Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa wspiera Polskę. Zagrożeniem dla demokracji nie są Polacy, ale stanowisko Unii!

05.01.2018
lithuania05122018
Litwa wspiera Polskę. Zagrożeniem dla demokracji nie są Polacy, ale stanowisko Unii!

Zagrożeniem dla demokracji jest nie Polska, a stanowisko UE - uważa litewski filozof i politolog Alvydas Jokubaitis. Wyraża też nadzieję, że w ewentualnym głosowaniu w sprawie nałożenia unijnych sankcji na Polskę Litwa przynajmniej wstrzyma się od głosu.

"Wydaje mi się, że większym zagrożeniem jest to, w jaki sposób unijne instytucje traktują Polskę" - zaznacza Jokubaitis, profesor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego, w wypowiedzi, która w czwartek wieczorem została opublikowana na portalu internetowego publicznego nadawcy LRT.

Jokubaitis przypomina, że obecne władze Polski mają poparcie społeczne, a ich działania nie są wymierzone w demokrację. Zdaniem politologa próba UE "wtrącania się w wewnętrzny spór państwa, w jego politykę, działa przeciwko samej Unii Europejskiej".

"To przypomina czasy Związku Radzieckiego, gdy +wielki brat+ karał, by zniechęcić innych do podobnych działań. To gorzej świadczy o Unii Europejskiej niż o Polsce" - wskazuje politolog. Wyraża nadzieję, że gdyby doszło do głosowania nad sankcjami wobec Polski, Litwa powinna przynajmniej wstrzymać się od głosu. Uważa, że "w ogóle trzeba skończyć z tą polityką sankcji".

"Unia Europejska nie po to jest stworzona, by szukać okazji do zastosowania sankcji. W takim przypadku nigdy nie będziemy mieli alternatywy, wszystko będzie skazane na stagnację" - uważa litewski politolog. Jego zdaniem "to, co robi Polska, jest wyzwaniem dla pewnej definicji demokracji, ale nie dla samej demokracji".

Laurynas Kascziunas, politolog i poseł opozycyjnej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD), uważa, że w sporze Polski z UE Litwa "nie powinna palić mostów".

"Litwa powinna usiłować zachować równowagę" - ocenia Kascziunas, cytowany przez LRT. Jednak jego zdaniem "w żadnym wypadku nie należy dołączać się chóru państw Europy Zachodniej potępiających Polskę". "Polska jest państwem, które demonstruje swój pogląd na integrację Europy, jej przyszłość. Wizja Polaków to Europa narodów" - mówi Kascziunas.

Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dyplomacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie Szarunas Liekis wyraża opinię, że "w interesie Litwy leży wspieranie prawa międzynarodowego". Przyznaje, że "jest zwolennikiem bardziej radykalnych decyzji" względem Polski. Zaznacza jednak, że "należy uwzględnić szerszy, geopolityczny kontekst prawa międzynarodowego, a w tym przypadku podjęcie decyzji nie jest łatwe".

"Gdybym był w polityce, prawdopodobnie poszukiwałbym bardziej neutralnego stanowiska" - wskazuje Liekis. Przypomina, że Litwa na różne sposoby dąży do zachowania przyjaźni i partnerstwa z Polską. Dlatego też jego zdaniem "Litwa nie podejmie żadnych drastycznych kroków".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ kar/ bos/

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 2. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook