Jedynie prawda jest ciekawa

Liga Arabska żąda realizacji planu Annana

29.03.2012

Przywódcy państw Ligi Arabskiej zażądali w czwartek "natychmiastowego i całkowitego" wdrożenia planu pokojowego dla Syrii, opracowanego przez Kofiego Annana. Przewiduje on m.in. wycofanie armii z miast i poszukiwanie politycznego rozwiązania konfliktu.

Liderzy krajów arabskich, którzy obradowali na pierwszym od 22 lat w Bagdadzie szczycie organizacji, zatwierdzili propozycje Annana i zażądali ich wcielenia w życie. W przyjętej rezolucji LA wezwała rząd Syrii i wszystkie nurty opozycji do dialogu. Oznajmiła też, że jest przeciwna "wszelkiej interwencji wojskowej".      

Przywódcy uznali za w pełni uprawnione "pragnienie wolności i demokracji przez naród syryjski"; poparli również "pokojowe przekazanie władzy" w Syrii.       

Sześciopunktowy plan Annana, zatwierdzony przez Ligę Arabską i ONZ, zakłada m.in. ustanowienie rozejmu między stronami konfliktu, pomoc humanitarną dla ludności, wycofanie wojsk i ciężkiej broni z dzielnic mieszkalnych i podjęcie rozmów na temat politycznego rozwiązania konfliktu.        

Władze Syrii zaakceptowały plan. Jednak prezydent Baszar el-Asad chce, by Annan uzyskał zobowiązanie od zbrojnych grup opozycyjnych, że powstrzymają się od "aktów terroru" wymierzonych w rząd.        

Damaszek jeszcze przed szczytem Ligi Arabskiej zapowiedział, że nie przyjmie żadnych jej rezolucji. Po tym, jak Liga Arabska zawiesiła w listopadzie członkostwo Syrii, ta ostatnia oznajmiła, że będzie utrzymywać kontakty jedynie z poszczególnymi państwami arabskimi.       

Syryjska opozycja wyraziła ostrożne zadowolenie z planu Annana, ale jednocześnie pozostaje głęboko sceptyczna wobec prawdziwych intencji reżimu. Powszechne są obawy, że Asad zaakceptował plan tylko pozornie, chcąc w ten sposób zyskać na czasie, podczas gdy siły rządowe będą kontynuowały ataki na powstańców.      

ONZ szacuje, że wewnętrzny konflikt w Syrii, zapoczątkowany w marcu ubiegłego roku, kosztował życie  ponad 9 tys. cywilów.        

Kraje Ligi Arabskiej oświadczyły w czwartek, że niedawna masakra w mieście Hims, na zachodzie Syrii, została "dokonana przez wojsko i siły bezpieczeństwa" reżimu Asada i jest "zbrodnią przeciwko ludzkości".  

PAP

[fot.arch.]

Słowa kluczowe:

Liga Arabska

,

Syria

,

Kofi Annan

Warto poczytać

 1. StanislawPietrow 20.09.2017

  Zmarł człowiek, który "uratował świat"

  Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

 2. Katalonia 20.09.2017

  Hiszpańskie media: Katalonia bez szans na referendum

  Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.

 3. Papiez20092017 20.09.2017

  Papież wyraził bliskość z mieszkańcami Meksyku

  Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie modlił się za ofiary kataklizmu, w którym zginęło co najmniej 250 osób.

 4. Trump31082017 20.09.2017

  Są pierwsze efekty "zasady Trumpa". Budżet zaoszczędził ogromne pieniądze

  Zgodnie z opublikowanym we wtorek raportem American Action Forum wprowadzona przez prezydenta USA Donalda Trumpa zasada, że jedna nowa regulacja prawna musi zastąpić dwie stare regulacje, pozwoliła zaoszczędzić budżetowi 645 mln dolarów.

 5. Londynatak150920171 20.09.2017

  Zatrzymano trzecią osobę w związku z atakiem na londyńskie metro

  Brytyjska policja zatrzymała we wtorek wieczorem trzecią osobę powiązaną z piątkowym zamachem terrorystycznym na londyńskie metro, w którym 30 osób zostało rannych. 25-letni mężczyzna został ujęty w Newport w południowej Walii.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook