Jedynie prawda jest ciekawa


Litwini oskarżają Rosję i... Polaków

25.03.2014

Były premier Litwy a dziś lider sejmowej opozycji Andrius Kubilius zarzuca litewskiej Polonii, że wspiera politykę Rosji, która miałaby wykorzystać problemy narodowościowe Wileńszczyzny do realizacji swoich celów - informuje za IAR dziennik.pl.

- Czy Wileńszczyzna nie stanie się litewskim Krymem? - pytają litewscy politycy. Na taki scenariusz zwracał uwagę niedawny raport litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa. Jego autorzy wskazują, że rosyjska ambasada w Wilnie wyjątkowo aktywnie popiera przed każdymi wyborami jednoczenie się partii o podłożu etnicznym.

Choć raport nie wymienia żadnych nazwisk, to już Kubilius wskazuje palcem na lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europosła Waldemara Tomaszewskiego, który krytykując nowy rząd na Ukrainie miał odzwierciedlać stanowisko nie Wilna czy Warszawy, ale - Moskwy. Tomaszewski oświadczył bowiem na konferencji prasowej, że nowa władza na Ukrainie jest w rękach niebezpiecznych nacjonalistów i prawie faszystów.

Zdaniem Kubiliusa, na takie wystąpienia Tomaszewskiego powinno zareagować polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jeszcze dalej idzie inny poseł liberał Remigijus Szimaszius. Otóż żąda on - wskazując na przykład Ukrainy- od litewskich władz... rozwiązania problemów narodowościowych.

- Musimy zrobić wszystko, by Rosja nie mogła wykorzystać napiętych relacji i niezadowolenia mniejszości polskiej do destabilizacji sytuacji na Litwie - oświadczył były minister sprawiedliwości w wywiadzie dla polskiego radia w Wilnie "Znad Wilii".

Polacy na Litwie od wielu lat walczą m.in. o prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości i o prawo do pisania swych imion i nazwisk po polsku.


Greg/dziennik.pl/IAR
[fot. Wikimedia Commons/EPP/licencja cc 2.0]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 2. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook