Jedynie prawda jest ciekawa


Marszałek Sejmu od jutra z wizytą w Norwegii

13.02.2017

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński udaje się we wtorek z dwudniową wizytą do Norwegii. Z premier Erną Solberg i królem Norwegii Haraldem V będzie rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, polityce wschodniej i współpracy gospodarczej.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że Kuchciński udaje się do Norwegii na zaproszenie przewodniczącego norweskiego parlamentu (Stortingu) Olemica Thommessena. Polski polityk odwiedzi Norwegię w ramach współpracy parlamentów europejskich. Jego wizyta potrwa dwa dni - 14 i 15 lutego br.

Podczas wizyty planowane jest spotkanie marszałka Sejmu z premier Norwegii Erną Solberg, królem Norwegii Haraldem V oraz przewodniczącym Stortingu. Kuchciński będzie też rozmawiał z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych i obrony Stortingu oraz z przewodniczącymi norweskich delegacji parlamentarnych do Zgromadzeń Parlamentarnych: NATO, OBWE, Rady Europy i Wspólnego Komitetu Parlamentarnego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

W planie wizyty marszałka Kuchcińskiego jest także spotkanie z reprezentantami polskiej społeczności w Norwegii.

Wśród przewidywanych tematów rozmów marszałka Sejmu w Oslo jest m.in. rozwój relacji dwustronnych, w szczególności zacieśnienie współpracy między parlamentami obu krajów, kwestia bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, współpraca gospodarcza, polityka wschodnia oraz sprawy norweskiej Polonii.

W programie wizyty marszałka Sejmu jest także złożenie wieńca na Cmentarzu Zachodnim w Oslo przy pomniku i grobie polskich lotników i "cichociemnych" oraz innych obywateli polskich, którzy stracili życie na terytorium Norwegii w latach 1940-1945.

W skład polskiej delegacji parlamentarnej wejdą również: przewodnicząca Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej Gabriela Masłowska (PiS) i wiceszef Grupy senator Robert Mamątow (PiS).

Ryb, PAP

Fot. [fratria]

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook