Jedynie prawda jest ciekawa

Media w USA: „Skrytość Clinton martwi Demokratów"

13.09.2016

Nadmierna skrytość Clinton sprawiła, że jej doradcy, którym zależało na podkreśleniu różnic między kandydatką Demokratów i jej republikańskim rywalem w kwestii jawności, muszą teraz zmagać się z pytaniami o jej zdrowie i żądaniami opublikowania wyników badań - pisze "New York Times". Przypomina, że Clinton opublikowała zeznania podatkowe, wyczerpująco przedstawiła swoją wizję polityczną, a w zeszłym roku udostępniła zdecydowanie więcej informacji o swoim stanie zdrowia niż Trump. Mimo to obecnie jej sztab wyborczy został zepchnięty do defensywy.

"NYT" zauważa, że poinformowanie opinii publicznej o zdrowiu Clinton z opóźnieniem ożywiło obawy wśród zwolenników Demokratki co do "jej automatycznej, wydaje się, skłonności do okopywania się, często uzasadnianej wymogami prywatności, w chwilach politycznego zagrożenia", przez co "po raz kolejny wygląda, jakby miała coś do ukrycia".

Nowojorski dziennik zwraca uwagę, że na większości wyborców wrażenie zrobiła nie tyle kwestia zdrowia Clinton, co jej wiarygodność. Jak przypomina "NYT", w sierpniowym sondażu dla stacji Fox News 74 proc. zarejestrowanych wyborców powiedziało, że nie obchodzi ich, czy zdrowie Clinton pozwoli jej na pełnienie obowiązków prezydenta, podczas gdy w sondażu dla "Washington Post" i telewizji ABC News aż sześciu na 10 wyborców zadeklarowało, że jej nie ufa.

Gazeta pisze również, że obecne kłopoty Clinton chce jak najlepiej wykorzystać sztab jej rywala. "W sytuacji, gdy zaledwie osiem tygodni zostało do wyborów, a tylko dwa do pierwszej debaty z Clinton (...), Trump może już nigdy nie mieć takiej okazji do zabiegania o wyborców praktycznie bez utrudnień (ze strony konkurentki)" - podkreśla "NYT".

Dziennik zaznacza, że nietypowo dla siebie Trump nie wykorzystał dotąd zasłabnięcia Clinton do atakowania jej, ale pod jej (medialną) nieobecność próbuje wzmacniać własną pozycję. W publicznych wystąpieniach broni np. swoich zwolenników, których Clinton określiła jako ludzi "godnych pożałowania", "ksenofobów, rasistów, seksistów, homofobów i islamofobów", a także przygotowuje nową ofensywę reklamową w kluczowych dla siebie stanach Pensylwania, Floryda, Ohio i Karolina Północna. 

W poniedziałek powiedział, że czuje się świetnie i że w najbliższych dniach opublikuje wyniki najnowszych badań lekarskich. Zdaniem "Washington Post" pierwotna decyzja o zatajeniu przez Clinton jej stanu zdrowia "wprawiła w ruch prawdopodobnie najbardziej szkodliwy dla niej łańcuch zdarzeń w kampanii prezydenckiej, dostarczając nowej amunicji (...) Trumpowi, który przegrywa z nią w sondażach, oraz psując szyki zaplanowanej przed debatą dwutygodniowej ofensywie".

"WP" zauważa też, że gdyby Clinton w piątek posłuchała rady lekarza i zdecydowała się na odpoczynek od kampanijnych obowiązków, nie poszłaby tego dnia na uroczystą kolację dobroczynną i nie wygłosiłaby tam "nierozważnej" uwagi o elektoracie Trumpa, a w niedzielę nie zasłabłaby w miejscu publicznym.

Według waszyngtońskiego dziennika nie jest jasne, jak wielu doradców Clinton wiedziało wcześniej o jej chorobie ani czy został o niej poinformowany demokratyczny kandydat na wiceprezydenta Tim Kaine.

Zdaniem cytowanych przez "WP" doradców i sojuszników Trumpa obecna sytuacja może być punktem zwrotnym w tegorocznej kampanii prezydenckiej, a obóz Clinton uda się utrzymać w defensywie do telewizyjnej debaty 26 września. Opinii tej nie podziela jednak większość Demokratów; wskazują, że media poświęcają ich kandydatce nieproporcjonalnie więcej uwagi niż Trumpowi, bo jest kobietą, i że Clinton wkrótce odrobi straty.

Zarówno "NYT", jak i "WP" we wtorkowych artykułach redakcyjnych zaapelowały do kandydatów o przedstawienie dodatkowych informacji o zdrowiu. "Celem musi być zapewnienie wyborców, że ujawnili wszystko, co mogłoby utrudniać im sprawowanie urzędu lub stworzyłoby ryzyko, że nie mogliby dokończyć kadencji" - czytamy w "WP". "NYT" pisze, że niezależnie od tego, czy w listopadzie wygra 70-letni Trump czy 69-letnia Clinton, to zwycięzca 24 godziny na dobę będzie musiał radzić sobie z różnymi wyzwaniami, więc "pytania o ich historię lekarską i obecny stan zdrowia wydają się w pełni uzasadnione".

Magazyn internetowy "Politico" podkreśla: "To nie jej (Clinton) zdrowie martwi Demokratów. To jej skrytość". Jego zdaniem tłumaczenie Clinton - że informację o zapaleniu płuc zataiła, bo nie spodziewała się, iż "będzie to taki problem" - przypomina strategię, jaką przyjęła, gdy na jaw wyszło, że jako sekretarz stanu do państwowej korespondencji używała prywatnego serwera.

"Jej uparte obstawanie przy zachowaniu prywatności w wyścigu o najbardziej publiczny urząd świata sprawia, że zarówno jej sojusznicy, jak i przeciwnicy bacznie obserwują, jak poradzi sobie ze skutkami +zdrowotnego epizodu+" - podkreśla "Politico".

Brytyjski dziennik "Financial Times" apeluje do obojga kandydatów o ujawnienie pełnej informacji medycznej na swój temat. Chęć zachowania prywatności przez Clinton "jest zrozumiały", ale w końcowej fazie kampanii "jakakolwiek skrytość jest nierozważna" i "może przydać wiarygodności toksycznym, nieuczciwym plotkom rozsiewanym przez wrogów Clinton, od choroby Alzheimera po nowotworową" - zaznacza gazeta w komentarzu redakcyjnym zatytułowanym "Kandydatka Demokratów powinna postrzegać otwartość jako sojusznika, nie wroga".

"FT" apeluje też o to, by nie zapominać o "znacznie poważniejszych uchybieniach Trumpa". Przypomina, że kandydat Republikanów ujawnił dotąd tylko "śmiechu wartą deklarację" swojego lekarza, że będzie "najzdrowszym kandydatem kiedykolwiek wybranym na prezydenta", oraz nie opublikował jeszcze swych zeznań podatkowych. "Biorąc pod uwagę powiązania Trumpa z Rosją i jego podziw dla Władimira Putina, opinia publiczna w USA ma prawo wiedzieć o wszelkich potencjalnych konfliktach interesów" - zaznacza.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. janpawel2215102017 21.10.2017

  Włoski historyk ujawnia: Jan Paweł II był ostrzegany przed zamachem

  W 1980 roku były premier Włoch Giulio Andreotti napisał w liście do Watykanu, że papież Jan Paweł II jest w niebezpieczeństwie. Epizod ten przywołał historyk, biograf polskiego papieża Andrea Riccardi podczas prezentacji książki o żandarmerii watykańskiej.

 2. Gdansk13092017 21.10.2017

  Wojska USA pozostaną w Europie. Możliwe, że ich liczebność się zwiększy

  Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges spodziewa się, że wynosząca obecnie 30 tys. liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących na kontynencie europejskim nie ulegnie na razie zmianie. Jego wypowiedź przytoczyła w sobotę agencja dpa.

 3. Somalia21102017 21.10.2017

  Znamy już bilans zamachu w Mogadiszu. Płyną też doniesienia o kolejnych atakach

  Władze Somalii opublikowały w piątek wieczór nowy bilans zamachu bombowego w Mogadiszu, do którego doszło przed tygodniem. Zginęło łącznie 358 osób, rannych jest 228 - podała somalijska agencja prasowa powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego.

 4. christ127010202017 20.10.2017

  Rośnie liczba katolików na świecie. Stanowią prawie 18 procent całej ludności globu

  Rośnie liczba katolików na świecie; obecnie jest ich 1,3 miliarda i stanowią prawie 18 procent całej ludności

 5. 1270-niemieckaaborcjonistka 20.10.2017

  Niemka sama dokonała aborcji na własnym dziecku. Całość pokazała na Instagramie

  „Czułam się bardzo silna, choć byłam zmęczona - po wszystkim doznałam ulgi. W końcu jestem wolna”

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook