Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa zaniepokojona projektami elektrowni atomowych

28.05.2012

Litewski minister spraw zagranicznych Audronius Ażubalis wyraził w poniedziałek w Rydze zaniepokojenie nieprzestrzeganiem norm bezpieczeństwa i ochrony środowiska w przypadku dwóch projektów Rosji i Białorusi - elektrowni atomowych blisko granic z Litwą.

Minister podkreślił, że projekty elektrowni nuklearnej w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim i w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim na Białorusi "uchybiają międzynarodowym standardom bezpieczeństwa i ochrony środowiska".

"To powinno być przedmiotem niepokoju wszystkich państw w regionie. Powinniśmy użyć wszelkich środków, aby sprawić, by te projekty rozwijały się z poszanowaniem norm międzynarodowych. To istotne" - oświadczył Ażubalis po rozmowach z szefem łotewskiej dyplomacji Edgarsem Rinkeviczsem. 

Szef litewskiego MSZ powiedział, że sprawę tę kierowano do różnych organizacji międzynarodowych, w tym do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i komitetu Konwencji z Espoo (dotyczy m.in. transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko inwestycji). Wilno wielokrotnie krytykowało projekt budowy elektrowni w obwodzie kaliningradzkim i w Ostrowcu.

"Miejsca na budowę tych siłowni zostały wybrane z pogwałceniem wymogów MAEA" - powiedział Ażubalis.

Minister Rinkeviczs oświadczył, że niezbędna jest "pełna przejrzystość" w tej sprawie. "Obie elektrownie są bardzo blisko nas i mamy prawo liczyć na pełną współpracę Rosji i Białorusi dotyczącą ochrony środowiska i zasad bezpieczeństwa" - dodał.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 2. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 3. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 4. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 5. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 6. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 7. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 8. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook