszego państwa, a jednocześnie nie naraziliśmy na szwank dotychczasowych zobowiązań sojuszniczych” - przekonuje komentator.

Podobnego zdania jest prawicowy „Magyar Nemzet”. Dziennik pisze, że suwerenne państwo ma prawo samo określać swoje priorytety i nie podważa to euroatlantyckiej solidarności.

Podkreśla przy tym, że Rosja mogła dzięki tej wizycie pokazać, że „nie chce się odgradzać, a tym bardziej odwracać od Europy”, zaś Budapeszt mógł przekazać komunikat, który „wielu się nie podoba”, a mianowicie że „ukraińskiego kryzysu, który w wyczuwalny sposób ciąży nad bezpieczeństwem Europy, a wkrótce także nad jej konkurencyjnością, nie da się rozwiązać bez Rosji”.

Tygodnik „HVG” podkreśla, że wspólna konferencja prasowa dwóch liderów przysłużyła się obu stronom: Orbanowi, bo mógł ogłosić, że rozwiązano kwestię upływającej w tym roku umowy o dostawach rosyjskiego gazu, „dla Putina zaś najważniejsze było to, że po raz pierwszy od wybuchu konfliktu ukraińskiego mógł po raz pierwszy odwiedzić państwo UE”.

Również portal index.hu zwraca uwagę na znaczenie tej wizyty dla Putina. Rosyjski prezydent „wprawdzie rozmawiał z Orbanem, ale jak gdyby ważniejsze było dla niego to, że może przemawiać do świata z państwa Unii Europejskiej” – czytamy. Portal ocenia przy tym, że praktyczne wyniki wizyty dla Węgier były mało znaczące:

Niewiele nowego się urodziło w sprawie węgiersko-rosyjskiego porozumienia gazowego, a o (elektrowni atomowej w) Paksu niemal nie wspominano. „HVG” pisze, że spośród pięciu porozumień dwustronnych podpisanych podczas wizyty Putina najbardziej tajemnicze jest to, które dotyczy współpracy międzyregionalnej.

„Będziemy musieli poczekać, nim się dowiemy, co w nim konkretnie jest” - pisze gazeta w tekście zatytułowanym „Po spotkaniu Orban-Putin: dwóch zadowolonych przywódców i niezliczone znaki zapytania”.

„Polityczny sukces dla Putina, gospodarczy sukces dla Orbana – to się nazywa sytuacja korzystna dla obu stron. A międzynarodowymi reakcjami prasowymi zajmie się potem sekretarz stanu ds. komunikacji” - podsumowuje ironicznie „HVG”.

Tymczasem lewicowy dziennik „Nepszabadsag” pisze o „hańbie” dla Orbana.

„Bojownik o wolność, 'silny człowiek Europy', 'żywy pomnik odwagi' słuchał, jak Putin obwiniał Ukraińców o wojnę i miał czelność nazwać górnikami i traktorzystami uzbrojonych po zęby i wspieranych przez regularne oddziały rosyjskie separatystów” - czytamy.

„Podpisane porozumienia nie są warte funta kłaków, a tymczasem Putin bez przeszkód pouczał Europę w sprawie gazociągów. A węgierski premier jeszcze mu przytakiwał: chociaż są osoby, zdaniem których Europa mogłaby się obyć bez rosyjskiego gazu, to on nie uważa takiego rozwiązania za realne. Tyle by było, jeśli chodzi o europejską unię energetyczną, wspólną europejską politykę zagraniczną i europejską solidarność” - pisze dziennik.

Część tytułów zwraca uwagę na to, że kontekstem dla wizyty Putina była wcześniejsza wizyta w Budapeszcie kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Według tygodnika „HVG” na wspólnej konferencji prasowej Orbana i Putina wyczuwalna była większa harmonia niż podczas podobnej konferencji z Merkel dwa tygodnie wcześniej.

„Chociaż Orban był jeszcze bardziej małomówny niż na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz, tym razem nie byliśmy świadkami tak ostrych różnic zdań jak wtedy, gdy Merkel próbowała analizować nieliberalną demokrację Orbana” - pisze tygodnik, odnosząc się do słów Merkel, że dla niej demokracja zawsze miała liberalne korzenie i dlatego nie wie, co począć ze zbitką „nieliberalna demokracja”.

AM/PAP

[fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK]

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 4. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 5. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 6. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 7. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook