Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa na bakier z mniejszościami

07.10.2011

Sytuacja w kwestii ochrony praw mniejszości narodowych na Litwie nie jest dramatyczna, ale dość problematyczna - powiedział w piątek w rozmowie z PAP dyrektor litewskiego Instytutu Monitoringu Praw Człowieka Henryk Mickiewicz.

W ten sposób ocenił on ostatni, ogłoszony we wrześniu, raport Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji Rady Europy.

Raport m.in. krytycznie ocenia fakt, że w 2010 roku na Litwie wygasła ustawa o mniejszościach narodowych, a nowa dotychczas nie została przyjęta; krytykuje zakaz używania języków mniejszości narodowych w sferze publicznej. Za dyskryminację w raporcie uznano tolerowanie napisów informacyjnych w języku angielskim przy jednoczesnym zakazie umieszczania napisów w języku polskim, czy rosyjskim, odnotowano też problemy związane z oświatą mniejszości narodowych.

"Raport nie jest dokumentem prawnym, ale ma moc polityczną" - zaznaczył dyrektor litewskiego Instytutu Monitoringu Praw Człowieka.

Z nieoficjalnych źródeł, którymi dysponuje dyrektor wynika, że odpowiednie instytucje rządowe na Litwie już się zapoznają z tym dokumentem. Mickiewicz wyraził nadzieję, że zostanie powołana grupa robocza i rekomendacje Europejskiej Komisji zostaną uwzględnione.

Dyrektor powiedział, że po przestąpieniu Litwy do Unii Europejskiej w 2004 roku sytuacja z przestrzeganiem praw człowieka generalne się w kraju pogorszyła. "Do 2008 roku obserwowaliśmy stagnację, a potem nastąpił regres" - zaznaczył Mickiewicz. W jego ocenie, "jest to zjawisko poniekąd zrozumiałe, ale oczywiście nie można tego usprawiedliwiać".

"Po wstąpieniu do Unii przestały działać wszelkie monitoringi, a nie jesteśmy krajem zachodnim, gdzie pewne standardy i wartości demokratyczne - również w dziedzinie ochrony praw człowieka - są zakorzenione, jak więc nie ma nacisku, to nic nie robimy" - powiedział dyrektor.

Dlatego - podkreślił - raport Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji Rady Europy jest formą nacisku na władzę.

"Nikt nie lubi być wymieniany na forach międzynarodowych jako kraj, który nie przestrzega rekomendacji Rady Europy" - zaznaczył Henryk Mickiewicz.

Raport, który obejmuje lata 2006-2011 jest czwartym raportem Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji Rady Europy dotyczącym Litwy. Taki dokument przygotowywany jest co pięć lat.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 2. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 3. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 4. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 5. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 6. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 7. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook