Jedynie prawda jest ciekawa

Litwa: egzamin z litewskiego ułatwiony

20.02.2013

Maturzyści szkół mniejszościowych, w tym polskich szkół, będą zdawać egzamin z języka litewskiego na ułatwionych zasadach.

"To małe, ale bardzo ważne zwycięstwo" - powiedział przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL), eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

Kwestia ulg w ocenie egzaminu z języka litewskiego dla tegorocznych maturzystów była ostatnio najbardziej palącym problemem Polaków na Litwie. W ubiegłym tygodniu AWPL zagroziła nawet, że wyjdzie z koalicji, jeżeli minister nie podpisze odpowiedniego rozporządzenia. Z podpisaniem takiego dokumentu zwlekano prawie dwa tygodnie. We wtorek, po posiedzeniu Rady Koalikcyjnej zapadła decyzja, że AWPL pozostaje w koalicji.

Nowa redakcja ustawy o oświacie, którą przyjął litewski parlament w 2010 roku, przewiduje ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Ujednolicony egzamin maturalny ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym maturzyści szkół litewskich i mniejszości narodowych nie mają równych szans i ci ostatni domagali się ułatwień przy zdawaniu egzaminu maturalnego.

Podpisane w środę rozporządzenie przewiduje, że maturzystów szkół z polskim, rosyjskim i białoruskim językami nauczania będzie obowiązywało krótsze wypracowanie - minimalnie 400 słów, w szkołach litewskich - 500. Maturzyści szkól mniejszości narodowych będę też mogli popełnić więcej błędów - do 27, a w szkołach litewskich - do 13.

Tymczasem dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Wileńskiego Antanas Smetona w środę podczas posiedzenia sejmowego komitetu oświaty nie wykluczył, że w związku z wprowadzeniem ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego, uczelnie wyższe wprowadzą egzamin wstępny z języka litewskiego (na Litwie nie ma egzaminów wstępnych na uczelnie, przy naborze kandydatów na studia bierze się pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego).

AWPL wchodzi w skład rządu Litwy, który rozpoczął pracę pod koniec grudnia 2012 roku. Koalicja rządząca składa się z czterech ugrupowań: Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, Partii Pracy, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i ugrupowania Porządek i Sprawiedliwość.

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook