Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Łotwa wzmacnia granicę z Rosją

10.08.2015

Za 17 mln euro Łotwa zbuduje mur, który odgrodzi ją od Rosji. To element wzmacniania granicy – zapowiada Rihards Kozlovskis, szef resortu spraw wewnętrznych. Mur powstanie za cztery lata.


Jak informuje TVN24, minister chce aby środki na tę inwestycję były uwzględnione w nowym budżecie.
Kozlovskis w wywiadzie udzielonym jednej z krajowych telewizji minister stwierdził, że Łotwa powinna wybudować mur na granicy z Rosją, by "wzmocnić swoją granicę". Jego konstrukcja zajęłaby cztery lata, a budowa miałaby kosztować 17 mln euro - dodał.

Jak jednak spekulują media, budowa takiego ogrodzenia wzdłuż długiej - aż 276-kilometrowej - granicy z Rosją może zostać uznana przez Kreml za prowokację. Moskwa od ub. roku wyraźnie dąży do zwiększania napięcia w stosunkach z krajami bałtyckimi. Władimir Putin wiele razy w ostatnich kilkunastu miesiącach przypominał, że Łotwa - podobnie jak Litwa i Estonia - są byłymi republikami radzieckimi i jeszcze 25 lat temu stanowiły część imperium sowieckiego.

Na Łotwie żyje też olbrzymia społeczność rosyjska stanowiąca prawie 30 proc. ludności kraju. Mur na granicy z Rosją z pewnością nie obniżyłby napięcia w regionie, z drugiej jednak strony pomysł odgrodzenia się od potężnego sąsiada może zyskać poparcie w parlamencie.

W krajach bałtyckich bardzo szeroko komentowana i wciąż śledzona jest sprawa porwanego z terytorium Estonii przez rosyjskie służby agenta Tallina pracującego pod przykrywką w Rosji latem ub. roku. Z kolei Łotysze przed kilkoma tygodniami złapali dwóch rosyjskojęzycznych obywateli, którzy wdarli się na teren bazy wojskowej, by - jak sądzą służby - obserwować przygotowania do dużych, organizowanych wtedy przez NATO na jednym z poligonów, manewrów wojsk sojuszniczych.

mmil/TVN24

[Fot. wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Łotwa

,

Rosja

,

granica

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 4. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 5. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 6. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 7. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 8. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook