Jedynie prawda jest ciekawa


Lider Hezbollahu zwolniony z więzienia

16.11.2012

Ścigany przez USA Ali Musa Dakduk wyszedł z aresztu domowego w Iraku. Jego prawnik poinformował, że Dakduk poleciał do Libanu.

Jeden z przywódców powiązanego z Iranem libańskiego Hezbollahu Ali Musa Dakduk, poszukiwany przez USA, został zwolniony przez władze Iraku z aresztu domowego po uniewinnieniu przez iracki sąd. Dakduk odleciał do Libanu - poinformował jego prawnik.

Dwa irackie sądy uniewinniły Dakduka i odmówiły jego ekstradycji do USA.

Amerykanie uważają, że pojmany w marcu 2007 roku Dakduk był organizatorem przeprowadzonego wcześniej w tym samym roku ataku na bazę wojskową w Karbali, w którym zginęło pięciu żołnierzy USA. W przygotowaniach do tego ataku mieli pomagać Irańczycy.

Sprawa Dakduka stała się w zeszłym roku źródłem napięć między Bagdadem i Waszyngtonem; Amerykanie przekazali go irackim władzom, kiedy ich oddziały opuszczały Irak.

Prawnik Abdul-Mahdi al-Mitairi powiedział agencji Reutera, że "nie było powodu do zatrzymania Dakduka. Zeszłego wieczoru zapadła decyzja o zwolnieniu go. Wyjechał i przybył do Bagdadu. W Iraku nie ma przeciwko niemu oskarżeń. Jego zatrzymanie motywowane było politycznie, a nie prawnie".

Wcześniej w tym roku amerykański minister obrony Leon Panetta powiedział Reuterowi, że otrzymał zapewnienia władz irackich, iż Dakduk nie zostanie zwolniony, nawet jeśli iracki sąd go uniewinni.

USA oskarżają Dakduka o to, że był zastępcą dowódcy elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Al-Kuds i członkiem Hezbollahu od 1983 roku; w Iraku miał pośredniczyć w kontaktach między Iranem a szyickim ugrupowaniem kierowanym przez Kaisa al-Kazalego, byłego rzecznika szyickiego radykała Muktady as-Sadra.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 7. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 8. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook