Jedynie prawda jest ciekawa


Lodówka spowodowała pożar londyńskiego wieżowca

23.06.2017

Ogień został zaprószony przez uszkodzoną lodówkę – oświadczyła londyńska policja. Jednak do skali pożaru i liczby ofiar przyczyniły się złe zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz wadliwa izolacja budynku. Brytyjski rząd przyznał, że w całym kraju może być 600 wieżowców o tak potencjalnie groźnej konstrukcji.

Policja w Londynie wykluczyła celowe podpalenie gmachu. Jej zdaniem, ogień powstał w niesprawnej... lodówce marki Hotpoint, model FF175BP. Nadinspektor Fiona McCormack powiedziała, że model ten nie będzie wycofywany i że producent przeprowadza kolejne testy. Potwierdziła, że testy wykazały, iż izolacje i materiał użyty jako wykładzina elewacji Grenfell Tower nie odpowiadały normom. Dodała, że nieodpowiednie były także zabezpieczenia przeciwpożarowe. Przeprowadzone testy bezpieczeństwa dały jednoznaczny dowód, że budynek nie spełniał norm. Wcześniej rzecznik brytyjskiej premier Theresy May poinformował, że w Anglii nawet ok. 600 wieżowców podobnych do Grenfell Tower może mieć podobną, łatwopalną elewację.

McCormack powiedziała, że w związku z pożarem Grenfell Tower policja rozważa postawienie zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci. Zajęto dokumentację różnych instytucji. W śledztwie chodzi zarówno o naruszenie ogólnych zasad bezpieczeństwa, jak i zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Zbudowany w 1974 roku blok mieszkalny Grenfell Tower zapalił się krótko przed godz. 1 w nocy czasu lokalnego (godz. 2 w Polsce) 14 czerwca. Dotychczas ustalono, że w pożarze poniosło śmierć lub zaginęło 79 osób.

O pierwszych ustaleniach brytyjskiej prasy ws. przyczyn skali tragedii w Grenfell Tower pisaliśmy w artykule "Ludzie spaleni żywcem w Londynie ofiarami ekologii".

PAP/MBB

Fot. PAP/EPA/Andy Rain

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 4. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 5. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 6. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook