Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Manewry NATO na Słowacji

13.10.2014

Na Słowacji rozpoczęły się w poniedziałek dziesięciodniowe manewry wojskowe z udziałem łącznie 1300 żołnierzy pięciu państw członkowskich NATO – Słowacji, Czech, Polski, Węgier i USA - poinformowało ministerstwo obrony w Bratysławie.

Ćwiczenia "Ground Pepper 2014" odbywają się na wypadek sytuacji kryzysowej w myśl artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego - przekazała rzeczniczka resortu. Zapis ten mówi o tym, że całe NATO zobowiązuje się do odpowiedzi na agresję na jednego z członków Sojuszu.

Manewry potrwają do 22 października i mają na celu zwiększenie gotowości bojowej w klasycznej obronie lądowej - dodała rzeczniczka.

W ćwiczeniach będzie uczestniczyć 1300 żołnierzy (w tym 900 żołnierzy słowackich) i 300 sztuk sprzętu w miejscowości Kamenica nad Cirochou na wschodzie Słowacji oraz w ośrodku szkolenia poligonowego Lest w środkowej części kraju.

Żołnierze będą trenować ewakuację z zagrożonego obszaru, ochronę celów strategicznych oraz kopanie okopów i wznoszenie stanowisk dowodzenia i obserwacyjnych.

Pierwotnie miały to być ćwiczenia czesko-słowackie, jednak później zaproszono do nich kilkudziesięciu żołnierzy z Polski, Węgier i USA - pisze agencja CzTK.

Grupa Wyszehradzka (Czechy, Słowacja, Węgry, Polska) planuje utworzenie do 2016 r. wspólnej jednostki bojowej, liczącej 3-4 tys. żołnierzy.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Słowacja

,

NATO

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook