Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Manipulowali wysokością opłat za kredyty?

11.12.2012

Trzej mężczyźni podejrzani o manipulowanie stopą kredytu międzybankowego Libor zostali zatrzymani w Wielkiej Brytanii. Ich rozpracowaniem zajmowała się agenda śledcza, zajmująca się szczególnie groźnymi oszustwami i korupcją (Serious Fraud Office).

Zatrzymani to obywatele brytyjscy w wieku 33, 41 i 47 lat. Zostali przesłuchani. Na razie nie znane są szczegóły tej sprawy.

Libor (London Interbank Offered Rate) jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez korporację Thomson Reuters na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.

Skandal wybuchł latem br., gdy okazało się, że bank Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza niż była, i po to, by umożliwiać spekulacje. Za manipulowanie stopą Libor w latach 2005-09 bank został już ukarany przez regulatorów rynku usług finansowych w USA i W. Brytanii łączną grzywną w wys. 290 mln funtów.

Manipulowanie Liborem stało się przedmiotem międzynarodowych dochodzeń regulatorów rynku. Skandal podważył zaufanie do całego sektora i może rzucić nowe światło na zachowanie wielkich instytucji finansowych w okresie największego załamania finansowego po 2008 roku - uważają eksperci.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Słowa kluczowe:

LIBOR

,

Wielka Brytania

,

banki

,

kredyty

Facebook