Jedynie prawda jest ciekawa


Media o zwycięstwie Le Pen: „To szok”

07.12.2015

Światowe media szeroko komentują zwycięstwo prawicowego Frontu Narodowego w pierwszej turze wyborów regionalnych we Francji. Według włoskiej prasy jest to „szok dla Europy”. Podkreśla się, że największy wpływ na decyzje wyborców miał strach przed islamskim terroryzmem.

„Cyklon Le Pen” - tak rezultat pierwszej tury podsumowuje "La Stampa". Według gazety sukces skrajnej prawicy stanowi "straszne zagrożenie" dla innych sił politycznych we Francji. Dziennik podkreśla, że na nic się nie zdał wzrost popularności prezydenta François Hollande'a po atakach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada.

„Nie miało to wpływu, bo zwyciężył strach” - dodaje. „Marine Le Pen zmienia model polityczny kraju założycielskiego Unii Europejskiej i otwiera nieprzewidywalną dynamikę na Starym Kontynencie” - pisze w komentarzu "La Stampa".

Turyńska gazeta zauważa, że ugrupowanie Marine Le Pen przejęło od lewicy część poglądów w dziedzinie gospodarczo-społecznej, a także częściowo w kwestii polityki zagranicznej. To zaś sprawia, że istnieją podobieństwa z włoskim populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd.

„Czy po sukcesie Frontu Narodowego we Francji należy oczekiwać podobnego wyniku ruchu Beppe Grillo we Włoszech?” - zastanawia się dziennik. "Corriere della Sera" pisząc o "fali Le Pen zalewającej Francję" podkreśla, że przywódczyni partii z dużym kapitałem wiarygodności po obecnym głosowaniu stanie do wyborów prezydenckich w 2017 r.

„Pozostało tylko kilka dni, by spróbować ją powstrzymać” - twierdzi. Ponadto w analizie w mediolańskim dzienniku pojawia się teza, że ofensywa populistycznej prawicy kwestionuje UE w kształcie, w jakim została utworzona.

„Wizja tego, że pewnego dnia, czyli w 2017 roku pani Le Pen zasiądzie w Pałacu Elizejskim to ostateczny koszmar, do którego ona dąży w obecnej fazie chaosu i podziałów” - pisze "Corriere". Gazeta kładzie nacisk na to, że jeśli Le Pen jako prezydent kraju miałaby kierować polityką francuską, to "euro, układ z Schengen, wolność handlu i idee europejskiego otwarcia uległyby niszczącemu efektowi domina".

„Po masakrze triumfuje Le Pen” - stwierdza "La Repubblica" i pisze o "strachu przy urnach". Jak zauważa, 130 ofiar ataków w Paryżu sprawiło, że największa partia populistyczna Europy zdobyła prymat w jednym z najlepiej rozwiniętych politycznie społeczeństw Zachodu.  

Dziennik odnotowuje, że we Włoszech triumfują ideowi sojusznicy Frontu Narodowego, przede wszystkim ksenofobiczna Liga Północna. Jej lider Matteo Salvini oświadczył: „Wielka Marine Le Pen! Zmienia Francję, zmienią się także Europa i Włochy”.

Brytyjski "Guardian" wyraża opinię, że Marine Le Pen – szefowa Frontu Narodowego (FN), który w niedzielę odniósł sukces w pierwszej turze wyborów regionalnych we Francji - ma teraz możliwość zdobycia władzy w kraju.

Dziennik pisze, że FN może stać się partią rządzącą i że Le Pen "wyraźnie spogląda na wybory prezydenckie w 2017 roku". "Guardian" odnotowuje, że wprawdzie popularność przywódcy socjalistów, prezydenta François Hollande'a wzrosła po zamachach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada, "ale jego socjalistyczny rząd żałośnie zawiódł w kwestiach gospodarczych".

Brytyjski dziennik wskazuje na "spektakularny wynik" Frontu Narodowego, najlepszy jaki kiedykolwiek osiągnęła ta "antyimigracyjna, antyeuropejska partia" i pisze, że jeśli FN utrzyma przewagę w drugiej turze wyborów regionalnych 13 grudnia, "może to zmienić polityczny krajobraz Francji".

Guardian" odnotowuje, że FN z jego bezkompromisowym stanowiskiem wobec islamu, bezpieczeństwa i tożsamości narodowej był jedyną partią polityczną, która znacznie poprawiła swą pozycję w konsekwencji zamachów w Paryżu.

Zdaniem brytyjskiego dziennika to, czy FN zdoła w drugiej turze wyborów zdobyć kontrolę nad regionami, częściowo będzie zależało od tego, na ile inne partie są gotowe do połączenia sił, by powstrzymać partię Le Pen.

Niemiecki "Der Spiegel" pisze w poniedziałek w wydaniu internetowym, że sukces skrajnie prawicowego Frontu Narodowego w pierwszej turze wyborów regionalnych we Francji był "trzęsieniem ziemi, które gruntownie zmieni francuski krajobraz polityczny".

Ekspansja Frontu Narodowego oznacza, zdaniem tygodnika, kres funkcjonującego od dziesięcioleci francuskiego układu dwupartyjnego - socjalistów i konserwatystów. Co więcej - dodaje "Der Spiegel" - Francja robi też ideologiczny zwrot na prawo - dwie trzecie elektoratu opowiedziało się za konserwatystami, prawicą i Frontem Narodowym.

„Dla socjalistów, którzy zdobyli w skali kraju 23 proc., niedzielne wybory były prawdziwą klęską. Partia prezydenta François Hollande'a, która w 2010 roku opanowała prawie całą Francję, ma teraz szanse (zdobycia władzy) tylko w dwóch regionach” - odnotowuje "Der Spiegel" i dodaje, że porażce socjalistów nie zdołał zapobiec wzrost popularności Hollande'a po zamachach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada.

"Der Spiegel" cytuje apel szefowej Frontu Narodowego Marine Le Pen do wyborców przed drugą turą wyborów regionalnych: „Poprawmy jeszcze nasz wynik. Dla wszystkich Francuzów jest przy nas miejsce na drodze do przyszłości. Zabrzmiało to już niemal jak wezwanie do wyborców przed wyborami prezydenckimi w 2017 roku” - konkluduje niemiecki tygodnik.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 2. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 3. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 4. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 5. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

 6. trump-putin-14072018 14.07.2018

  Ławrow: Trump i Putin z czasem mogą się zaprzyjaźnić

  "W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego dzielił stacji RT

 7. marywagner13072018 13.07.2018

  Kanadyjska obrończyni życia ponownie za kratkami. Sędzia skazał ją na 7,5 miesiąca

  Mary Wagner, najsłynniejsza kanadyjska obrończyni życia, wkrótce trafi do więzienia. Sędzia w Ontario skazał ją na 7,5 miesiąca, jednak wliczając do wyroku czas, który spędziła za kratkami czekając na proces Wagner powinna wyjść po 60 dniach.

 8. trump28062018 13.07.2018

  Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

  W ruchu, który nie miał precedensu w annałach dyplomacji, Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu The Sun, w którym w bardzo ostrych słowach skrytykował premier May i jej plany dotyczące Brexitu.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook