Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lotnisko w Doniecku jest zrujnowane

17.01.2015

Ukraińskim żołnierzom udało się przebić korytarz prowadzący do donieckiego lotniska od strony miejscowości Pieski, dzięki czemu było możliwe wywiezienie rannych i dostarczenie amunicji.

Taką informację podał na Facebooku ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko. Reporter powołał się na rozmowę z dowódcą kompanii szturmowej ochotniczego korpusu o pseudonimie „Bars”.

Wokół donieckiego lotniska wciąż trwają ostre walki, które ogarnęły również okoliczne miejscowości. Tzw. separatyści rozpoczęli ostrzeliwanie pobliskich osad. Jak informuje tvn24.pl, najbardziej ucierpiały Pieski i Toneńkoje. Prorosyjscy terroryści użyli gradów, moździerzy i ciężkiej artylerii.

Ukraińcy jednak nie poddają się i po swojej stronie mogą zapisać kolejny sukces.

„Mamy drugi 'korytarz życia' na lotnisko, tym razem udało nam się przebić jeszcze jedną drogę przez Pieski” - powiedział dowódca oddziału ochotniczego o pseudonimie „Bars” w rozmowie z ukraińskim dziennikarzem Andrijem Caplijenkowem.

„Naszych żołnierzy, przebywających w terminalu, nikt nie rzuca na pastwę losu. Dowieźliśmy im amunicję, zabraliśmy rannych. Bojówkarze proszą „cyborgów”, by wstrzymali ogień, żeby zabrać zabitych i rannych” - zaznaczył dowódca.

Natomiast rzecznik sztabu operacji antyterrorystycznej, Roman Turowiec przekazał informację, że ukraińscy dowódcy za wszelką cenę chcą wywieźć rannych z lotniska. Helikoptery są w stanie przewieźć rannych do szpitali na terenach kontrolowanych przez oddziały ukraińskie.

Według informacji, jakie na Twitterze przekazują wolontariusze organizacji Armia SOS, w ciągu ostatnich 24 godzin, na skutek ostrzałów nowego terminalu portu lotniczego w Doniecku zginęło trzech żołnierzy, a 22 zostało rannych. Kierownictwo ATO na razie informuje o jednej potwierdzonej ofierze i 11 rannych.

To właśnie wolontariusze tej organizacji nagrali za pomocą drona film, który pokazuje, jak wygląda terytorium wokół lotniska w Doniecku. Widok jest piorunujący – zdjęcia ukazują doszczętnie zniszczony port lotniczy, który odnowiono za niemal miliard dolarów. Prace wykonano specjalnie pod kątem na Euro 2012.

Nagranie powstało 15 stycznia, w trakcie ciężkich walk o lotnisko. Na portalu YouTube zostało opublikowane już następnego dnia. W ciągu jednej doby obejrzało go ponad 400 tys. internautów.

gah/tvn24.pl

[fot. YouTube]

Słowa kluczowe:

Facebook

,

dziennikarz

,

reporter

,

informacja

,

dowódca

Warto poczytać

Facebook