Jedynie prawda jest ciekawa

Masowe protesty w Turcji

08.04.2013

Około 10 tys. osób protestowało w poniedziałek w pobliżu kompleksu więziennego w Stambule przeciwko wznowieniu kontrowersyjnego procesu niemal 300 osób oskarżanych o spisek w celu obalenia rządu Turcji o islamistycznych korzeniach.

Według AFP doszło do przepychanek z żandarmami, których zmobilizowano w celu ochrony kompleksu więziennego Silivri, gdzie są przetrzymywani oskarżeni podczas trwającego od kilku lat procesu.

Protestujący wymachujący tureckimi flagami próbowali się przedostać za barierki ochronne, lecz zostali wyparci przez siły bezpieczeństwa, które użyły działek wodnych.

W zgromadzeniu uczestniczyło wielu członków czołowej partii opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CPH).

Sąd miał w poniedziałek rozpocząć wysłuchiwanie przemów końcowych oskarżonych, w tym wojskowych i dziennikarzy, którym zarzucono próbę obalenia rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana, sprawującego władzę od roku 2002.

Wśród domniemanych członków grupy Ergenekon, której członkowie mieli dążyć do obalenia rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Erdogana, znajduje się były szef sztabu generalnego, generał Ilker Basbug.

Dla 64 podsądnych, w tym dla generała i dwóch znanych dziennikarzy, Tuncaya Ozkana i Mustafy Balbaya, prokuratorzy domagają się dożywocia bez możliwości amnestii. Werdykt jest spodziewany najwcześniej za parę tygodni.

Krytycy władz twierdzą, że proces jest oparty na słabym materiale dowodowym i jest częścią działań mających zdusić przeciwników AKP, której silny konserwatyzm religijny podrywa fundamenty świeckości Turcji.

Armia turecka przez wiele lat była uważana za gwaranta świeckiej konstytucji. W latach 1960-1980 przeprowadziła trzy zamachy stanu, zmusiła też kolejny rząd do ustąpienia w 1997 roku.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Turcja

,

prostest

,

islam

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook