Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Masowe protesty w Turcji

08.04.2013

Około 10 tys. osób protestowało w poniedziałek w pobliżu kompleksu więziennego w Stambule przeciwko wznowieniu kontrowersyjnego procesu niemal 300 osób oskarżanych o spisek w celu obalenia rządu Turcji o islamistycznych korzeniach.

Według AFP doszło do przepychanek z żandarmami, których zmobilizowano w celu ochrony kompleksu więziennego Silivri, gdzie są przetrzymywani oskarżeni podczas trwającego od kilku lat procesu.

Protestujący wymachujący tureckimi flagami próbowali się przedostać za barierki ochronne, lecz zostali wyparci przez siły bezpieczeństwa, które użyły działek wodnych.

W zgromadzeniu uczestniczyło wielu członków czołowej partii opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CPH).

Sąd miał w poniedziałek rozpocząć wysłuchiwanie przemów końcowych oskarżonych, w tym wojskowych i dziennikarzy, którym zarzucono próbę obalenia rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana, sprawującego władzę od roku 2002.

Wśród domniemanych członków grupy Ergenekon, której członkowie mieli dążyć do obalenia rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Erdogana, znajduje się były szef sztabu generalnego, generał Ilker Basbug.

Dla 64 podsądnych, w tym dla generała i dwóch znanych dziennikarzy, Tuncaya Ozkana i Mustafy Balbaya, prokuratorzy domagają się dożywocia bez możliwości amnestii. Werdykt jest spodziewany najwcześniej za parę tygodni.

Krytycy władz twierdzą, że proces jest oparty na słabym materiale dowodowym i jest częścią działań mających zdusić przeciwników AKP, której silny konserwatyzm religijny podrywa fundamenty świeckości Turcji.

Armia turecka przez wiele lat była uważana za gwaranta świeckiej konstytucji. W latach 1960-1980 przeprowadziła trzy zamachy stanu, zmusiła też kolejny rząd do ustąpienia w 1997 roku.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Turcja

,

prostest

,

islam

Warto poczytać

 1. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 2. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 3. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 4. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 5. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

 6. bielsat-aeldgsa 28.03.2017

  Protest głodowy dziennikarza Biełsatu

  Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę - poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

 7. mid-epa05874016 28.03.2017

  Rosyjski bank potwierdza kontakty z zięciem Trumpa

  Jared Kushner brał udział w spotkaniach, na których bank prezentował swą nową strategię rozwoju.

 8. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook