Jedynie prawda jest ciekawa


Lider Partii Pracy był komunistycznym szpiegiem?

20.02.2018
corbyn20022018
Lider Partii Pracy był komunistycznym szpiegiem?

Jan Sarkocy, były agent czechosłowackiej Statni Bezpecnost – tajnej policji politycznej zajmującej się również wywiadem, ujawnił mediom, że w latach osiemdziesiątych zwerbował obecnego lidera brytyjskiej Partii Pracy, Jeremiego Corbyna, w latach osiemdziesiątych, kiedy ten był już posłem. Corbym przyznaje, że znał Sarkocego i kilkukrotnie się z nim spotkał, ale twierdzi, że nie miał pojęcia, że był on agentem – i że nigdy nie przekazał mu żadnych informacji.

Według dokumentów, których fragmenty opublikował The Sun, czechosłowacki wywiad zainteresował się Corbynem w 1986 roku. Czesi szybko doszli do wniosku, że poseł z Islington jest wrogiem Stanów Zjednoczonych i rządzących Anglią konserwatystów ale za to odczuwa sympatię do państw Bloku Wschodniego i Związku Sowieckiego. Ustalili także, że jest dobrze poinformowany o antykomunistycznych działaniach brytyjskiego rządu.

Zadanie zwerbowania go przydzielono Sarkocemu, który przebywał wtedy w UK jako dyplomata i używał kryptonimu Jan Dymic. Szybko nawiązał z nim kontakt i obaj spotkali się co najmniej trzykrotnie – dwa spotkania miały miejsce na terenie brytyjskiego parlamentu.

Herbatka z agentem

Corbyn przyznaje, że takie spotkania miały miejsce. Twierdzi jednak, że były niewinne, a on sam nie wiedział, że ma do czynienia z agentem. Rzecznik prasowy Partii Pracy stwierdził, że Corbyn nie był nigdy agentem ani informatorem StB, a oskarżenia Sarkociego są bardziej dziurawe niż fabuła kiepskiego filmu o Jamesie Bondzie. Wskazał również na fakt, że Swietlana Ptacnikowa, szefowa Archiwum Czeskich Sił Bezpieczeństwa – mniej więcej odpowiednika naszego IPNu – nie wiedział, że rozmawia ze szpiegiem, bo wtedy dotyczące go dokumenty trafiłyby do innego działu. Profesor Anthony Glees, specjalizujący się w historii Zimnej Wojny, podchodzi jednak do tego oświadczenia sceptycznie. Jego zdaniem fakt, że komunistyczni agenci udawali dyplomatów nie był żadną tajemnicą i jeśli Corbyn naprawdę nie domyślał się z kim rozmawia, to dowodzi to ciężkiej naiwności – która nie przystoi człowiekowi, który chce zostać premierem Anglii. 

Jan Sarkocy jest podobnego zdania. Według niego to, że jest agentem StB był powszechnie znany. Każdy czechosłowacki dyplomata nim był i Sarkocy uznał, że Corbyn o tym doskonale wie. Były szpieg twierdzi również, że Corbyn – któremu Czesi nadali kryptonim COB – spotkał się z nim znacznie więcej razy. Miał mu między innymi przekazać informacje o aresztowaniu agenta z NRD i akcji brytyjskiego kontrwywiadu wymierzonej w sowieckich agentów. Czechów interesowały również postępy amerykańskiego programu nuklearnego, a także informacje o brytyjskim wywiadzie. Sarkocy odmówił jednak odpowiedzi na pytanie czy Corbyn przekazał im takie dane.

Z miłości do komunizmu

Wyznał za to, że lider Partii Pracy pomógł mu i innym agentom nawiązać kontakty z londyńską inteligencją i przedstawicielami świata kultury. Corbyn miał również nawiązać kontakt z innymi agentami StB podczas przyjęć w czechosłowackiej ambasadzie, w których regularnie uczestniczył. 
Według Sarkociego StB płaciło Corbynowi za współpracę. Jednak to nie pieniądze a jego sympatia do Związku Radzieckiego i komunizmu były głównym powodem dla którego dał się zwerbować. Wszelkie informacje, jakie przekazywał Czechom, z automatu trafiały też do Moskwy.  

Opublikowane przez brytyjskie media dokumentu pokazują jedynie, że StB oceniło Corbyna jako bardzo przydatne potencjalne źródło informacji, oraz że Sarkocy nawiązał z nim kontakt i odbył trzy spotkania. Nie ma na razie dokumentów, które potwierdzałyby jego słowa o dalszej współpracy. W świecie wywiadu trudno o podobnie jasne dowody. Wielu brytyjskich polityków uważa jednak, że podejrzenia są na tyle poważne, że Corbyn powinien być poddany śledztwu. Malcolm Rifkind, były szef parlamentarnego Komitetu ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa stwierdził, że jeżeli te dokumenty są autentyczne, to sprawa Corbyna jest bardzo poważna.

Nie jest to pierwszy podobny skandal z udziałem szefa Partii Pracy. W połowie zeszłego roku The Thelegraph ujawnił, że Corbyn był inwigilowany przez brytyjski wywiad przez niemal 20 lat gdyż obawiano się, że podejmie współpracę z obcymi szpiegami aby zaszkodzić Wielkiej Brytanii. Corbyn był również oskarżany o kontakty z terrorystami z IRA oraz przemawiał na wiecu zorganizowanym przez islamską organizację Al-Muhajiroun, której sympatykiem był Khuranm Shazad Butt – szef terrorystów, którzy w 2017 roku dokonali zamachu na moście westminsterskim, w którym zginęło osiem osób.  

Wiktor Młynarz

fot. YouTube/RevolutionBahrainMC/wikimedia commons

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook