Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Litwa: egzamin z litewskiego ułatwiony

20.02.2013

Maturzyści szkół mniejszościowych, w tym polskich szkół, będą zdawać egzamin z języka litewskiego na ułatwionych zasadach.

"To małe, ale bardzo ważne zwycięstwo" - powiedział przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL), eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

Kwestia ulg w ocenie egzaminu z języka litewskiego dla tegorocznych maturzystów była ostatnio najbardziej palącym problemem Polaków na Litwie. W ubiegłym tygodniu AWPL zagroziła nawet, że wyjdzie z koalicji, jeżeli minister nie podpisze odpowiedniego rozporządzenia. Z podpisaniem takiego dokumentu zwlekano prawie dwa tygodnie. We wtorek, po posiedzeniu Rady Koalikcyjnej zapadła decyzja, że AWPL pozostaje w koalicji.

Nowa redakcja ustawy o oświacie, którą przyjął litewski parlament w 2010 roku, przewiduje ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Ujednolicony egzamin maturalny ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym maturzyści szkół litewskich i mniejszości narodowych nie mają równych szans i ci ostatni domagali się ułatwień przy zdawaniu egzaminu maturalnego.

Podpisane w środę rozporządzenie przewiduje, że maturzystów szkół z polskim, rosyjskim i białoruskim językami nauczania będzie obowiązywało krótsze wypracowanie - minimalnie 400 słów, w szkołach litewskich - 500. Maturzyści szkól mniejszości narodowych będę też mogli popełnić więcej błędów - do 27, a w szkołach litewskich - do 13.

Tymczasem dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Wileńskiego Antanas Smetona w środę podczas posiedzenia sejmowego komitetu oświaty nie wykluczył, że w związku z wprowadzeniem ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego, uczelnie wyższe wprowadzą egzamin wstępny z języka litewskiego (na Litwie nie ma egzaminów wstępnych na uczelnie, przy naborze kandydatów na studia bierze się pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego).

AWPL wchodzi w skład rządu Litwy, który rozpoczął pracę pod koniec grudnia 2012 roku. Koalicja rządząca składa się z czterech ugrupowań: Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, Partii Pracy, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i ugrupowania Porządek i Sprawiedliwość.

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Litwa

,

Polacy

,

język polski

,

matura

,

redakcja

,

związek

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 3. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 4. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 5. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 6. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 7. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 8. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook