Jedynie prawda jest ciekawa


Masakra w Indonezji: rodzina islamistów zabiła co najmniej 13 chrześcijan

13.05.2018
indonesia13052018
Masakra w Indonezji: rodzina islamistów zabiła co najmniej 13 chrześcijan

W niedzielny poranek doszło w Indonezji do tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego na chrześcijańskie świątynie w mieście Surabaja. Sześciu zamachowców-samobójców, należących do jednej rodziny, zdetonowało niemal symultanicznie bomby w trzech chrześcijańskich świątyniach. Nie żyje co najmniej 13 osób, w tym sami terroryści.

Do pierwszej eksplozji doszło w katolickim kościele Matki Boskiej o 7:30 rano. Właśnie skończyło się pierwsze nabożeństwo i wierni opuszczali świątynię, a kolejni zbierali się już na kolejną mszę. W tym momencie dwóch nastoletnich braci – 18-letni Yusuf i szesnastoletni Alif Kuswanti – wjechali w tłum wiernych skuterem i zdetonowali bombę. 

Na miejsce zamachu podrzucił ich minivanem ojciec. Wkrótce potem staranował swoim samochodem kościół Zielonoświątkowców, a następnie zdetonował drugi ładunek. Trzeci, najbardziej szokujący atak miał miejsce w świątyni należącej do Prezbiterian. Matka rodziny, Puji Kuswanti próbowała wejść na nabożeństwo niosąc bombę schowaną pod ubraniem. W ramach kamuflażu zabrała ze sobą dwie córki, 12 i 9-latkę. Strażnik zwrócił jednak na nią uwagę i nie wpuścił jej na teren świątyni, więc detonowała bombę na dziedzińcu, zabijając własne dzieci. 

Początkowo żadna z licznych indonezyjskich organizacji terrorystycznych nie wzięła na siebie odpowiedzialności. Indonezyjski wywiad początkowo oskarżył o to małą organizację Jemaah Ansharut Daulah, która jest najbardziej znana z ataku przy użyciu gazu Sarin, do którego doszło w Dżakarcie w 2016 roku. Informacja ta została jednak podana przed zidentyfikowaniem sprawców, więc może jeszcze ulec zmianie. Nie ulega jednak wątpliwości, że atak miał związek z muzułmańskim terroryzmem. Około 90% z zamieszkujących Indonezję 260 milionów osób jest wyznawcami Islamu i islamski terroryzm jest dla tamtejszego rządu dużym problemem. Po fali zamachów z początku dekady islamiści zaktywowali się po powstaniu ISIS. Państwo Islamskie zdążyło już wziąć odpowiedzialność za ten zamach.

Zdaniem wielu ekspertów dzisiejszy zamach miał związek z niedawnym buncie w więzieniu o zaostrzonym rygorze w  Depok na przedmieściach Dżakarty. Grupa więźniów, rzekomo powiązana z państwem islamskim, opanowała trzy bloki więzienne i wzięła strażników na zakładników. Po 36-godzinnym oblężeniu i negocjacjach władzom udało się opanować sytuację, ale pięciu strażników przypłaciło to życiem. Zdarzenie to miało zelektryzować indonezyjskich terrorystów którzy, zdaniem lokalnej prasy, mieli je potraktować jako wezwanie do organizacji kolejnych zamachów. Chrześcijanie byli tutaj poniekąd przypadkowymi ofiarami – celem indonezyjskich islamistów są tamtejsze władze i dzisiejszy zamach miał tylko pokazać, że nie dają rady obronić własnych obywateli. Jeżeli to prawda, to w najbliższym czasie mieszkańców Indonezji czeka więcej zamachów – tym bardziej, że 15 maja rozpoczyna się ramadan, a w czasie miesięcznego postu aktywność islamskich terrorystów zawsze się zwiększa.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 2. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 3. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 4. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 5. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 6. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 7. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook