Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Łotwa wzmacnia granicę z Rosją

10.08.2015

Za 17 mln euro Łotwa zbuduje mur, który odgrodzi ją od Rosji. To element wzmacniania granicy – zapowiada Rihards Kozlovskis, szef resortu spraw wewnętrznych. Mur powstanie za cztery lata.


Jak informuje TVN24, minister chce aby środki na tę inwestycję były uwzględnione w nowym budżecie.
Kozlovskis w wywiadzie udzielonym jednej z krajowych telewizji minister stwierdził, że Łotwa powinna wybudować mur na granicy z Rosją, by "wzmocnić swoją granicę". Jego konstrukcja zajęłaby cztery lata, a budowa miałaby kosztować 17 mln euro - dodał.

Jak jednak spekulują media, budowa takiego ogrodzenia wzdłuż długiej - aż 276-kilometrowej - granicy z Rosją może zostać uznana przez Kreml za prowokację. Moskwa od ub. roku wyraźnie dąży do zwiększania napięcia w stosunkach z krajami bałtyckimi. Władimir Putin wiele razy w ostatnich kilkunastu miesiącach przypominał, że Łotwa - podobnie jak Litwa i Estonia - są byłymi republikami radzieckimi i jeszcze 25 lat temu stanowiły część imperium sowieckiego.

Na Łotwie żyje też olbrzymia społeczność rosyjska stanowiąca prawie 30 proc. ludności kraju. Mur na granicy z Rosją z pewnością nie obniżyłby napięcia w regionie, z drugiej jednak strony pomysł odgrodzenia się od potężnego sąsiada może zyskać poparcie w parlamencie.

W krajach bałtyckich bardzo szeroko komentowana i wciąż śledzona jest sprawa porwanego z terytorium Estonii przez rosyjskie służby agenta Tallina pracującego pod przykrywką w Rosji latem ub. roku. Z kolei Łotysze przed kilkoma tygodniami złapali dwóch rosyjskojęzycznych obywateli, którzy wdarli się na teren bazy wojskowej, by - jak sądzą służby - obserwować przygotowania do dużych, organizowanych wtedy przez NATO na jednym z poligonów, manewrów wojsk sojuszniczych.

mmil/TVN24

[Fot. wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Łotwa

,

Rosja

,

granica

Warto poczytać

Facebook