Jedynie prawda jest ciekawa


Zrobił jedno z najgłupszych selfie w historii Stanów Zjednoczonych. Został aresztowany i stanął przed sądem, teraz on oskarża Obamę

11.07.2018
trump11072018
Zrobił jedno z najgłupszych selfie w historii Stanów Zjednoczonych. Został aresztowany i stanął przed sądem, teraz on oskarża Obamę

Kristian Saucier, były marynarz US Navy skazany za nieuprawnione posiadanie tajnych informacji i ułaskawiony w marcu przez Donalda Trumpa złożył pozew przeciwko prezydentowi Obamie i innym członkom jego administracji. 31-latek uważa, że został potraktowany niesprawiedliwie gdyż Hillary Clinton nie została skazana za podobne przestępstwo, co jego zdaniem łamie zasadę równości wobec prawa.

Czyn bardziej niż głupi”

W latach 2007-2012 Saucier służył w maszynowni atomowego okrętu podwodnego USS Alexandria. Chcąc pokazać rodzinie gdzie pracuje zrobił prywatną komórką kilka zdjęć swojego stanowiska. Wiedział, że jego działanie było złamaniem prawa, gdyż szczegóły budowy amerykańskich okrętów podwodnych są utajnione a marynarze mają zakaz wnoszenia na pokład prywatnych telefonów, ale jego zdaniem wiele osób zachowywało się podobnie. Saucier popełnił jednak błąd i w 2012 roku wyrzucił swój telefon. Jeden z jego przełożonych znalazł go i sprawdził zawartość pamięci, odkrywając zdjęcia wnętrza okrętu, a następnie poinformował o tym dowództwo. Sprawą zainteresowała się NCIS – komórka floty badająca przestępstwa marynarzy – i FBI. Po rozmowie z agentami spanikowany marynarz popełnił kolejny błąd i zniszczył swój komputer, aparat i kartę pamięci. 

W maju 2015 roku Saucier został aresztowany i stanął przed sądem. Oskarżono go o posiadanie tajnych informacji – do czego się przyznał – oraz utrudnianie śledztwa. Prokuratorowi nie udało się jednak udowodnić, że chciał użyć tych zdjęć do czegokolwiek lub przekazać je za granicę, a sędzia wziął pod uwagę nieskazitelny przebieg służby. Dlatego też były żołnierz amerykańskiej marynarki, za swój czyn – który sąd nazwał „bardziej niż głupim” - trafił za kratki tylko na rok, a nie, jak przewidują federalne wytyczne, na minimum pięć lat. Wyszedł z więzienia w sierpniu 2017 roku. 

Sprawa Sauciera wypadła akurat w trakcie kampanii wyborczej i w jakiś sposób dowiedział się o niej Donald Trump. Opowiadał o niej kilkukrotnie w trakcie kampanii wyborczej, kontrastując to jak został potraktowany marynarz Navy Seals z tym, że wobec Clinton nie wszczęto nawet postępowania pomimo tego, że posiadała na swoim prywatnym serwerze tajne wiadomości, co jego zdaniem było znacznie większym naruszeniem bezpieczeństwa USA niż selfie na tle reaktora na okręcie podwodnym. Prawnicy używali tego argumentu chcąc załatwić swojemu klientowi dozór zamiast kary więzienia, ale sędzia odrzucił ich wniosek, argumentując, że marynarz przyznał się do winy. Wykorzystano zainteresowanie prezydenta i w marcu udało mu się w końcu uzyskać od niego ułaskawienie – co było dla niego bardzo ważne pomimo odbycia kary, gdyż wyrok i zwolnienie ze służby dość mocno utrudniały mu życie.

Równość wobec prawa

Teraz Saucier postanowił kontratakować. W pozwie złożonym przed sądem federalnym w Albany oskarżył prezydenta Obamę, byłą prokurator generalną Lorettę Lynch, byłego szefa FBI Jamesa Comeya i jego zastępcę Andrew McCabe'a, a także agenta FBI Petera Strzoka o stosowanie podwójnych standardów. Jego zdaniem jego wina, której się nie wypiera, była na tyle drobna, że sprawą powinien się zając co najwyżej sąd wojskowy i powinna się skończyć co najwyżej usunięciem ze służby. Jednak administracja Obamy i FBI były wtedy powszechnie krytykowane o łagodne potraktowanie naruszenia prawa przez Clinton i, chcąc się ratować, zrobiły z niego kozła ofiarnego. Jego zdaniem gorliwość prawa w jego sprawie przy równoczesnej bezczynności w sprawie Clinton złamała konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa.

Saucier w tej sprawie reprezentuje sam siebie. Jego prawnik Ronald Daigle, który pomagał mu przygotować pozew, został bowiem pozbawiony prawa wykonywania zawodu na rok przez sąd apelacyjny w Nowym Jorku. Powodem było podejrzenie oszustwa finansowego podczas prowadzenia postępowania spadkowego, ale zdaniem marynarza była to wymierzona w niego szykana, mająca przekonać go do rezygnacji z otwarcia tej politycznej sprawy.

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 5. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook