Jedynie prawda jest ciekawa


Liban: Sześciu zabitych i 40 rannych

23.05.2013

Sześć osób zginęło, a 40 zostało rannych w walkach, do których doszło w nocy ze środy na czwartek w Trypolisie, na północnym zachodzie Libanu. W starciach brali udział zwolennicy i przeciwnicy syryjskiego prezydenta Baszara el – Asada.

Od wybuchu konfliktu w sąsiedniej Syrii w Trypolisie dochodzi do sporadycznych walk na tle wyznaniowym, ale według mieszkańców dotychczas nie były one aż tak zaciekłe jak te z nocy ze środy na czwartek. Bojownicy wykorzystywali moździerze, ręczne granatniki przeciwpancerne i karabiny maszynowe.

Starcia trwały do godz. 5 (godz. 4 czasu polskiego) i objęły kilka dzielnic miasta, w tym centrum - powiedziało agencji AFP źródło w libańskich siłach bezpieczeństwa.

"Była to najgorsza noc w historii Trypolisu od libańskiej wojny domowej" - ocenił w radiu Głosu Libanu minister ds. młodzieży i sportu Fajsal Karami.

Od niedzieli, gdy wybuchła najnowsza fala przemocy, w Trypolisie śmierć poniosły już co najmniej 24 osoby, a ponad 170 zostało rannych.

Najnowsze akty przemocy są dowodem na pogłębianie się napięć między libańskimi społecznościami - popierającymi reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada lub sympatyzującymi z walczącymi z nim rebeliantami.

Większość libańskich sunnitów poparło antyreżimowych rebeliantów w Syrii, podczas gdy szyici sprzyjają raczej Asadowi, który - podobnie jak wielu ludzi z jego otoczenia - wywodzi się z mniejszości alawickiej. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu, a wielu sunnitów uważa ich za niewiernych.

Nocne walki toczyły się przede wszystkim w zamieszkanej głównie przez alawitów dzielnicy Dżabal Mohsen oraz w sunnickiej dzielnicy Bab al-Tabbaneh.

Lokalny dziennik "Daily Star" spekuluje, że dowódcy z Bab al-Tabbaneh jako warunek zakończenia walk stawiają wycofanie się bojowników szyickiego Hezbollahu z syryjskiego miasta Al-Kusajr, położonego przy granicy z Libanem. Od kilku dni jest ono oblegane przez syryjskie wojska rządowe i Hezbollah.

Jak pisze Reuters, konflikt w Syrii otworzył stare rany między sunnitami a alawitami z Trypolisu. Obie strony oskarżają się nawzajem o wykorzystywanie miasta jako bazy, z której do Syrii wysyłani są bojownicy i broń.

PAP, lz  

[fot: PAP -EPA]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook