Jedynie prawda jest ciekawa

Litwa zaniepokojona projektami elektrowni atomowych

28.05.2012

Litewski minister spraw zagranicznych Audronius Ażubalis wyraził w poniedziałek w Rydze zaniepokojenie nieprzestrzeganiem norm bezpieczeństwa i ochrony środowiska w przypadku dwóch projektów Rosji i Białorusi - elektrowni atomowych blisko granic z Litwą.

Minister podkreślił, że projekty elektrowni nuklearnej w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim i w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim na Białorusi "uchybiają międzynarodowym standardom bezpieczeństwa i ochrony środowiska".

"To powinno być przedmiotem niepokoju wszystkich państw w regionie. Powinniśmy użyć wszelkich środków, aby sprawić, by te projekty rozwijały się z poszanowaniem norm międzynarodowych. To istotne" - oświadczył Ażubalis po rozmowach z szefem łotewskiej dyplomacji Edgarsem Rinkeviczsem. 

Szef litewskiego MSZ powiedział, że sprawę tę kierowano do różnych organizacji międzynarodowych, w tym do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i komitetu Konwencji z Espoo (dotyczy m.in. transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko inwestycji). Wilno wielokrotnie krytykowało projekt budowy elektrowni w obwodzie kaliningradzkim i w Ostrowcu.

"Miejsca na budowę tych siłowni zostały wybrane z pogwałceniem wymogów MAEA" - powiedział Ażubalis.

Minister Rinkeviczs oświadczył, że niezbędna jest "pełna przejrzystość" w tej sprawie. "Obie elektrownie są bardzo blisko nas i mamy prawo liczyć na pełną współpracę Rosji i Białorusi dotyczącą ochrony środowiska i zasad bezpieczeństwa" - dodał.

PAP
[fot.sxc.hu]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook