Jedynie prawda jest ciekawa


May: Będą chwile, kiedy negocjacje będą trudne

30.04.2017

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wyraziła w niedzielę opinię, że w przypadku trudnych negocjacji w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, "brak porozumienia będzie lepszy niż złe porozumienie". "Będą chwile, kiedy negocjacje będą trudne" - powiedziała.

Szefowa rządu wzięła udział w porannych programach politycznych telewizji BBC1 ("Andrew Marr's Show") i ITV ("Peston on Sunday"), udzielając pierwszych telewizyjnych wywiadów w obecnej kampanii wyborczej przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi 8 czerwca. May broniła stanowiska swojego rządu dzień po tym, jak liderzy 27 państw członkowskich Unii Europejskiej jednomyślnie przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu, które zdaniem ekspertów znacząco odbiegają od oczekiwań rządu w Londynie. Cytowani przez niedzielne wydania gazet anonimowi unijni dyplomaci ocenili, że część żądań brytyjskiej premier "pochodzi z równoległej rzeczywistości".

Według "Sunday Timesa" po środowej kolacji z May w Londynie szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekazał niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, że "spotkanie poszło bardzo źle, a May jest w innej galaktyce". -Sądząc po tym spotkaniu, brak umowy (o wyjściu z UE - PAP) jest dalece bardziej prawdopodobny niż znalezienie porozumienia - miał powiedzieć przewodniczący KE. W reakcji na te doniesienia brytyjska premier powiedziała, że "ta wypowiedź oraz inne komentarze niektórych unijnych liderów pokazują, że będą takie momenty, kiedy negocjacje będą trudne". -Dlatego potrzebujemy silnego i stabilnego przywództwa, które pozwoli nam uzyskać dobre warunki - tłumaczyła, odwołując się do sloganu używanego przez siebie w tej kampanii.

Jak podkreśliła, jej intencją jest, aby w ciągu dwuletniego okresu negocjacji uzgodnić nie tylko warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, ale również główne zasady przyszłych relacji handlowych między swoim krajem a pozostałymi 27 państwami UE. -Jesteśmy w odmiennym położeniu niż inne kraje, bo nie jesteśmy tzw. państwem trzecim, ale członkiem Unii Europejskiej, więc startujemy z zupełnie innej pozycji - przekonywała, dodając, że "wypracowanie porozumienia o wolnym handlu powinno być prostsze i uda nam się to zrobić".

Jednocześnie May zasugerowała, że nie jest skłonna przyjąć na siebie wiążącego zobowiązania dotyczącego wysokości ostatecznej wpłaty Wielkiej Brytanii do budżetu Unii Europejskiej za istniejące zobowiązania budżetowe, dopóki nie zostaną ustalone pozostałe szczegóły przyszłego porozumienia. Próbując tonować jednak doniesienia o narastających różnicach pomiędzy UE a Wielką Brytanią, premier podkreśliła, że obie strony zgadzają się, że należy wypracować "głębokie i specjalne" partnerstwo, a także chcą możliwie szybko uregulować kwestię praw obywateli państw członkowskich mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków żyjących na kontynencie.

-Chcę być w stanie zagwarantować prawa i status obywateli Unii Europejskiej, ale to opiera się na zasadzie wzajemności. (...) Mam obowiązek dbania o brytyjskich obywateli mieszkających w państwach Unii Europejskiej - tłumaczyła. Jak zapowiedziała, realne negocjacje między stronami rozpoczną się w czerwcu, po tym, jak Brytyjczycy 8 czerwca pójdą do urn, aby wybrać nowy rząd. Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę w ciągu dwóch lat od tej daty, tj. przed 29 marca 2019 roku.

fot. [PAP/EPA/JEFF OVERS / BBC / HANDOUT]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook