Jedynie prawda jest ciekawa


Łukaszenka tłumaczy się z manewrów

23.04.2013

Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka, tłumaczy, iż zaplanowane na wrzesień białorusko-rosyjskie manewry wojskowe Zachód-2013 nie są skierowane przeciwko Zachodowi.

"Jeśli przygotowujemy nasze siły zbrojne i siły bezpieczeństwa do obrony naszych wspólnych interesów i ziemi, to powinniśmy realizować odpowiednie programy, w tym ćwiczenia. Nie rozumiem, dlaczego Zachód z takim niepokojem reaguje na nasze kolejne manewry" - oznajmił Łukaszenka.

Dodał, że nie są to pierwsze manewry i noszą one charakter "nawet nie obronny - po prostu docieramy się, pojawili się nowi ludzie i sprawdzamy system, który od dawna jest przygotowany". "W żadnym wypadku nie jest on skierowany przeciwko Polakom, krajom bałtyckim czy w ogóle NATO" - zaznaczył.

Łukaszenka podkreślił również, że Białoruś pozostaje przywiązana do współpracy z Rosją w sferze obronności. "Nie prowadzimy polityki drugiego dna. Zawsze będziemy zjednoczeni w działaniu, zwłaszcza co się tyczy systemu obrony i bezpieczeństwa" - dodał.

Zaznaczył, że nigdy nie było mowy o ofensywnej postawie sił zbrojnych Białorusi i Rosji. "Staramy się je przygotować do obrony naszej ojczyzny i naszych wspólnych interesów. Mamy dość ziemi, nie rościmy sobie praw do cudzej, ale też nie oddamy tego, co nasze" - dodał.

Wrześniowe manewry Zachód-2013 mają się odbyć na poligonach na Białorusi. Pod koniec stycznia minister obrony Litwy Juozas Olekas oświadczył, że niektóre elementy tych ćwiczeń są skierowane przeciwko sąsiadom.

PAP, lz

[fot: PAP – EPA]  


Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook