Jedynie prawda jest ciekawa


Lider Hezbollahu zwolniony z więzienia

16.11.2012

Ścigany przez USA Ali Musa Dakduk wyszedł z aresztu domowego w Iraku. Jego prawnik poinformował, że Dakduk poleciał do Libanu.

Jeden z przywódców powiązanego z Iranem libańskiego Hezbollahu Ali Musa Dakduk, poszukiwany przez USA, został zwolniony przez władze Iraku z aresztu domowego po uniewinnieniu przez iracki sąd. Dakduk odleciał do Libanu - poinformował jego prawnik.

Dwa irackie sądy uniewinniły Dakduka i odmówiły jego ekstradycji do USA.

Amerykanie uważają, że pojmany w marcu 2007 roku Dakduk był organizatorem przeprowadzonego wcześniej w tym samym roku ataku na bazę wojskową w Karbali, w którym zginęło pięciu żołnierzy USA. W przygotowaniach do tego ataku mieli pomagać Irańczycy.

Sprawa Dakduka stała się w zeszłym roku źródłem napięć między Bagdadem i Waszyngtonem; Amerykanie przekazali go irackim władzom, kiedy ich oddziały opuszczały Irak.

Prawnik Abdul-Mahdi al-Mitairi powiedział agencji Reutera, że "nie było powodu do zatrzymania Dakduka. Zeszłego wieczoru zapadła decyzja o zwolnieniu go. Wyjechał i przybył do Bagdadu. W Iraku nie ma przeciwko niemu oskarżeń. Jego zatrzymanie motywowane było politycznie, a nie prawnie".

Wcześniej w tym roku amerykański minister obrony Leon Panetta powiedział Reuterowi, że otrzymał zapewnienia władz irackich, iż Dakduk nie zostanie zwolniony, nawet jeśli iracki sąd go uniewinni.

USA oskarżają Dakduka o to, że był zastępcą dowódcy elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Al-Kuds i członkiem Hezbollahu od 1983 roku; w Iraku miał pośredniczyć w kontaktach między Iranem a szyickim ugrupowaniem kierowanym przez Kaisa al-Kazalego, byłego rzecznika szyickiego radykała Muktady as-Sadra.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook