Jedynie prawda jest ciekawa


Malta na czele Rady UE. "Będziemy mediatorem"

31.12.2016

Z Nowym Rokiem najmniejsze państwo UE Malta przejmuje rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Nie będzie jej łatwo. Problemów jest wiele – pisze niemiecka rozgłośnia publiczna „Deutsche Welle”.

„Sądzę, że Unia Europejska jest w najbardziej wrażliwym i kruchym stanie w swoich dziejach” - powiedział minister ds. europejskich Louis Grech, będący jednocześnie wicepremierem Malty. 1 stycznia 2017 kraj ten, przejmujący przewodnictwo UE, jest świadomy ogromu czekających go zadań.

„Musimy z jednej strony skoncentrować się na trwałości europejskiego projektu, z drugiej strony odzyskać zaufanie obywateli do Europy” - podkreśla maltański polityk. Dyskusji, czy Unia Europejska jest dobra, czy zła, jakie miały np. miejsce w czasie Brexitu, na Malcie w ogóle nie było. Nie oznacza to jednak, że Malta jest w Europie wyspą szczęśliwości.

Kiedy na ulicach Valetty zapytać ludzi, o co Malta powinna walczyć podczas swojej prezydencji, często jako odpowiedź słyszy się życzenie, by w UE inaczej postępować z nielegalnymi imigrantami.

„Potężne kraje nie powinny przerzucać tego problemu na inne. Problem migracji musi być traktowany tak, jak gdyby UE była jednym krajem” - to opinia jednego z przechodniów. Nawet jeżeli problem uchodźców w UE jest rzeczywistym wyzwaniem, z którym nikt nie jest w stanie sobie szybko poradzić, Malta stoi na stanowisku, że jest idealnym mediatorem w trudnych czasach, jak podkreśla wicepremier maltańskiego rządu.

„Wiemy, że wielkość naszego kraju może być uznana za problem ze względu na nasze ograniczone możliwości, ale sądzę, że możemy być uczciwym mediatorem i wziąć się za trudny temat” - zaznacza Louis Grech. Także opozycja z optymizmem podchodzi do tego zadania.

„Gdy prezydencję przejmuje mały kraj, może być ona efektywna. Nie ma bowiem żadnej utajonej agendy albo jakiś wielkich celów” - podkreśla Tonio Fenech, który do roku 2013 był maltańskim ministrem finansów.

„I tak nie damy rady od nowa ukształtować Europy, ale możemy próbować wszystkich zbliżyć”- podkreśla. Tematów na następne pół roku jest aż nadto: począwszy od wyzwań, jakimi są wielkie ruchy migracyjne, poprzez kulejącą europejską gospodarkę, aż do walki z terrorem. Europejscy liderzy nie mają co liczyć na nudny rok 2017.

Ryb, DW

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook