Jedynie prawda jest ciekawa


Media w USA: „Skrytość Clinton martwi Demokratów"

13.09.2016

Nadmierna skrytość Clinton sprawiła, że jej doradcy, którym zależało na podkreśleniu różnic między kandydatką Demokratów i jej republikańskim rywalem w kwestii jawności, muszą teraz zmagać się z pytaniami o jej zdrowie i żądaniami opublikowania wyników badań - pisze "New York Times". Przypomina, że Clinton opublikowała zeznania podatkowe, wyczerpująco przedstawiła swoją wizję polityczną, a w zeszłym roku udostępniła zdecydowanie więcej informacji o swoim stanie zdrowia niż Trump. Mimo to obecnie jej sztab wyborczy został zepchnięty do defensywy.

"NYT" zauważa, że poinformowanie opinii publicznej o zdrowiu Clinton z opóźnieniem ożywiło obawy wśród zwolenników Demokratki co do "jej automatycznej, wydaje się, skłonności do okopywania się, często uzasadnianej wymogami prywatności, w chwilach politycznego zagrożenia", przez co "po raz kolejny wygląda, jakby miała coś do ukrycia".

Nowojorski dziennik zwraca uwagę, że na większości wyborców wrażenie zrobiła nie tyle kwestia zdrowia Clinton, co jej wiarygodność. Jak przypomina "NYT", w sierpniowym sondażu dla stacji Fox News 74 proc. zarejestrowanych wyborców powiedziało, że nie obchodzi ich, czy zdrowie Clinton pozwoli jej na pełnienie obowiązków prezydenta, podczas gdy w sondażu dla "Washington Post" i telewizji ABC News aż sześciu na 10 wyborców zadeklarowało, że jej nie ufa.

Gazeta pisze również, że obecne kłopoty Clinton chce jak najlepiej wykorzystać sztab jej rywala. "W sytuacji, gdy zaledwie osiem tygodni zostało do wyborów, a tylko dwa do pierwszej debaty z Clinton (...), Trump może już nigdy nie mieć takiej okazji do zabiegania o wyborców praktycznie bez utrudnień (ze strony konkurentki)" - podkreśla "NYT".

Dziennik zaznacza, że nietypowo dla siebie Trump nie wykorzystał dotąd zasłabnięcia Clinton do atakowania jej, ale pod jej (medialną) nieobecność próbuje wzmacniać własną pozycję. W publicznych wystąpieniach broni np. swoich zwolenników, których Clinton określiła jako ludzi "godnych pożałowania", "ksenofobów, rasistów, seksistów, homofobów i islamofobów", a także przygotowuje nową ofensywę reklamową w kluczowych dla siebie stanach Pensylwania, Floryda, Ohio i Karolina Północna. 

W poniedziałek powiedział, że czuje się świetnie i że w najbliższych dniach opublikuje wyniki najnowszych badań lekarskich. Zdaniem "Washington Post" pierwotna decyzja o zatajeniu przez Clinton jej stanu zdrowia "wprawiła w ruch prawdopodobnie najbardziej szkodliwy dla niej łańcuch zdarzeń w kampanii prezydenckiej, dostarczając nowej amunicji (...) Trumpowi, który przegrywa z nią w sondażach, oraz psując szyki zaplanowanej przed debatą dwutygodniowej ofensywie".

"WP" zauważa też, że gdyby Clinton w piątek posłuchała rady lekarza i zdecydowała się na odpoczynek od kampanijnych obowiązków, nie poszłaby tego dnia na uroczystą kolację dobroczynną i nie wygłosiłaby tam "nierozważnej" uwagi o elektoracie Trumpa, a w niedzielę nie zasłabłaby w miejscu publicznym.

Według waszyngtońskiego dziennika nie jest jasne, jak wielu doradców Clinton wiedziało wcześniej o jej chorobie ani czy został o niej poinformowany demokratyczny kandydat na wiceprezydenta Tim Kaine.

Zdaniem cytowanych przez "WP" doradców i sojuszników Trumpa obecna sytuacja może być punktem zwrotnym w tegorocznej kampanii prezydenckiej, a obóz Clinton uda się utrzymać w defensywie do telewizyjnej debaty 26 września. Opinii tej nie podziela jednak większość Demokratów; wskazują, że media poświęcają ich kandydatce nieproporcjonalnie więcej uwagi niż Trumpowi, bo jest kobietą, i że Clinton wkrótce odrobi straty.

Zarówno "NYT", jak i "WP" we wtorkowych artykułach redakcyjnych zaapelowały do kandydatów o przedstawienie dodatkowych informacji o zdrowiu. "Celem musi być zapewnienie wyborców, że ujawnili wszystko, co mogłoby utrudniać im sprawowanie urzędu lub stworzyłoby ryzyko, że nie mogliby dokończyć kadencji" - czytamy w "WP". "NYT" pisze, że niezależnie od tego, czy w listopadzie wygra 70-letni Trump czy 69-letnia Clinton, to zwycięzca 24 godziny na dobę będzie musiał radzić sobie z różnymi wyzwaniami, więc "pytania o ich historię lekarską i obecny stan zdrowia wydają się w pełni uzasadnione".

Magazyn internetowy "Politico" podkreśla: "To nie jej (Clinton) zdrowie martwi Demokratów. To jej skrytość". Jego zdaniem tłumaczenie Clinton - że informację o zapaleniu płuc zataiła, bo nie spodziewała się, iż "będzie to taki problem" - przypomina strategię, jaką przyjęła, gdy na jaw wyszło, że jako sekretarz stanu do państwowej korespondencji używała prywatnego serwera.

"Jej uparte obstawanie przy zachowaniu prywatności w wyścigu o najbardziej publiczny urząd świata sprawia, że zarówno jej sojusznicy, jak i przeciwnicy bacznie obserwują, jak poradzi sobie ze skutkami +zdrowotnego epizodu+" - podkreśla "Politico".

Brytyjski dziennik "Financial Times" apeluje do obojga kandydatów o ujawnienie pełnej informacji medycznej na swój temat. Chęć zachowania prywatności przez Clinton "jest zrozumiały", ale w końcowej fazie kampanii "jakakolwiek skrytość jest nierozważna" i "może przydać wiarygodności toksycznym, nieuczciwym plotkom rozsiewanym przez wrogów Clinton, od choroby Alzheimera po nowotworową" - zaznacza gazeta w komentarzu redakcyjnym zatytułowanym "Kandydatka Demokratów powinna postrzegać otwartość jako sojusznika, nie wroga".

"FT" apeluje też o to, by nie zapominać o "znacznie poważniejszych uchybieniach Trumpa". Przypomina, że kandydat Republikanów ujawnił dotąd tylko "śmiechu wartą deklarację" swojego lekarza, że będzie "najzdrowszym kandydatem kiedykolwiek wybranym na prezydenta", oraz nie opublikował jeszcze swych zeznań podatkowych. "Biorąc pod uwagę powiązania Trumpa z Rosją i jego podziw dla Władimira Putina, opinia publiczna w USA ma prawo wiedzieć o wszelkich potencjalnych konfliktach interesów" - zaznacza.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zakskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

 2. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 3. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 4. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 5. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 6. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 7. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 8. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook