Jedynie prawda jest ciekawa


Mediacje USA w sprawie strefy Gazy

20.11.2012

Hilary Clinton przerwała podróż po Azji, którą odbywała razem z prezydentem Barackiem Obamą, aby udać się do Izraela. Stany Zjednoczone coraz bardziej angażują się w sprawę zawieszenia broni w konflikcie wokół strefy Gazy.

Rząd USA coraz silniej angażuje się w mediację na rzecz zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem, czego przejawem jest wizyta sekretarz stanu Hillary Clinton na Bliskim Wschodzie. Komentatorzy zwracają jednak uwagę na słabnące wpływy USA w tym regionie.

Clinton przerwała podróż po Azji, którą odbywała razem z prezydentem Barackiem Obamą, aby udać się do Izraela. Spotka się z premierem Benjaminem Netanjahu, a następnie w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu będzie rozmawiać z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Zaplanowane jest też jej spotkanie z prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim.

Obama telefonicznie rozmawiał z Mursim w poniedziałek, a potem we wtorek rano (czasu USA). Konferował także przez telefon z Netanjahu. USA nie utrzymują stosunków z Hamasem.

Hillary Clinton chce przede wszystkim powstrzymać Izrael przed inwazją sił lądowych na Strefę Gazy, co groziłoby licznymi ofiarami wśród ludności cywilnej i oznaczałoby niebezpieczną eskalację konfliktu. Panuje opinia, że inwazja lądowa jeszcze bardziej zmniejszyłaby poparcie dla Izraela na świecie i wzmocniłaby poparcie krajów arabskich dla Palestyńczyków.

Zwraca się też uwagę, że konfrontacja między Izraelem a Hamasem wystawia na trudną próbę stosunki Waszyngtonu z Egiptem i Turcją. Kraje te pozostają w formalnym sojuszu z USA, korzystają (zwłaszcza Egipt) ze znacznej amerykańskiej pomocy wojskowej, ale rządzone są przez partie islamistyczne, wrogo nastawione do Izraela i nieufnie do USA.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał niedawno Izrael "państwem terrorystycznym", a Mursi otwarcie poparł Hamas. Ale jednocześnie Kair, uzależniony od pomocy amerykańskiej, wzywa Hamas do zawieszenia broni.

"Konflikt wprowadził dodatkowe napięcie w stosunkach USA z Egiptem i Turcją i uwydatnił granice wpływu Ameryki w regionie po rewolucjach, które tam rozgorzały. USA są krytykowane, że nie czynią tyle, ile potrzeba w celu wywarcia presji na Izrael, aby zgodził się na zawieszenie broni" - pisze wtorkowy "Washington Post".

Podkreśla się, że administracja Obamy wezwała obie strony do "deeskalacji" konfliktu, ale skrytykowała publicznie tylko Hamas. Tymczasem palestyńscy politycy przypominają, że od bomb i rakiet izraelskich w Strefie Gazy giną także cywile, w tym kobiety i dzieci.

Komentatorzy zwracają uwagę, że samo zawieszenie broni nie rozwiąże problemu. Izrael nalega na trwałe zabezpieczenia przeciw atakom rakietowym ze Strefy Gazy. We wtorek zastępca doradcy Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes zapewnił Izrael, że Ameryce także zależy na długoterminowym rozwiązaniu gwarantującym bezpieczeństwo Izraela.

Dzięki systemowi obrony antyrakietowej "Żelazna Kopuła" udało się dotąd zestrzelić 90 procent rakiet Hamasu, ale - jak podała we wtorek rzeczniczka armii izraelskiej Awital Lejbowicz - co najmniej 88 rakiet uderzyło na terytorium Izraela.

Prawica w USA wzywa administrację do twardej obrony interesów bezpieczeństwa Izraela."Chodzi tu o przeciwstawienie się szerszej strategii islamistów. Chcą oni wypchnąć USA z regionu i ustanowić tam kalifat" - powiedział w konserwatywnej telewizji Fox News jej analityk wojskowy, emerytowany generał Jack Keane.

pap/ansa

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook