Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa: egzamin z litewskiego ułatwiony

20.02.2013

Maturzyści szkół mniejszościowych, w tym polskich szkół, będą zdawać egzamin z języka litewskiego na ułatwionych zasadach.

"To małe, ale bardzo ważne zwycięstwo" - powiedział przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL), eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

Kwestia ulg w ocenie egzaminu z języka litewskiego dla tegorocznych maturzystów była ostatnio najbardziej palącym problemem Polaków na Litwie. W ubiegłym tygodniu AWPL zagroziła nawet, że wyjdzie z koalicji, jeżeli minister nie podpisze odpowiedniego rozporządzenia. Z podpisaniem takiego dokumentu zwlekano prawie dwa tygodnie. We wtorek, po posiedzeniu Rady Koalikcyjnej zapadła decyzja, że AWPL pozostaje w koalicji.

Nowa redakcja ustawy o oświacie, którą przyjął litewski parlament w 2010 roku, przewiduje ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Ujednolicony egzamin maturalny ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym maturzyści szkół litewskich i mniejszości narodowych nie mają równych szans i ci ostatni domagali się ułatwień przy zdawaniu egzaminu maturalnego.

Podpisane w środę rozporządzenie przewiduje, że maturzystów szkół z polskim, rosyjskim i białoruskim językami nauczania będzie obowiązywało krótsze wypracowanie - minimalnie 400 słów, w szkołach litewskich - 500. Maturzyści szkól mniejszości narodowych będę też mogli popełnić więcej błędów - do 27, a w szkołach litewskich - do 13.

Tymczasem dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Wileńskiego Antanas Smetona w środę podczas posiedzenia sejmowego komitetu oświaty nie wykluczył, że w związku z wprowadzeniem ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego, uczelnie wyższe wprowadzą egzamin wstępny z języka litewskiego (na Litwie nie ma egzaminów wstępnych na uczelnie, przy naborze kandydatów na studia bierze się pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego).

AWPL wchodzi w skład rządu Litwy, który rozpoczął pracę pod koniec grudnia 2012 roku. Koalicja rządząca składa się z czterech ugrupowań: Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, Partii Pracy, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i ugrupowania Porządek i Sprawiedliwość.

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270trebes 24.03.2018

  Trzy bomby w supermarkecie, w którym przetrzymywano zakładników

  Policja znalazła trzy ładunki wybuchowe w supermarkecie w Trebes, gdzie w sobotę napastnik przetrzymywał zakładników i zabił trzy osoby - poinformowały w sobotę źródła sądowe. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi specjalna prokuratura antyterrorystyczna z Paryża.

 2. DudaAdar 24.03.2018

  Na takich sojuszników możemy liczyć! Węgry zapowiadają weto w sprawie Polski

  Słowa prezydenta Węgier Janosa Adera, że Polska może liczyć na weto Węgier w razie niesprawiedliwej procedury Brukseli, wybija w sobotę na pierwszy plan prasa węgierska po jego spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą na Węgrzech

 3. Trump24032018 24.03.2018

  Kontrowersyjna decyzja Trumpa. W armii będą służyć transseksualiści

  Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wprowadzenia całkowitego zakazu przyjmowania osób transpłciowych do wojska. Pozostawił ministrowi obrony Jamesowi Mattisowi możliwość rozpatrzenia każdego przypadku z osobna

 4. Arnaud-Beltrame24032018 24.03.2018

  Oddał życie za bliźniego. Francuski policjant zgłosił się do wymiany za zakładnika

  Zmarł policjant, który w piątek dobrowolnie zgłosił się na wymianę za jednego z zakładników, przetrzymywanych przez uzbrojonego napastnika w Trebes na południu Francji - poinformował w sobotę rano szef francuskiego MSW Gerard Collomb

 5. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 6. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 7. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 8. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook