Jedynie prawda jest ciekawa


Macron przestrzega Turcję przed dokonywaniem inwazji na Syrię

31.01.2018
macron
Macron przestrzega Turcję przed dokonywaniem inwazji na Syrię

Prezydent Francji Emmanel Macron przestrzegł w środę Turcję na łamach dziennika "Le Figaro" przed dokonywaniem "inwazji na Syrię", po wspólnych atakach armii tureckiej i jej syryjskich sojuszników arabskich na milicje kurdyjską na północnym zachodzie Syrii.

Gdyby okazało się, że operacja ta miała nastąpić w innym kierunku niż operacja na rzecz walki z potencjalnymi terrorystami zagrażającymi tureckiej granicy i że była to operacja inwazji, to w tym momencie stanowi to dla nas faktyczny problem - oświadczył Macron, cytowany w artykule opublikowanym w środę przez francuską gazetę.

Natychmiast wezwałem do ostrożności i powściągliwości; od pierwszych godzin (tej ofensywy) mówiłem o trosce, jaką ona w nas budzi - zaznaczył francuski prezydent.

Operacja prowadzona przez Turcję implikuje prowadzenie dyskusji i podejmowanie decyzji zarówno między Europejczykami, jak i pomiędzy sojusznikami, ponieważ zmienia charakter tego tureckiego wtargnięcia - oznajmił Macron.

Dodał, że w najbliższych dniach ponownie będzie rozmawiał o prowadzonej przez Turcję operacji z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem.

Turecka armia nasiliła we wtorek naloty na kurdyjską enklawę Afrin w północno-zachodniej Syrii, ponad tydzień po rozpoczęciu ofensywy mającej na celu wyparcie kurdyjskich bojowników z pogranicza Turcji.

Pomimo wezwań wielu europejskich polityków do umiaru prezydent Erdogan powtórzył, że ofensywa nie zatrzyma się "przed eliminacją zagrożenia terrorystycznego" na granicy tureckiej; odniósł się w ten

sposób do wpływowej milicji kurdyjskiej Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), uważanych przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

Chcę współpracować z Jordańczykami, którzy przyjmują wielu uchodźców; wokół Jordańczyków możemy zbudować prawdziwe inkluzywne rozwiązanie z Saudyjczykami, Amerykanami i Egipcjanami w sprawie Syrii - zadeklarował Macron. Nie powiedział jednak, na czym dokładnie miałoby ono polegać.

Chcę przekonać Turków i Rosjan, że możemy sformułować to prawdziwie inkluzywne rozwiązanie – wskazał szef francuskiego państwa. Dodał, że wtedy (do negocjacji) dołączy syryjska opozycja, a Rosjanie będą odpowiedzialni za doprowadzenie do stołu negocjacji przedstawicieli reżimu syryjskiego.

PAP

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook