Jedynie prawda jest ciekawa

Martin Schulz chce być wiceszefem KE

18.06.2014

Niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz ustąpił z funkcji szefa europarlamentu, aby móc stanąć na czele frakcji socjalistów i prowadzić negocjacje w sprawie wyboru nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Sam chciałby zostać wiceszefem KE.

Jak poinformował europarlament, Schulz został już wybrany na nowego przewodniczącego drugiej co do wielkości frakcji. Był on szefem PE przez minione 2,5 roku, czyli w drugiej połowie upływającej kadencji europarlamentu. 

Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, co ma nastąpić 1 lipca, obowiązki szefa PE pełnić będzie pierwszy wiceprzewodniczący, centrolewicowy europoseł z Włoch Gianni Pittella.

W czasie kampanii przed majowymi eurowyborami Martin Schulz był wiodącym kandydatem europejskich socjalistów i zarazem pretendentem do funkcji przewodniczącego nowej Komisji Europejskiej. Wybory wygrała jednak centroprawicowa Europejska Partia Ludowa, a pozostałe ugrupowania uznały, że to jej kandydat na szefa KE, były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker powinien jako pierwszy spróbować pozyskać poparcie większości.

Schulz ma jednak nadzieję, że w ramach nowego rozdania w unijnych instytucjach przypadnie mu inne wysokie stanowisko. Były szef frakcji socjalistów i demokratów w PE Hannes Swoboda ocenił we wtorek, że najlepszym rozwiązaniem byłoby objęcie przez Schulza funkcji wiceprzewodniczącego KE z ważną teką gospodarczą.

"Mam ambicje, by zostać wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej" - potwierdził w środę Schulz. Dodał, że chciałby pracować "w tandemie z Jean-Claude'em Junckerem". "W nadchodzących dniach dowiemy się, jaka rola mi przypadnie - dodał niemiecki polityk. 

Jednak decyzja o tym, kto będzie nowym niemieckim komisarzem należy do rządu w Berlinie. Chadecy kanclerz Angeli Merkel chcą, by w KE nadal zasiadał wywodzący się z tej partii Guenther Oettinger, obecny komisarz ds. energii. Z kolei współrządząca w Berlinie Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) chce ważnej teki w KE dla Schulza. 

Oprócz stanowisk w Komisji Europejskiej do obsadzenia będą w tym roku także funkcje szefa unijnej dyplomacji i przewodniczącego Rady Europejskiej. 

Socjaldemokraci uzależniają swoje poparcie dla Junckera m.in. od jego zgody na rozluźnienie zasad dyscypliny finansowej w UE i odejście od rygorystycznej polityki zaciskania pasa, jako metody walki z kryzysem. Swoboda poinformował, że trwają prace nad propozycjami uelastycznienia unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, który zawiera zasady dyscypliny budżetowej. Według Swobody jedną z propozycji jest odliczanie wydatków na ważne inwestycje publiczne od deficytu budżetowego. Te pomysły mają zostać omówione na szczycie UE w przyszłym tygodniu. Ich przyjęcie może skłonić socjaldemokratycznych przywódców, jak premier Włoch Matteo Renzi do poparcia kandydatury Junckera na szefa KE.

Kandydaturę Junckera stanowczo odrzuca Wielka Brytania, wspierana przez Szwecję, Holandię i Węgry. Brytyjski premier David Cameron uważa byłego premiera Luksemburga za zwolennika zbyt głębokiej integracji i osobę zagrażającą jego planom zreformowania więzi Wielkiej Brytanii z UE. W kuluarowych rozmowach Cameron ostrzegał, że ewentualne poparcie Junckera przez większość przywódców państw unijnych mogłoby zdestabilizować brytyjski rząd, co przyspieszyłoby referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

Decyzje mają zapaść na szczycie UE 26-27 czerwca. Schulz ostrzegł w środę przed próbami opóźnienia wyboru nowego szefa KE. "Nie możemy przeciągać procesu, w sprawie którego wypowiedzieli się już wyborcy" - powiedział. Dodał, że jest optymistą, iż w przyszłym tygodniu przywódcy państw UE poprą kandydaturę Junckera na nowego przewodniczącego KE.

PAP, lz 

[fot: facebook]

Warto poczytać

 1. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 2. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 3. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 4. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 5. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 6. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 7. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook