Jedynie prawda jest ciekawa

Litwa na bakier z mniejszościami

07.10.2011

Sytuacja w kwestii ochrony praw mniejszości narodowych na Litwie nie jest dramatyczna, ale dość problematyczna - powiedział w piątek w rozmowie z PAP dyrektor litewskiego Instytutu Monitoringu Praw Człowieka Henryk Mickiewicz.

W ten sposób ocenił on ostatni, ogłoszony we wrześniu, raport Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji Rady Europy.

Raport m.in. krytycznie ocenia fakt, że w 2010 roku na Litwie wygasła ustawa o mniejszościach narodowych, a nowa dotychczas nie została przyjęta; krytykuje zakaz używania języków mniejszości narodowych w sferze publicznej. Za dyskryminację w raporcie uznano tolerowanie napisów informacyjnych w języku angielskim przy jednoczesnym zakazie umieszczania napisów w języku polskim, czy rosyjskim, odnotowano też problemy związane z oświatą mniejszości narodowych.

"Raport nie jest dokumentem prawnym, ale ma moc polityczną" - zaznaczył dyrektor litewskiego Instytutu Monitoringu Praw Człowieka.

Z nieoficjalnych źródeł, którymi dysponuje dyrektor wynika, że odpowiednie instytucje rządowe na Litwie już się zapoznają z tym dokumentem. Mickiewicz wyraził nadzieję, że zostanie powołana grupa robocza i rekomendacje Europejskiej Komisji zostaną uwzględnione.

Dyrektor powiedział, że po przestąpieniu Litwy do Unii Europejskiej w 2004 roku sytuacja z przestrzeganiem praw człowieka generalne się w kraju pogorszyła. "Do 2008 roku obserwowaliśmy stagnację, a potem nastąpił regres" - zaznaczył Mickiewicz. W jego ocenie, "jest to zjawisko poniekąd zrozumiałe, ale oczywiście nie można tego usprawiedliwiać".

"Po wstąpieniu do Unii przestały działać wszelkie monitoringi, a nie jesteśmy krajem zachodnim, gdzie pewne standardy i wartości demokratyczne - również w dziedzinie ochrony praw człowieka - są zakorzenione, jak więc nie ma nacisku, to nic nie robimy" - powiedział dyrektor.

Dlatego - podkreślił - raport Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji Rady Europy jest formą nacisku na władzę.

"Nikt nie lubi być wymieniany na forach międzynarodowych jako kraj, który nie przestrzega rekomendacji Rady Europy" - zaznaczył Henryk Mickiewicz.

Raport, który obejmuje lata 2006-2011 jest czwartym raportem Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji Rady Europy dotyczącym Litwy. Taki dokument przygotowywany jest co pięć lat.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 5. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 6. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 7. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook