Jedynie prawda jest ciekawa


Lider Partii Pracy był komunistycznym szpiegiem?

20.02.2018
corbyn20022018
Lider Partii Pracy był komunistycznym szpiegiem?

Jan Sarkocy, były agent czechosłowackiej Statni Bezpecnost – tajnej policji politycznej zajmującej się również wywiadem, ujawnił mediom, że w latach osiemdziesiątych zwerbował obecnego lidera brytyjskiej Partii Pracy, Jeremiego Corbyna, w latach osiemdziesiątych, kiedy ten był już posłem. Corbym przyznaje, że znał Sarkocego i kilkukrotnie się z nim spotkał, ale twierdzi, że nie miał pojęcia, że był on agentem – i że nigdy nie przekazał mu żadnych informacji.

Według dokumentów, których fragmenty opublikował The Sun, czechosłowacki wywiad zainteresował się Corbynem w 1986 roku. Czesi szybko doszli do wniosku, że poseł z Islington jest wrogiem Stanów Zjednoczonych i rządzących Anglią konserwatystów ale za to odczuwa sympatię do państw Bloku Wschodniego i Związku Sowieckiego. Ustalili także, że jest dobrze poinformowany o antykomunistycznych działaniach brytyjskiego rządu.

Zadanie zwerbowania go przydzielono Sarkocemu, który przebywał wtedy w UK jako dyplomata i używał kryptonimu Jan Dymic. Szybko nawiązał z nim kontakt i obaj spotkali się co najmniej trzykrotnie – dwa spotkania miały miejsce na terenie brytyjskiego parlamentu.

Herbatka z agentem

Corbyn przyznaje, że takie spotkania miały miejsce. Twierdzi jednak, że były niewinne, a on sam nie wiedział, że ma do czynienia z agentem. Rzecznik prasowy Partii Pracy stwierdził, że Corbyn nie był nigdy agentem ani informatorem StB, a oskarżenia Sarkociego są bardziej dziurawe niż fabuła kiepskiego filmu o Jamesie Bondzie. Wskazał również na fakt, że Swietlana Ptacnikowa, szefowa Archiwum Czeskich Sił Bezpieczeństwa – mniej więcej odpowiednika naszego IPNu – nie wiedział, że rozmawia ze szpiegiem, bo wtedy dotyczące go dokumenty trafiłyby do innego działu. Profesor Anthony Glees, specjalizujący się w historii Zimnej Wojny, podchodzi jednak do tego oświadczenia sceptycznie. Jego zdaniem fakt, że komunistyczni agenci udawali dyplomatów nie był żadną tajemnicą i jeśli Corbyn naprawdę nie domyślał się z kim rozmawia, to dowodzi to ciężkiej naiwności – która nie przystoi człowiekowi, który chce zostać premierem Anglii. 

Jan Sarkocy jest podobnego zdania. Według niego to, że jest agentem StB był powszechnie znany. Każdy czechosłowacki dyplomata nim był i Sarkocy uznał, że Corbyn o tym doskonale wie. Były szpieg twierdzi również, że Corbyn – któremu Czesi nadali kryptonim COB – spotkał się z nim znacznie więcej razy. Miał mu między innymi przekazać informacje o aresztowaniu agenta z NRD i akcji brytyjskiego kontrwywiadu wymierzonej w sowieckich agentów. Czechów interesowały również postępy amerykańskiego programu nuklearnego, a także informacje o brytyjskim wywiadzie. Sarkocy odmówił jednak odpowiedzi na pytanie czy Corbyn przekazał im takie dane.

Z miłości do komunizmu

Wyznał za to, że lider Partii Pracy pomógł mu i innym agentom nawiązać kontakty z londyńską inteligencją i przedstawicielami świata kultury. Corbyn miał również nawiązać kontakt z innymi agentami StB podczas przyjęć w czechosłowackiej ambasadzie, w których regularnie uczestniczył. 
Według Sarkociego StB płaciło Corbynowi za współpracę. Jednak to nie pieniądze a jego sympatia do Związku Radzieckiego i komunizmu były głównym powodem dla którego dał się zwerbować. Wszelkie informacje, jakie przekazywał Czechom, z automatu trafiały też do Moskwy.  

Opublikowane przez brytyjskie media dokumentu pokazują jedynie, że StB oceniło Corbyna jako bardzo przydatne potencjalne źródło informacji, oraz że Sarkocy nawiązał z nim kontakt i odbył trzy spotkania. Nie ma na razie dokumentów, które potwierdzałyby jego słowa o dalszej współpracy. W świecie wywiadu trudno o podobnie jasne dowody. Wielu brytyjskich polityków uważa jednak, że podejrzenia są na tyle poważne, że Corbyn powinien być poddany śledztwu. Malcolm Rifkind, były szef parlamentarnego Komitetu ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa stwierdził, że jeżeli te dokumenty są autentyczne, to sprawa Corbyna jest bardzo poważna.

Nie jest to pierwszy podobny skandal z udziałem szefa Partii Pracy. W połowie zeszłego roku The Thelegraph ujawnił, że Corbyn był inwigilowany przez brytyjski wywiad przez niemal 20 lat gdyż obawiano się, że podejmie współpracę z obcymi szpiegami aby zaszkodzić Wielkiej Brytanii. Corbyn był również oskarżany o kontakty z terrorystami z IRA oraz przemawiał na wiecu zorganizowanym przez islamską organizację Al-Muhajiroun, której sympatykiem był Khuranm Shazad Butt – szef terrorystów, którzy w 2017 roku dokonali zamachu na moście westminsterskim, w którym zginęło osiem osób.  

Wiktor Młynarz

fot. YouTube/RevolutionBahrainMC/wikimedia commons

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook