Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa zajmie się pisownią nazwisk

09.05.2017

Litewskie media podały, że premier Saulius Skvernelis zapewnił dzień wcześniej w Tallinie premier Beatę Szydło, iż polska mniejszość na Litwie nie będzie dyskryminowana.

Litewskie media podały we wtorek, że premier Saulius Skvernelis zapewnił dzień wcześniej w Tallinie premier Beatę Szydło, iż polska mniejszość na Litwie nie będzie dyskryminowana w kwestii możliwości zapisu swego nazwiska w dokumentach w formie oryginalnej.

Skvernelis podczas spotkania z Szydło poinformował, że „w sprawie pisowni nazwisk jest rozwiązanie i dotyczy ono nie tylko mniejszości polskiej”.

Chodzi przede wszystkim o naszych obywateli, którzy zawarli związki małżeńskie z obcokrajowcami i mają prawo do nazwiska małżonka. Taka sama zasada będzie stosowana wobec mniejszości polskiej — powiedział Skvernelis, cytowany przez agencję BNS.

Poinformował też polską premier, że we wtorek sprawa pisowni nazwisk wraca pod obrady Sejmu Litwy.

Po południu Sejm zamierza przystąpić do omawiania dwóch projektów ustaw o pisowni nazwisk nielitewskich. Jeden z projektów, który poparło 70 posłów stanowiących połowę składu parlamentu, przewiduje możliwość zapisu w litewskim dokumencie nielitewskiego nazwiska w wersji oryginalnej w przypadku zawarcia małżeństwa z obcokrajowcem bądź w przypadku gdy zainteresowany przedstawi dokumenty potwierdzające, że jego przodkowie byli obywatelami innego państwa.

Drugi projekt, zgłoszony przez sześciu posłów partii konserwatywnej, przewiduje zapis nazwiska w formie oryginalnej na dalszych stronach paszportu, a na czołowej stronie pozostawienie litewskiej wersji nazwiska.

Przeciwnicy zapisu w litewskich dokumentach oryginalnej wersji nazwisk nielitewskich zapowiedzieli w południe pikietę przed parlamentem.

Kwestia zapisu nazwisk nielitewskich - w tym polskich - w litewskich dokumentach, jest tematem dyskusji od ponad 20 lat.

[Premier Litwy Saulius Skvernelis (pierwszy od lewej) i premier Beata Szydło, fot. PAP/EPA]

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook