Jedynie prawda jest ciekawa


Macron przestrzega Turcję przed dokonywaniem inwazji na Syrię

31.01.2018
macron
Macron przestrzega Turcję przed dokonywaniem inwazji na Syrię

Prezydent Francji Emmanel Macron przestrzegł w środę Turcję na łamach dziennika "Le Figaro" przed dokonywaniem "inwazji na Syrię", po wspólnych atakach armii tureckiej i jej syryjskich sojuszników arabskich na milicje kurdyjską na północnym zachodzie Syrii.

Gdyby okazało się, że operacja ta miała nastąpić w innym kierunku niż operacja na rzecz walki z potencjalnymi terrorystami zagrażającymi tureckiej granicy i że była to operacja inwazji, to w tym momencie stanowi to dla nas faktyczny problem - oświadczył Macron, cytowany w artykule opublikowanym w środę przez francuską gazetę.

Natychmiast wezwałem do ostrożności i powściągliwości; od pierwszych godzin (tej ofensywy) mówiłem o trosce, jaką ona w nas budzi - zaznaczył francuski prezydent.

Operacja prowadzona przez Turcję implikuje prowadzenie dyskusji i podejmowanie decyzji zarówno między Europejczykami, jak i pomiędzy sojusznikami, ponieważ zmienia charakter tego tureckiego wtargnięcia - oznajmił Macron.

Dodał, że w najbliższych dniach ponownie będzie rozmawiał o prowadzonej przez Turcję operacji z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem.

Turecka armia nasiliła we wtorek naloty na kurdyjską enklawę Afrin w północno-zachodniej Syrii, ponad tydzień po rozpoczęciu ofensywy mającej na celu wyparcie kurdyjskich bojowników z pogranicza Turcji.

Pomimo wezwań wielu europejskich polityków do umiaru prezydent Erdogan powtórzył, że ofensywa nie zatrzyma się "przed eliminacją zagrożenia terrorystycznego" na granicy tureckiej; odniósł się w ten

sposób do wpływowej milicji kurdyjskiej Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), uważanych przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

Chcę współpracować z Jordańczykami, którzy przyjmują wielu uchodźców; wokół Jordańczyków możemy zbudować prawdziwe inkluzywne rozwiązanie z Saudyjczykami, Amerykanami i Egipcjanami w sprawie Syrii - zadeklarował Macron. Nie powiedział jednak, na czym dokładnie miałoby ono polegać.

Chcę przekonać Turków i Rosjan, że możemy sformułować to prawdziwie inkluzywne rozwiązanie – wskazał szef francuskiego państwa. Dodał, że wtedy (do negocjacji) dołączy syryjska opozycja, a Rosjanie będą odpowiedzialni za doprowadzenie do stołu negocjacji przedstawicieli reżimu syryjskiego.

PAP

Warto poczytać

 1. BazylikaGrobuPanskiego25022018 25.02.2018

  Niespokojnie w Jerozolimie. Bazylika Grobu Pańskiego zamknięta w proteście przeciw polityce Izraela

  Przedstawicie Kościołów w Jerozolimie zamknęli w niedzielę Bazylikę Grobu Pańskiego na znak bezprecedensowego protestu przeciwko podatkom i planowanej polityce wywłaszczania. Oskarżają Izrael o systematyczny atak na obecność chrześcijan w Ziemi Świętej

 2. HutaPieniacka25022018 25.02.2018

  Upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej. Zamordowano tam kilkuset Polaków

  W Hucie Pieniackiej, nieistniejącej dziś wsi w obwodzie lwowskim, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tragedii jej polskich mieszkańców, wymordowanych przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien

 3. halicki25022018 25.02.2018

  Platforma namawia do przyjęcia Euro. "Europa rozwija się szybciej dzięki wspólnej strefie walutowej"

  - Politycy odnieśli się do zapowiedzi Grzegorza Schetyny o przedstawieniu strategii dotyczącej przyjęcia przez Polskę euro.

 4. womanusa25022018 25.02.2018

  Kim była kobieta, która zaatakowała Biały Dom? Policja ujawnia jej tożsamość

  Waszyngtońska policja zidentyfikowała kobietę, która w piątek próbowała staranować bramę do Białego Domu. Sprawczynią okazała się 35-letnia mieszkanka stanu Tennessee, Jessica Ford.

 5. trudeau25022018 25.02.2018

  Ukochany przez lewicę premier Kanady stał się obiektem kpin. Teraz może jeszcze stracić władzę

  Justin Trudeau z rodziną udał się na wizytę państwową do Indii. Jego wizyta miała na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Indiami i Kanadą – ale wywołała skandal, który może kosztować go władzę.

 6. 1270estonia 24.02.2018

  Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

  Z tej okazji na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół.

 7. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

 8. 1270macron 23.02.2018

  Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

  Trzy lata po dżihadystycznych atakach ze stycznia 2015 roku francuski rząd przedstawił w piątek nowy plan walki z radykalizacją. Przewiduje on m.in. odizolowanie więźniów, których uznano za zradykalizowanych, i zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook