Jedynie prawda jest ciekawa


Martin Schulz ma kłopoty

24.02.2017

OLAF zajmie się nieprawidłowościami w europarlamencie w czasie, gdy rządził nim Schulz.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) bada doniesienia prasy o możliwych nieprawidłowościach w europarlamencie w czasie, gdy szefem tej instytucji był Martin Schulz, kandydat na kanclerza Niemiec - poinformowało PAP biuro prasowe OLAF-u.

O obciążających Schulza możliwych nieprawidłowościach, omijaniu zasad dotyczących zatrudniania i wynagradzania pracowników Parlamentu Europejskiego, napisał m.in. niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Według tych informacji Schulz jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego miał osobiście zabiegać o to, by jego bliski współpracownik Markus Engels otrzymał korzystne warunki zatrudnienia. Engels pracował od 2012 r. w biurze informacyjnym PE w Berlinie, ale jako swoją oficjalną siedzibę wskazywał Brukselę. Dzięki temu - według "Spiegla" - przebywał w stałej delegacji służbowej i otrzymywał dodatek do wynagrodzenia w wysokości 16 procent pensji brutto oraz około 16 tysięcy euro za koszty podróży służbowych - wynika z informacji niemieckiego tygodnika. Engels jest obecnie szefem kampanii wyborczej Schulza.

Powołując się na wewnętrzną notatkę PE, "Spiegel" podał też, że w 2015 r. Schulz próbował uzyskać korzystne warunki zatrudnienia dla czterech kolejnych pracowników jego gabinetu.

Doniesieniami mediów zainteresował się urząd OLAF. Jak poinformowało w piątek PAP jego biuro prasowe, eksperci ocenią, czy OLAF jest kompetentny, by działać w tej sprawie oraz czy istnieje "wystarczające podejrzenie, że doszło do nadużyć, korupcji albo innych nielegalnych działań na szkodę interesów finansowych UE".

"Dopiero po wstępnej ocenie OLAF zdecyduje, czy otworzyć dochodzenie. Pamiętajmy, że fakt, iż OLAF dokonuje takiej oceny informacji, nie oznacza, że ktokolwiek, kogo to dotyczy, jest winny jakichś nieprawidłowości. OLAF w pełni przestrzega zasady domniemania niewinności" - poinformował urząd w odpowiedzi przesłanej PAP.

Sam Schulz nie wypowiedział się na temat opisywanych przez media zarzutów. 61-letni polityk stał na czele europarlamentu od połowy stycznia 2012 roku do połowy stycznia 2017 r. Obecnie jest kandydatem niemieckiej SPD na kanclerza Niemiec przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Po ogłoszeniu jego kandydatury poparcie dla jego ugrupowania znacznie wzrosło; w najnowszym sondażu dla telewizji ARD po raz pierwszy od wielu lat SPD wyprzedziła chadecję CDU/CSU o jeden punkt procentowy. Zarzuty wobec Schulza mogą odwrócić korzystny dla SPD trend.

Według mediów administracja europarlamentu nie dopatrzyła się w tej sprawie złamania zasad. Jednak europosłanka niemieckiej chadecji Inge Graessle, która stoi na czele komisji PE ds. kontroli budżetowej, oceniła, że działania Schulza to "kumoterstwo w najczystszej postaci". "Od początku było jasne, że Schulz przepchnął kogoś, kto miał pracować tylko dla niego, a nie w interesie Parlamentu Europejskiego. Chciał mu zapewnić dodatki i wyższe wynagrodzenie" - oceniła Graessle w rozmowie z wydawaną w Dortmundzie gazetą "Ruhr Nachrichten".

Z Brukseli Anna Widzyk

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook