Jedynie prawda jest ciekawa


Marszałek Sejmu od jutra z wizytą w Norwegii

13.02.2017

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński udaje się we wtorek z dwudniową wizytą do Norwegii. Z premier Erną Solberg i królem Norwegii Haraldem V będzie rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, polityce wschodniej i współpracy gospodarczej.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że Kuchciński udaje się do Norwegii na zaproszenie przewodniczącego norweskiego parlamentu (Stortingu) Olemica Thommessena. Polski polityk odwiedzi Norwegię w ramach współpracy parlamentów europejskich. Jego wizyta potrwa dwa dni - 14 i 15 lutego br.

Podczas wizyty planowane jest spotkanie marszałka Sejmu z premier Norwegii Erną Solberg, królem Norwegii Haraldem V oraz przewodniczącym Stortingu. Kuchciński będzie też rozmawiał z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych i obrony Stortingu oraz z przewodniczącymi norweskich delegacji parlamentarnych do Zgromadzeń Parlamentarnych: NATO, OBWE, Rady Europy i Wspólnego Komitetu Parlamentarnego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

W planie wizyty marszałka Kuchcińskiego jest także spotkanie z reprezentantami polskiej społeczności w Norwegii.

Wśród przewidywanych tematów rozmów marszałka Sejmu w Oslo jest m.in. rozwój relacji dwustronnych, w szczególności zacieśnienie współpracy między parlamentami obu krajów, kwestia bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, współpraca gospodarcza, polityka wschodnia oraz sprawy norweskiej Polonii.

W programie wizyty marszałka Sejmu jest także złożenie wieńca na Cmentarzu Zachodnim w Oslo przy pomniku i grobie polskich lotników i "cichociemnych" oraz innych obywateli polskich, którzy stracili życie na terytorium Norwegii w latach 1940-1945.

W skład polskiej delegacji parlamentarnej wejdą również: przewodnicząca Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej Gabriela Masłowska (PiS) i wiceszef Grupy senator Robert Mamątow (PiS).

Ryb, PAP

Fot. [fratria]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook