Jedynie prawda jest ciekawa


Lider Partii Pracy o zmianie polityki Wielkiej Brytanii

26.05.2017

Lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn ocenił w piątek, że "wojna z terrorem nie działa", i zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych nowy rząd zmieni politykę zagraniczną i zrezygnuje z interwencji zbrojnych.

W swoim pierwszym wystąpieniu po wznowieniu w kraju kampanii wyborczej po trzech dniach przerwy ze względu na poniedziałkowy zamach terrorystyczny w Manchesterze Corbyn podkreślił, że "naród jest zjednoczony w szoku i żałobie po tym, gdy wyjście na koncert skończyło się okrutnym atakiem terrorystycznym i brutalną rzeźnią niewinnych ludzi".

Szef laburzystów pochwalił służby ratunkowe, policję i wszystkich, którzy pomagali w pierwszych godzinach poszkodowanym w zamachu. "To właśnie ci ludzie są siłą i sercem naszego społeczeństwa; są krajem, który kochamy i któremu chcemy służyć" - powiedział.

"Terroryści i ich akty okrucieństwa nigdy nas nie podzielą i nigdy nas nie pokonają. Nie udało im się w Westminsterze dwa miesiące temu (6 osób zginęło, 49 było rannych w ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu - PAP), nie udało się po morderstwie (brytyjskiej posłanki Partii Pracy zabitej przez prawicowego ekstremistę - PAP) Jo Cox rok temu, ani w Londynie w lipcu 2005 roku. Godna podziwu odpowiedź mieszkańców Manchesteru i ich inspirujące akty heroizmu i dobra pokazują,

że znowu im się nie uda" - argumentował Corbyn.

Jednocześnie ostrzegł przed obarczaniem społeczności brytyjskich muzułmanów kolektywną odpowiedzialnością za zamachy, podkreślając, że niektórzy "używają tej okazji do próby skierowania naszych społeczności przeciwko sobie", i dodając, że "mężczyzna, który dokonał zamachu w Manchesterze, nie reprezentuje wszystkich muzułmanów".

Lider Partii Pracy zapowiedział jednocześnie, że w razie zwycięstwa w zaplanowanych na 8 czerwca wyborach jego rząd planuje zmiany w polityce, zarówno wewnętrznej, jak i zagranicznej. Jak podkreślił, jego intencją jest m.in. cofnięcie wprowadzonych przez Partię Konserwatywną cięć w budżetach służb ratunkowych, policji i służb bezpieczeństwa. "Nie możemy oszczędzać na ochronie i opiece medycznej" - zaznaczył.

Corbyn powiedział również, że nowy rząd znacznie zmieni swoją politykę zagraniczną, rezygnując z udziału w wojnach na Bliskim Wschodzie.

"Wielu ekspertów, w tym zawodowców w naszych służbach wywiadowczych i bezpieczeństwa, wskazało na związek pomiędzy wojnami, które nasz rząd wspierał i w których walczył, takimi jak w Libii, a rozwojem terroryzmu w kraju" - mówił.

Jak zaznaczył, "ta ocena w żadnym stopniu nie zmniejsza winy tych, którzy atakują nasze dzieci (...), ale dobre zrozumienie przyczyn terroryzmu jest kluczowym elementem skutecznej odpowiedzi, która wzmocni ochronę naszych obywateli; która walczy z terroryzmem, a nie wzmacnia go".

"Musimy być odważni i przyznać, że wojna z terrorem po prostu nie działa. Potrzebujemy mądrzejszego sposobu, który pozwoli na zredukowanie zagrożenia ze strony państw, które żywią terrorystów i wspierają rozwój terroryzmu" - przekonywał. "Obecność armii na naszych ulicach dzisiaj jest przypomnieniem, że dotychczasowe podejście zawiodło" - dodał.

Odpowiadając na komentarze Corbyna, minister obrony w rządzie Theresy May Michael Fallon oskarżył lidera Partii Pracy o to, że "zawsze był delikatny wobec terroryzmu" i głosował przeciwko proponowanym przez kolejne rządy propozycjom legislacyjnym w tej sprawie. 

Z kolei Paddy Ashdown, były lider proeuropejskich Liberalnych Demokratów, oskarżył Corbyna o "próbę upolitycznienia wydarzeń". 

"To nie jest czas ani wydarzenie, na którym można próbować zbić polityczny kapitał. Rodziny ofiar mają prawo oczekiwać, że partie polityczne odpowiedzą na tę niewyobrażalną zbrodnię z ostrożnością i wrażliwością" - dodał.

Przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się 8 czerwca br. Ostatnie sondaże pokazują zmniejszającą się przewagę rządzącej Partii Konserwatywnej nad opozycyjną Partią Pracy, która w piątkowym sondażu spadła do najniższego od początku kampanii poziomu 5 punktów procentowych.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

fot. [YouTube]

as/PAP

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook