Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mediacje USA w sprawie strefy Gazy

20.11.2012

Hilary Clinton przerwała podróż po Azji, którą odbywała razem z prezydentem Barackiem Obamą, aby udać się do Izraela. Stany Zjednoczone coraz bardziej angażują się w sprawę zawieszenia broni w konflikcie wokół strefy Gazy.

Rząd USA coraz silniej angażuje się w mediację na rzecz zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem, czego przejawem jest wizyta sekretarz stanu Hillary Clinton na Bliskim Wschodzie. Komentatorzy zwracają jednak uwagę na słabnące wpływy USA w tym regionie.

Clinton przerwała podróż po Azji, którą odbywała razem z prezydentem Barackiem Obamą, aby udać się do Izraela. Spotka się z premierem Benjaminem Netanjahu, a następnie w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu będzie rozmawiać z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Zaplanowane jest też jej spotkanie z prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim.

Obama telefonicznie rozmawiał z Mursim w poniedziałek, a potem we wtorek rano (czasu USA). Konferował także przez telefon z Netanjahu. USA nie utrzymują stosunków z Hamasem.

Hillary Clinton chce przede wszystkim powstrzymać Izrael przed inwazją sił lądowych na Strefę Gazy, co groziłoby licznymi ofiarami wśród ludności cywilnej i oznaczałoby niebezpieczną eskalację konfliktu. Panuje opinia, że inwazja lądowa jeszcze bardziej zmniejszyłaby poparcie dla Izraela na świecie i wzmocniłaby poparcie krajów arabskich dla Palestyńczyków.

Zwraca się też uwagę, że konfrontacja między Izraelem a Hamasem wystawia na trudną próbę stosunki Waszyngtonu z Egiptem i Turcją. Kraje te pozostają w formalnym sojuszu z USA, korzystają (zwłaszcza Egipt) ze znacznej amerykańskiej pomocy wojskowej, ale rządzone są przez partie islamistyczne, wrogo nastawione do Izraela i nieufnie do USA.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał niedawno Izrael "państwem terrorystycznym", a Mursi otwarcie poparł Hamas. Ale jednocześnie Kair, uzależniony od pomocy amerykańskiej, wzywa Hamas do zawieszenia broni.

"Konflikt wprowadził dodatkowe napięcie w stosunkach USA z Egiptem i Turcją i uwydatnił granice wpływu Ameryki w regionie po rewolucjach, które tam rozgorzały. USA są krytykowane, że nie czynią tyle, ile potrzeba w celu wywarcia presji na Izrael, aby zgodził się na zawieszenie broni" - pisze wtorkowy "Washington Post".

Podkreśla się, że administracja Obamy wezwała obie strony do "deeskalacji" konfliktu, ale skrytykowała publicznie tylko Hamas. Tymczasem palestyńscy politycy przypominają, że od bomb i rakiet izraelskich w Strefie Gazy giną także cywile, w tym kobiety i dzieci.

Komentatorzy zwracają uwagę, że samo zawieszenie broni nie rozwiąże problemu. Izrael nalega na trwałe zabezpieczenia przeciw atakom rakietowym ze Strefy Gazy. We wtorek zastępca doradcy Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes zapewnił Izrael, że Ameryce także zależy na długoterminowym rozwiązaniu gwarantującym bezpieczeństwo Izraela.

Dzięki systemowi obrony antyrakietowej "Żelazna Kopuła" udało się dotąd zestrzelić 90 procent rakiet Hamasu, ale - jak podała we wtorek rzeczniczka armii izraelskiej Awital Lejbowicz - co najmniej 88 rakiet uderzyło na terytorium Izraela.

Prawica w USA wzywa administrację do twardej obrony interesów bezpieczeństwa Izraela."Chodzi tu o przeciwstawienie się szerszej strategii islamistów. Chcą oni wypchnąć USA z regionu i ustanowić tam kalifat" - powiedział w konserwatywnej telewizji Fox News jej analityk wojskowy, emerytowany generał Jack Keane.

pap/ansa

[fot.PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Barack Obama

,

Clinton

,

Izarael

Warto poczytać

 1. aircraft-4642961280 22.10.2016

  Ukraina zawróciła białoruski samolot

  Białoruski samolot pasażerski ze 142 osobami na pokładzie został zmuszony, pod groźbą poderwania myśliwców, do powrotu na lotnisko w Kijowie, skąd wyleciał, kierując się do stolicy Białorusi, Mińska.

 2. mid-epa05597511 22.10.2016

  Schulz: Rozmowy ws. CETA są zakończone

  Rozmowy z Kanadą na temat porozumienia o wolnym handlu CETA nie zostały zerwane. One zostały zakończone - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego po porannych rozmowach z kanadyjską minister do spraw handlu.

 3. mid-epa05595930 22.10.2016

  Turcja grozi Unii Europejskiej

  Unia Europejska nie powinna zapominać, że Turcja zawsze ma alternatywne wyjścia - oświadczył w sobotę turecki premier Binali Yildirim.

 4. reichstag-1358982960720 22.10.2016

  Spada poczucie bezpieczeństwa wśród Niemców

  "Niemcy coraz bardziej obawiają się zamachów i coraz krytyczniej oceniają stan bezpieczeństwa w swoim kraju" - wynika z sondażu.

 5. mid-16a22013 22.10.2016

  Msza Święta przy grobie Jana Pawła II

  W przypadający w sobotę dzień wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II przy jego grobie w bazylice watykańskiej odprawiono rano mszę.

 6. ydkR3qNdiw-big-reduce460 22.10.2016

  Katastrofa rosyjskiego śmigłowca

  Co najmniej 19 osób poniosło śmierć w rezultacie katastrofy śmigłowca transportowego Mi-8.

 7. mid-epa05596176 22.10.2016

  ISIS traci kolejne ważne miasto

  Kirkuk, leżący na północy kraju, jest znów w rękach irackich sił rządowych.

 8. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook