Jedynie prawda jest ciekawa

Litwa: Polacy w koalicji rządowej

15.11.2012

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie weszła w skład koalicji rządowej. Polacy mają otrzymać jedno stanowisko ministerialne - mówi się o ministerstwie energetyki.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL), która w niedawnych wyborach parlamentarnych na Litwie zdobyła 8 mandatów, w czwartek przystąpiła do centrolewicowej koalicji rządowej. Będzie miała jedną tekę ministerialną oraz wiceministrów w trzech innych resortach.

"W imieniu partii podpisałem umowę. Jesteśmy pełnoprawnym członkiem koalicji czterech ugrupowań" - powiedział PAP przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Waldemar Tomaszewski.

W ubiegłym tygodniu umowę koalicyjną podpisały: Litewska Partia Socjaldemokratyczna, która w październikowych wyborach zdobyła najwięcej mandatów - 38, Partia Pracy (29 mandatów) oraz partia Porządek i Sprawiedliwość (11 mandatów). Wspólnie z AWPL koalicja w 141-osobowym Sejmie będzie miała 86 mandatów, czyli zdecydowaną większość - 3/5 głosów wymaganych m.in. do zmiany konstytucji.

Na razie nie wiadomo, jakim resortem będzie zarządzała AWPL. Jak zaznaczył Tomaszewski, "jest to temat dalszych rozmów". Litewskie media poinformowały w czwartek, że Akcja Wyborcza otrzyma stanowisko ministra energetyki. Lider AWPL nie dementuje ani nie potwierdza tej informacji.

Zgodnie z porozumieniem do programu rządu zostaną włączone postulaty AWPL. Chodzi głównie o propozycje dotyczące przejścia w sektorze ciepłowniczym na biopaliwo, zwiększenia finansowania rozwoju dróg lokalnych, zwiększenia minimalnego wynagrodzenia, zakończenia zwrotu ziemi jej prawowitym właścicielom, kontynuacji pracy nad ustawami dotyczącymi mniejszości narodowych.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu odbędzie się w piątek.

ll, PAP

[Fot. awpl.lt]

Słowa kluczowe:

Litwa

,

koalicja

,

mandat

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook