Jedynie prawda jest ciekawa


Malta na czele Rady UE. "Będziemy mediatorem"

31.12.2016

Z Nowym Rokiem najmniejsze państwo UE Malta przejmuje rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Nie będzie jej łatwo. Problemów jest wiele – pisze niemiecka rozgłośnia publiczna „Deutsche Welle”.

„Sądzę, że Unia Europejska jest w najbardziej wrażliwym i kruchym stanie w swoich dziejach” - powiedział minister ds. europejskich Louis Grech, będący jednocześnie wicepremierem Malty. 1 stycznia 2017 kraj ten, przejmujący przewodnictwo UE, jest świadomy ogromu czekających go zadań.

„Musimy z jednej strony skoncentrować się na trwałości europejskiego projektu, z drugiej strony odzyskać zaufanie obywateli do Europy” - podkreśla maltański polityk. Dyskusji, czy Unia Europejska jest dobra, czy zła, jakie miały np. miejsce w czasie Brexitu, na Malcie w ogóle nie było. Nie oznacza to jednak, że Malta jest w Europie wyspą szczęśliwości.

Kiedy na ulicach Valetty zapytać ludzi, o co Malta powinna walczyć podczas swojej prezydencji, często jako odpowiedź słyszy się życzenie, by w UE inaczej postępować z nielegalnymi imigrantami.

„Potężne kraje nie powinny przerzucać tego problemu na inne. Problem migracji musi być traktowany tak, jak gdyby UE była jednym krajem” - to opinia jednego z przechodniów. Nawet jeżeli problem uchodźców w UE jest rzeczywistym wyzwaniem, z którym nikt nie jest w stanie sobie szybko poradzić, Malta stoi na stanowisku, że jest idealnym mediatorem w trudnych czasach, jak podkreśla wicepremier maltańskiego rządu.

„Wiemy, że wielkość naszego kraju może być uznana za problem ze względu na nasze ograniczone możliwości, ale sądzę, że możemy być uczciwym mediatorem i wziąć się za trudny temat” - zaznacza Louis Grech. Także opozycja z optymizmem podchodzi do tego zadania.

„Gdy prezydencję przejmuje mały kraj, może być ona efektywna. Nie ma bowiem żadnej utajonej agendy albo jakiś wielkich celów” - podkreśla Tonio Fenech, który do roku 2013 był maltańskim ministrem finansów.

„I tak nie damy rady od nowa ukształtować Europy, ale możemy próbować wszystkich zbliżyć”- podkreśla. Tematów na następne pół roku jest aż nadto: począwszy od wyzwań, jakimi są wielkie ruchy migracyjne, poprzez kulejącą europejską gospodarkę, aż do walki z terrorem. Europejscy liderzy nie mają co liczyć na nudny rok 2017.

Ryb, DW

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 8. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook