Jedynie prawda jest ciekawa


Łotwa wzmacnia granicę z Rosją

10.08.2015

Za 17 mln euro Łotwa zbuduje mur, który odgrodzi ją od Rosji. To element wzmacniania granicy – zapowiada Rihards Kozlovskis, szef resortu spraw wewnętrznych. Mur powstanie za cztery lata.


Jak informuje TVN24, minister chce aby środki na tę inwestycję były uwzględnione w nowym budżecie.
Kozlovskis w wywiadzie udzielonym jednej z krajowych telewizji minister stwierdził, że Łotwa powinna wybudować mur na granicy z Rosją, by "wzmocnić swoją granicę". Jego konstrukcja zajęłaby cztery lata, a budowa miałaby kosztować 17 mln euro - dodał.

Jak jednak spekulują media, budowa takiego ogrodzenia wzdłuż długiej - aż 276-kilometrowej - granicy z Rosją może zostać uznana przez Kreml za prowokację. Moskwa od ub. roku wyraźnie dąży do zwiększania napięcia w stosunkach z krajami bałtyckimi. Władimir Putin wiele razy w ostatnich kilkunastu miesiącach przypominał, że Łotwa - podobnie jak Litwa i Estonia - są byłymi republikami radzieckimi i jeszcze 25 lat temu stanowiły część imperium sowieckiego.

Na Łotwie żyje też olbrzymia społeczność rosyjska stanowiąca prawie 30 proc. ludności kraju. Mur na granicy z Rosją z pewnością nie obniżyłby napięcia w regionie, z drugiej jednak strony pomysł odgrodzenia się od potężnego sąsiada może zyskać poparcie w parlamencie.

W krajach bałtyckich bardzo szeroko komentowana i wciąż śledzona jest sprawa porwanego z terytorium Estonii przez rosyjskie służby agenta Tallina pracującego pod przykrywką w Rosji latem ub. roku. Z kolei Łotysze przed kilkoma tygodniami złapali dwóch rosyjskojęzycznych obywateli, którzy wdarli się na teren bazy wojskowej, by - jak sądzą służby - obserwować przygotowania do dużych, organizowanych wtedy przez NATO na jednym z poligonów, manewrów wojsk sojuszniczych.

mmil/TVN24

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 2. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 3. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 4. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 5. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 6. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 7. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 8. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook