Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa zajmie się pisownią nazwisk

09.05.2017

Litewskie media podały, że premier Saulius Skvernelis zapewnił dzień wcześniej w Tallinie premier Beatę Szydło, iż polska mniejszość na Litwie nie będzie dyskryminowana.

Litewskie media podały we wtorek, że premier Saulius Skvernelis zapewnił dzień wcześniej w Tallinie premier Beatę Szydło, iż polska mniejszość na Litwie nie będzie dyskryminowana w kwestii możliwości zapisu swego nazwiska w dokumentach w formie oryginalnej.

Skvernelis podczas spotkania z Szydło poinformował, że „w sprawie pisowni nazwisk jest rozwiązanie i dotyczy ono nie tylko mniejszości polskiej”.

Chodzi przede wszystkim o naszych obywateli, którzy zawarli związki małżeńskie z obcokrajowcami i mają prawo do nazwiska małżonka. Taka sama zasada będzie stosowana wobec mniejszości polskiej — powiedział Skvernelis, cytowany przez agencję BNS.

Poinformował też polską premier, że we wtorek sprawa pisowni nazwisk wraca pod obrady Sejmu Litwy.

Po południu Sejm zamierza przystąpić do omawiania dwóch projektów ustaw o pisowni nazwisk nielitewskich. Jeden z projektów, który poparło 70 posłów stanowiących połowę składu parlamentu, przewiduje możliwość zapisu w litewskim dokumencie nielitewskiego nazwiska w wersji oryginalnej w przypadku zawarcia małżeństwa z obcokrajowcem bądź w przypadku gdy zainteresowany przedstawi dokumenty potwierdzające, że jego przodkowie byli obywatelami innego państwa.

Drugi projekt, zgłoszony przez sześciu posłów partii konserwatywnej, przewiduje zapis nazwiska w formie oryginalnej na dalszych stronach paszportu, a na czołowej stronie pozostawienie litewskiej wersji nazwiska.

Przeciwnicy zapisu w litewskich dokumentach oryginalnej wersji nazwisk nielitewskich zapowiedzieli w południe pikietę przed parlamentem.

Kwestia zapisu nazwisk nielitewskich - w tym polskich - w litewskich dokumentach, jest tematem dyskusji od ponad 20 lat.

[Premier Litwy Saulius Skvernelis (pierwszy od lewej) i premier Beata Szydło, fot. PAP/EPA]

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook