Jedynie prawda jest ciekawa


Łukaszenka w czynie społecznym

22.04.2017

Prezydent Białorusi jak co roku wziął udział w wiosennym czynie społecznym -tym razem wylewał beton na budowie centrum sportowego. 22 kwietnia na Białorusi odbywa się subotnik, określany przez obywateli jako "dobrowolno-przymusowa" praca na rzecz państwa.

Alaksandr Łukaszenka, jak poinformowała agencja BiełTA, wylewał betonowe podłogi w budowanym w Mińsku nowym centrum olimpijskim gimnastyki artystycznej. Oprócz prezydenta na tej samej budowie pracowali w sobotę urzędnicy, a także sportowcy i trenerzy.

Chociaż 22 kwietnia na Białorusi rozpoczyna się czterodniowy długi weekend w związku z przypadającą we wtorek Radonicą, czyli prawosławnym świętem zmarłych, dla wielu sobota stała się dniem pracującym. Tego dnia przypada bowiem zarządzony oficjalnie przez rząd ogólnokrajowy "czyn społeczny", zwany od czasów radzieckich subotnikiem.

Członkowie rządu sadzą w sobotę drzewa i pracują w ogrodzie botanicznym, na "roboty" wyruszyli także przedstawiciele innych instytucji państwowych i prywatnych przedsiębiorstw. Sprzątane sąulice, parki, obiekty sportowe, zakłady pracy. Białorusini ideę czynu społecznego z przekąsem określają "dobrowolnym obowiązkiem". Oprócz pracy fizycznej przekazują także na rzecz państwa "dobrowolne" datki, których wysokość różni się w zależności od miejsca pracy, ale zazwyczaj wynosi równowartość 10-20 zł.

Radio Swaboda określa subotniki jako relikt komunizmu. Obowiązkowe na Białorusi dopóki istniał ZSRR, zniknęły na na początku lat 90. Przywrócił je dopiero po dojściu do władzy w 1994 roku prezydent Łukaszenka.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 4. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 5. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook