Jedynie prawda jest ciekawa


Łukaszenka w czynie społecznym

22.04.2017

Prezydent Białorusi jak co roku wziął udział w wiosennym czynie społecznym -tym razem wylewał beton na budowie centrum sportowego. 22 kwietnia na Białorusi odbywa się subotnik, określany przez obywateli jako "dobrowolno-przymusowa" praca na rzecz państwa.

Alaksandr Łukaszenka, jak poinformowała agencja BiełTA, wylewał betonowe podłogi w budowanym w Mińsku nowym centrum olimpijskim gimnastyki artystycznej. Oprócz prezydenta na tej samej budowie pracowali w sobotę urzędnicy, a także sportowcy i trenerzy.

Chociaż 22 kwietnia na Białorusi rozpoczyna się czterodniowy długi weekend w związku z przypadającą we wtorek Radonicą, czyli prawosławnym świętem zmarłych, dla wielu sobota stała się dniem pracującym. Tego dnia przypada bowiem zarządzony oficjalnie przez rząd ogólnokrajowy "czyn społeczny", zwany od czasów radzieckich subotnikiem.

Członkowie rządu sadzą w sobotę drzewa i pracują w ogrodzie botanicznym, na "roboty" wyruszyli także przedstawiciele innych instytucji państwowych i prywatnych przedsiębiorstw. Sprzątane sąulice, parki, obiekty sportowe, zakłady pracy. Białorusini ideę czynu społecznego z przekąsem określają "dobrowolnym obowiązkiem". Oprócz pracy fizycznej przekazują także na rzecz państwa "dobrowolne" datki, których wysokość różni się w zależności od miejsca pracy, ale zazwyczaj wynosi równowartość 10-20 zł.

Radio Swaboda określa subotniki jako relikt komunizmu. Obowiązkowe na Białorusi dopóki istniał ZSRR, zniknęły na na początku lat 90. Przywrócił je dopiero po dojściu do władzy w 1994 roku prezydent Łukaszenka.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 2. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 6. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook