Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa: media zaniepokojone likwidacją szkół

28.02.2013

Litewskie media z zaniepokojeniem komentują zamiar zamknięcia przez władzę Puńska(podlaskie) trzech szkół z litewskim językiem nauczania. "Rękoma Litwinów zamykane są litewskie szkoły na etnicznych litewskich ziemiach" – piszą.

Krytykując centralne władze Polski za nieprzeznaczanie należytych środków finansowych na utrzymanie litewskich szkół, media na Litwie cytują głównie sygnatariuszy Aktu Niepodległości kraju z 1990 r., którzy w poniedziałek odwiedzili litewskie szkoły w Polsce.

"Powinniśmy pamiętać, że szkoła nie jest jedynie instytucją oświatową, jest to ośrodek kultury. Zamykanie szkoły sprzyja wynaradawianiu" - powiedziała prezes Klubu Sygnatariuszy Birute Valionyte. Podkreśliła, że Litwini w Polsce "to nie jest litewska diaspora", że Sejneńszczyzna "to są etnicznie litewskie ziemie". Valionyte wskazała, że należy "zastanowić się nad rozstrzygnięciem tej kwestii, by zapobiec dalszym podobnym działaniom".

Według publicysty, działacza społecznego Alvydasa Medalinskasa "polski rząd nie wywiązuje się ze swych zobowiązań finansowych". Jak podkreśla, "my na Litwie stworzyliśmy rajskie warunki dla szkół polskich, takich samych chcielibyśmy dla Litwinów w Polsce".

Sygnatariusz Aktu Niepodległości Romualdas Ozolas w zamian za zamknięcie trzech małych litewskich szkół w Polsce proponuje przerwać finansowanie małych polskich szkół na Litwie. "Sadzę, że rząd ma wystarczająco sił i możliwości, by zastosować te same metody, jakie stosuje Polska" - mówi Ozolas.

W ocenie premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa powyższa propozycja "nie jest rozważna". "Jesteśmy państwem demokratycznym i naszym celem nie jest walka, lecz tworzenie i szukanie rozwiązań, które zadowoliłyby obie strony" - zaznacza.

Przed kilkoma dniami premier Litwy zapowiedział, że na początku marca spotka się z wójtem gminy Puńsk Witoldem Liszkowskim w celu omówienia zaistniałej sytuacji. Wcześniej szef rządu nie wykluczył możliwości przyznania wsparcia finansowego szkołom litewskim w Polsce.

W środę radni gminy Puńsk (Podlaskie), zamieszkanej w większości przez mniejszość litewską, podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji trzech wiejskich szkół z litewskim językiem nauczania. Chodzi o szkoły w Widugierach (11 uczniów), Przystawańcach (9 uczniów) oraz Nowinnikach (26 uczniów). W sumie uczy się w nich 46 uczniów. Jak odnotowują litewskie media, 12 na 15 radnych w gminie Puńsk to Litwini, tak jak wójt Witold Liszkowski.

Liszkowski powiedział na posiedzeniu sesji rady gminy, że zamiar likwidacji wynika z przesłanek ekonomicznych, gdyż w 2013 r. w gminie brakuje na oświatę 2,4 mln zł i dalsze finansowanie oświaty przez samorząd w takim zakresie może doprowadzić go do bankructwa. Likwidacja szkół ma dać 1,2 mln zł oszczędności.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

  1. Alfiezyje 24.04.2018

    Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

    Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

  2. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

    Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

    Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

  3. Zyd 24.04.2018

    Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

    Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

  4. whouse24042018 24.04.2018

    Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

    Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

  5. Praga2404 24.04.2018

    Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

    Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

  6. Alfiezyje 24.04.2018

    Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

    Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook