Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa zaniepokojona projektami elektrowni atomowych

28.05.2012

Litewski minister spraw zagranicznych Audronius Ażubalis wyraził w poniedziałek w Rydze zaniepokojenie nieprzestrzeganiem norm bezpieczeństwa i ochrony środowiska w przypadku dwóch projektów Rosji i Białorusi - elektrowni atomowych blisko granic z Litwą.

Minister podkreślił, że projekty elektrowni nuklearnej w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim i w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim na Białorusi "uchybiają międzynarodowym standardom bezpieczeństwa i ochrony środowiska".

"To powinno być przedmiotem niepokoju wszystkich państw w regionie. Powinniśmy użyć wszelkich środków, aby sprawić, by te projekty rozwijały się z poszanowaniem norm międzynarodowych. To istotne" - oświadczył Ażubalis po rozmowach z szefem łotewskiej dyplomacji Edgarsem Rinkeviczsem. 

Szef litewskiego MSZ powiedział, że sprawę tę kierowano do różnych organizacji międzynarodowych, w tym do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i komitetu Konwencji z Espoo (dotyczy m.in. transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko inwestycji). Wilno wielokrotnie krytykowało projekt budowy elektrowni w obwodzie kaliningradzkim i w Ostrowcu.

"Miejsca na budowę tych siłowni zostały wybrane z pogwałceniem wymogów MAEA" - powiedział Ażubalis.

Minister Rinkeviczs oświadczył, że niezbędna jest "pełna przejrzystość" w tej sprawie. "Obie elektrownie są bardzo blisko nas i mamy prawo liczyć na pełną współpracę Rosji i Białorusi dotyczącą ochrony środowiska i zasad bezpieczeństwa" - dodał.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 7. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook