Jedynie prawda jest ciekawa


Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

23.03.2018
1270moscowrazdwa
Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Według niej, potrzebna jest stanowczość i konsekwencja.

Rzeczniczka PiS była pytana w piątek w Sejmie, czy Polska powinna wycofać swojego ambasadora z Rosji. PAP dowiedziała się w piątek - ze źródła dyplomatycznego w Brukseli - że ambasador UE w Moskwie będzie odwołany na razie na miesiąc w związku z próbą zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków.

W nocy z czwartku na piątek na szczycie UE takie posunięcie uzgodnili liderzy państw członkowskich. Ambasadorem UE w Moskwie jest Niemiec Markus Ederer. Niewykluczone, że Rosja zdecyduje się - w związku z decyzją UE - na wycofanie swojego ambasadora z Brukseli.

"Uważam, że jeżeli chodzi o Rosję, to trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy, bo Rosja jest takim kraje, który liczy się tylko z twardymi decyzjami, nie boi się słabych, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać" - podkreśliła Mazurek w piątek w rozmowie z dziennikarzami.

"Myślę, że stanowczość i konsekwencja jest tutaj dobrą drogą do tego, by - nie tylko z nami ale i z innymi krajami - Rosja się liczyła" - oświadczyła rzeczniczka PiS.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przekazała ambasadorowi UE w Moskwie, by wrócił do Brukseli na konsultacje. Instrukcję w tej sprawie wydali Mogherini szefowie państw i rządów krajów UE, którzy spotykają się na szczycie w Brukseli. "Szef delegacji został poinstruowany odpowiednio przez wysoką przedstawiciel i jest oczekiwany w Brukseli w ten weekend na konsultacjach" - podkreślono w komunikacie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Według nieoficjalnych informacji, część stolic unijnych przygotowuje szerszą akcję - wydalenie rosyjskich dyplomatów, podobnie jak uczyniła to Wielka Brytania, lub wzywanie swoich ambasadorów na konsultacje. (PAP)

autor: Anna Tustanowska, fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV


Warto poczytać

 1. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 2. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 3. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 4. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 5. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 6. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 7. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 8. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook