Jedynie prawda jest ciekawa


Litwa: egzamin z litewskiego ułatwiony

20.02.2013

Maturzyści szkół mniejszościowych, w tym polskich szkół, będą zdawać egzamin z języka litewskiego na ułatwionych zasadach.

"To małe, ale bardzo ważne zwycięstwo" - powiedział przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL), eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

Kwestia ulg w ocenie egzaminu z języka litewskiego dla tegorocznych maturzystów była ostatnio najbardziej palącym problemem Polaków na Litwie. W ubiegłym tygodniu AWPL zagroziła nawet, że wyjdzie z koalicji, jeżeli minister nie podpisze odpowiedniego rozporządzenia. Z podpisaniem takiego dokumentu zwlekano prawie dwa tygodnie. We wtorek, po posiedzeniu Rady Koalikcyjnej zapadła decyzja, że AWPL pozostaje w koalicji.

Nowa redakcja ustawy o oświacie, którą przyjął litewski parlament w 2010 roku, przewiduje ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Ujednolicony egzamin maturalny ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym maturzyści szkół litewskich i mniejszości narodowych nie mają równych szans i ci ostatni domagali się ułatwień przy zdawaniu egzaminu maturalnego.

Podpisane w środę rozporządzenie przewiduje, że maturzystów szkół z polskim, rosyjskim i białoruskim językami nauczania będzie obowiązywało krótsze wypracowanie - minimalnie 400 słów, w szkołach litewskich - 500. Maturzyści szkól mniejszości narodowych będę też mogli popełnić więcej błędów - do 27, a w szkołach litewskich - do 13.

Tymczasem dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Wileńskiego Antanas Smetona w środę podczas posiedzenia sejmowego komitetu oświaty nie wykluczył, że w związku z wprowadzeniem ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego, uczelnie wyższe wprowadzą egzamin wstępny z języka litewskiego (na Litwie nie ma egzaminów wstępnych na uczelnie, przy naborze kandydatów na studia bierze się pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego).

AWPL wchodzi w skład rządu Litwy, który rozpoczął pracę pod koniec grudnia 2012 roku. Koalicja rządząca składa się z czterech ugrupowań: Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, Partii Pracy, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i ugrupowania Porządek i Sprawiedliwość.

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 3. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 4. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 5. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 6. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 7. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook