Jedynie prawda jest ciekawa


Libańska armia chce przywrócić porządek

22.10.2012

Podjęcie zdecydowanych kroków zapowiada armia libańska. Chodzi o przywrócenie porządku i spokoju publicznego w kraju. Deklaracja taka padła po gwałtownych demonstracjach przeciwko piątkowemu zamachowi, w którym zginął szef wywiadu.

"Ostatnie kilka godzin pokazało bez żadnych wątpliwości, że kraj przechodzi krytyczne chwile i że w niektórych regionach napięcie sięgnęło bezprecedensowego poziomu" - głosi komunikat dowództwa armii.

Wojskowi wezwali następnie "wszystkich przywódców politycznych, by zachowali ostrożność, gdy wyrażają swe stanowiska i opinie".

Dzień po szturmie demonstrantów na siedzibę premiera Nadżiba Mikatiego armia ostrzegła też, że atakowanie instytucji publicznych, a także własności prywatnej oznacza przekroczenie "czerwonej linii", które spotka się z odpowiedzią.

Wojsko wezwało Libańczyków różnych wyznań i sympatii politycznych, by "wykazali się najwyższym poziomem odpowiedzialności w tym czasie próby" i by zakończyli protesty organizowane w kraju od piątkowego zamachu.

W wybuchu samochodu pułapki w Bejrucie zginęło co najmniej osiem osób, w tym szef wywiadu generał Wissam al-Hassan, znany przeciwnik reżimu Baszara el-Asada w sąsiedniej Syrii. Szybko pojawiły się głosy, według których za zamachem w stolicy stał Damaszek. Opozycja zażądała dymisji premiera Mikatiego, ale w weekend poinformował on, że na prośbę prezydenta Michela Suleimana pozostanie na stanowisku ze względu na interes kraju.

Armia "podejmie zdecydowane kroki, szczególnie tam, gdzie nasilają się tarcia religijne i wyznaniowe, by zapobiec ponownemu przekształceniu się Libanu w miejsce wyrównywania rachunków w regionie oraz by zapobiec wykorzystaniu zabójstwa męczennika Wissama Hassana jako możliwości zabójstwa całego kraju" - ostrzeżono w komunikacie.

Uzbrojeni ludzie wyszli w ostatnich godzinach na ulice Bejrutu i innych libańskich miast, wznosząc barykady na głównych drogach i paląc opony. Według agencji Reutera, w walkach w północnym mieście Trypolis zginęło co najmniej czterech ludzi, a w poniedziałek rano w Bejrucie rannych zostało pięć osób.

Większość libańskich sunnitów poparło antyreżimowych rebeliantów w Syrii, podczas gdy szyici sprzyjają raczej Asadowi, który - podobnie jak wielu ludzi z jego otoczenia - wywodzi się z mniejszości alawickiej. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu, a wielu sunnitów uważa ich za niewiernych.

 

DLOS/PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook