Jedynie prawda jest ciekawa

Litwini oskarżają Rosję i... Polaków

25.03.2014

Były premier Litwy a dziś lider sejmowej opozycji Andrius Kubilius zarzuca litewskiej Polonii, że wspiera politykę Rosji, która miałaby wykorzystać problemy narodowościowe Wileńszczyzny do realizacji swoich celów - informuje za IAR dziennik.pl.

- Czy Wileńszczyzna nie stanie się litewskim Krymem? - pytają litewscy politycy. Na taki scenariusz zwracał uwagę niedawny raport litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa. Jego autorzy wskazują, że rosyjska ambasada w Wilnie wyjątkowo aktywnie popiera przed każdymi wyborami jednoczenie się partii o podłożu etnicznym.

Choć raport nie wymienia żadnych nazwisk, to już Kubilius wskazuje palcem na lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europosła Waldemara Tomaszewskiego, który krytykując nowy rząd na Ukrainie miał odzwierciedlać stanowisko nie Wilna czy Warszawy, ale - Moskwy. Tomaszewski oświadczył bowiem na konferencji prasowej, że nowa władza na Ukrainie jest w rękach niebezpiecznych nacjonalistów i prawie faszystów.

Zdaniem Kubiliusa, na takie wystąpienia Tomaszewskiego powinno zareagować polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jeszcze dalej idzie inny poseł liberał Remigijus Szimaszius. Otóż żąda on - wskazując na przykład Ukrainy- od litewskich władz... rozwiązania problemów narodowościowych.

- Musimy zrobić wszystko, by Rosja nie mogła wykorzystać napiętych relacji i niezadowolenia mniejszości polskiej do destabilizacji sytuacji na Litwie - oświadczył były minister sprawiedliwości w wywiadzie dla polskiego radia w Wilnie "Znad Wilii".

Polacy na Litwie od wielu lat walczą m.in. o prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości i o prawo do pisania swych imion i nazwisk po polsku.


Greg/dziennik.pl/IAR
[fot. Wikimedia Commons/EPP/licencja cc 2.0]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Wilno

,

Litwa

,

Polacy

Warto poczytać

 1. Putin28072017 28.07.2017

  Rosja odpowiada na sankcje. Będą restrykcje dla dyplomatów

  Liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA w Rosji ma być do 1 września zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w USA, czyli wynieść 455 osób; ambasada USA traci dostęp do magazynów i ośrodka wypoczynkowego w Moskwie - ogłosiło MSZ Rosji.

 2. KoreaPolnocnaFlickr 28.07.2017

  Korea Północna zdobywa dewizy. Wysyłają pracowników

  W arabskich państwach Zatoki Perskiej zatrudnione są tysiące pracowników z Korei Północnej; ich wynagrodzenia w większości zabierane są przez rząd w Pjongjangu, który w ten sposób obchodzi sankcje i uzyskuje środki finansowe - pisze w piątek agencja AP.

 3. PaulRyan28072017 28.07.2017

  Klęska Republikanów w Senacie. Obamacare utrzymane

  Republikanom w Senacie USA nie udało się w piątek częściowo wycofać ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej jako Obamacare. Jest to cios dla prezydenta Donalda Trumpa i być może koniec wysiłków GOP, by anulować system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 4. Barcelona28072017 28.07.2017

  Wypadek kolejowy w Barcelonie. Wielu rannych

  - Co najmniej 48 osób zostało rannych, w tym pięć poważnie, w piątek w wypadku pociągu w Barcelonie - podały służby ratunkowe. Pociąg, który wjeżdżał na dworzec Estacio de Franca (Dworzec Francuski), nie wyhamował i uderzył w koniec peronu.

 5. 28.07.2017

  Wenezuela w ogniu strajków. Zginęło już ponad 100 osób

  Podczas trwającego od środy 48-godzinnego strajku generalnego w starciach z policją na ulicach wenezuelskich miast zginęły już cztery osoby - poinformowała w czwartek prokuratura. Tym samym tragiczny bilans zamieszek, do jakich od kwietnia dochodzi w Wenezueli wzrósł do 107 zabitych.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook