Jedynie prawda jest ciekawa


Liban: Sześciu zabitych i 40 rannych

23.05.2013

Sześć osób zginęło, a 40 zostało rannych w walkach, do których doszło w nocy ze środy na czwartek w Trypolisie, na północnym zachodzie Libanu. W starciach brali udział zwolennicy i przeciwnicy syryjskiego prezydenta Baszara el – Asada.

Od wybuchu konfliktu w sąsiedniej Syrii w Trypolisie dochodzi do sporadycznych walk na tle wyznaniowym, ale według mieszkańców dotychczas nie były one aż tak zaciekłe jak te z nocy ze środy na czwartek. Bojownicy wykorzystywali moździerze, ręczne granatniki przeciwpancerne i karabiny maszynowe.

Starcia trwały do godz. 5 (godz. 4 czasu polskiego) i objęły kilka dzielnic miasta, w tym centrum - powiedziało agencji AFP źródło w libańskich siłach bezpieczeństwa.

"Była to najgorsza noc w historii Trypolisu od libańskiej wojny domowej" - ocenił w radiu Głosu Libanu minister ds. młodzieży i sportu Fajsal Karami.

Od niedzieli, gdy wybuchła najnowsza fala przemocy, w Trypolisie śmierć poniosły już co najmniej 24 osoby, a ponad 170 zostało rannych.

Najnowsze akty przemocy są dowodem na pogłębianie się napięć między libańskimi społecznościami - popierającymi reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada lub sympatyzującymi z walczącymi z nim rebeliantami.

Większość libańskich sunnitów poparło antyreżimowych rebeliantów w Syrii, podczas gdy szyici sprzyjają raczej Asadowi, który - podobnie jak wielu ludzi z jego otoczenia - wywodzi się z mniejszości alawickiej. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu, a wielu sunnitów uważa ich za niewiernych.

Nocne walki toczyły się przede wszystkim w zamieszkanej głównie przez alawitów dzielnicy Dżabal Mohsen oraz w sunnickiej dzielnicy Bab al-Tabbaneh.

Lokalny dziennik "Daily Star" spekuluje, że dowódcy z Bab al-Tabbaneh jako warunek zakończenia walk stawiają wycofanie się bojowników szyickiego Hezbollahu z syryjskiego miasta Al-Kusajr, położonego przy granicy z Libanem. Od kilku dni jest ono oblegane przez syryjskie wojska rządowe i Hezbollah.

Jak pisze Reuters, konflikt w Syrii otworzył stare rany między sunnitami a alawitami z Trypolisu. Obie strony oskarżają się nawzajem o wykorzystywanie miasta jako bazy, z której do Syrii wysyłani są bojownicy i broń.

PAP, lz  

[fot: PAP -EPA]

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook