Jedynie prawda jest ciekawa


Łukaszenka: Nie zamierzamy na nikogo napadać

07.04.2017

Prezydent Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla TV Mir potwierdza gotowość zaproszenia na białorusko-rosyjskie manewry Zapad-2017 obserwatorów z Zachodu, w tym NATO. Jak mówi, Białoruś i Rosja "nie zamierzają na nikogo napadać".

-Zaprosiłem na te manewry wszystkich chętnych, w tym przedstawicieli NATO- powiedział białoruski prezydent w wywiadzie dla nadającej na terenie b. ZSRR międzynarodowej TV Mir. Stenogram całej rozmowy, która odbyła się w czwartek, publikuje w piątek służba prasowa białoruskiego przywódcy. Jeszcze raz podkreślam: ja tych demokratów, tzw. kongresmenów, jestem gotów zaprosić na te manewry, niech przyjadą i zobaczą, do czego jest zdolna nasza białorusko-rosyjska grupa (wojsk-PAP). (...) Żeby zrozumieli, z kim będą mieli do czynienia, jeśli nie daj Bóg, i że my nie zamierzamy na nikogo napadać, a przerabiamy zadania obronne- oświadczył prezydent.

Łukaszenka powiedział, że otrzymał list od grupy amerykańskich kongresmenów, w tym Johna McCaina, którzy wyrazili zaniepokojenie zatrzymaniami podczas marcowych protestów na Białorusi, a także w związku z planowanymi na jesień manewrami Zapad-2017. Poruszają i kwestię manewrów, że to dla nich jest jakieś zagrożenie. A dla nas nie jest zagrożeniem, że dzisiaj NATO uaktywniło się u naszych granic?- mówił Łukaszenka, dodając, że dla równowagi "kiedyś, chwała Bogu, utworzyliśmy wspólną (z Rosją - PAP) grupę wojsk tutaj, na terytorium Białorusi i na zachodzie Rosji".

Prezydent Białorusi podkreślił, że manewry przeprowadzane są regularnie od lat. -To zwykłe manewry, takie same jak wcześniej- ocenił. Dodał, że Białoruś i Rosja "nie zatrzymają się przed niczym, by bronić swej niezależności". Łukaszenka komentował także kwestie związane z międzynarodowym terroryzmem, oceniając, że należy z nim walczyć "wspólnie", a przed zamachami nie uchroniło się nawet takie "wielkie mocarstwo" jak Ameryka.

Również "na Ukrainie mają miejsca wydarzenia, które same władze i inni nazywają operacją antyterrorystyczną. () Elementy terroryzmu są obecne również tam" - ocenił. Co do zastrzeżeń amerykańskich kongresmenów dotyczących praw człowieka, Łukaszenka ocenił, że powinni oni przyjrzeć się w pierwszej kolejności "demokracji w państwach zachodnich". W marcu w związku z protestami społecznymi na Białorusi doszło do masowych zatrzymań, wiele osób otrzymało kary aresztu lub grzywny.

fot. [You Tube/TV Republika]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook