Jedynie prawda jest ciekawa


Macron dąży do rozbicia Grupy Wyszehradzkiej?

09.07.2018
macron
Macron dąży do rozbicia Grupy Wyszehradzkiej?

Prezydent Francji Francois Macron usiłuje rozbić jedność państw Grupy Wyszehradzkiej, przekonując do swoich globalistycznych celów Czechów i Słowaków - pisze w poniedziałek w prorządowym dzienniku węgierskim "Magyar Idoek" politolog Tamas Fricz.

-Po pierwsze, Macron ewidentnie dąży do rozbicia jedności państw V4, czego zasadniczym celem może być izolacja Węgier (i jednocześnie Polski) - gdyż, jak wiemy, szef rządu francuskiego nie zgadza się z żadną wartością wyznawaną przez pełnoprawny rząd naszej ojczyzny - pisze Fricz w tekście pt. "Macron przeciwko krajom wyszehradzkim".

Autor przytacza przy tym dwie wypowiedzi Macrona: z kwietnia, gdy powiedział francuskiej telewizji BFM: Nie podzielam żadnej z reprezentowanych przez niego (tj. premiera Węgier Viktora Orbana) wartości, oraz sprzed ostatniego szczytu UE w Brukseli, przed którym spotkał się z przywódcami V4: W tych nieprostych czasach wręcz odwrotnie do logiki bloków powinniśmy odzyskać zgodne oblicze i skutecznie działać, respektując nasze wartości i wspólną historię.

Fricz wskazuje też, że Macron nie przypadkiem podczas tego ostatniego spotkania przywołał trójkąt sławkowski (S3: Austria, Czechy, Słowacja). Francuzi od początku współpracują z S3, które wielu uważa za alternatywę V4 - pisze Fricz.

-Dla Francji odgrzanie S3 może być nowym narzędziem, mającym doprowadzić do rozbicia coraz ściślejszej współpracy krajów wyszehradzkich i rozdrobnienia jej zgodnie z własną wizją, odesłania Węgier i Polski na parking oraz wciągnięcia Czech i Słowacji w europejski proces integracyjny, czytaj: tworzenia odgórnie kierowanej federacji o charakterze imperium - czytamy.

Według Fricza słowa Macrona o konieczności odzyskania zgodnego oblicza oznaczają nic innego jak wyartykułowanie jego celu, by korzystając z osłabienia kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Niemiec, powstała nowa, odgórnie kierowana unia pod przywództwem Francji.

-Dążenia Macrona są jednoznaczne: uważa, że Węgier i rządu Orbana nie da się wziąć w karby i nie są one skłonne do ustępstw np. w kwestii uchodźców, dlatego możliwym rozwiązaniem byłoby spróbowanie przekonania bardziej elastycznych Czechów i Słowaków do własnych imperialnych i globalistycznych celów, do swego wielkiego marzenia Stanów Zjednoczonych Europy - pisze Fricz.

Kończy swój tekst ostrzeżeniem: Reasumując: z Macronem musimy bardzo uważać; dlatego też spotkanie Merkel-Orbana (w czwartek w Berlinie - PAP) miało ogromne znaczenie.

(PAP)

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook