Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lewica szuka następcy Gaucka

04.06.2016

Niemiecki dziennik "Bild" twierdzi, że Joachim Gauck nie będzie ubiegał się o reelekcję. Jednocześnie niemiecka Lewica chce wystawić z SPD i Zielonymi wspólnego kandydata w wyborach na prezydenta.

"Jeżeli szef SPD Siegmar Gabriel mówi poważnie o zmianie polityki, to (wspólny kandydat) byłby ważnym sygnałem" - powiedział Riexinger w wywiadzie dla dziennika "Mitteldeutsche Zeitung". 

Jak zaznaczył, trzy partie musiałyby znaleźć kandydata, który "symbolizuje sprawiedliwość społeczną". Riexinger wezwał SPD i Zielonych do podjęcia rozmów w tej sprawie. Znalezienie wspólnego kandydata wydaje się jednak mało prawdopodobne ze względu na poglądy Lewicy na politykę zagraniczną i NATO. 

Lewica, SPD i partia Zielonych miałyby niewielką większość w Zgromadzeniu Federalnym, który wybiera głowę państwa w Niemczech. Organ ten składa się z posłów do Bundestagu i tej samej liczby elektorów wybieranych przez parlamenty 16 krajów związkowych. Wybory odbędą się 12 lutego 2017 roku.  

Jak wcześniej podał "Bild", urzędujący prezydent Niemiec Joachim Gauck ze względu na zaawansowany wiek i kłopoty zdrowotne nie będzie się ubiegał o drugą kadencję. Były wschodnioniemiecki pastor cieszy się ogromną popularnością i gdyby zdecydował się kandydować, miałby zapewnioną reelekcję. 

Niemieckie media zaczęły spekulować o ewentualnym następcy Gaucka. Tygodnik "Der Spiegel" uważa, że największe szanse na zastąpienie go miałby przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Jeżeli Gauck odmówi, kanclerz Angela Merkel będzie chciała przeforsować swojego kandydata - twierdzi tygodnik. Ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne, które mają odbyć się jesienią 2017 roku, szefowa CDU nie zgodzi się na wystawienie wspólnego kandydata z SPD lub Zielonymi - partiami, które w kampanii wyborczej będą rywalami chrześcijańskich demokratów - wyjaśniają autorzy materiału. 

Zdaniem "Bilda" w grę wchodzi też obecny minister finansów Wolfgang Schaeuble. Z kolei SPD mogłaby wysunąć na kandydata ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera. 

W Zgromadzeniu Federalnym partie chadeckie CDU i CSU nie mają absolutnej większości. Ich kandydat zostałby zapewne wybrany dopiero w trzecim głosowaniu, w którym wymagana jest zwykła większość głosów. 

Obecnie w Niemczech rządzi koalicja CDU/CSU i SPD. 

lap/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

 2. soldier-7663421280 26.05.2017

  Polska gotowa na większą walkę z terroryzmem

  "Była ogólna deklaracja, jako że zapadła decyzja, że Sojusz Północnoatlantycki jako całość wchodzi do Globalnej Koalicji przeciwko Daesz”.

 3. Jeremy-Corobyn-gfdgdf 26.05.2017

  Lider Partii Pracy o zmianie polityki Wielkiej Brytanii

  Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych nowy rząd zmieni politykę zagraniczną i zrezygnuje z interwencji zbrojnych.

 4. Aleksandr-Lukaszenka-fgdg 26.05.2017

  Białoruś: Powstanie centralny system monitoringu

  Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu scentralizowanego systemu monitoringu miejsc publicznych.

 5. mid-17526089 26.05.2017

  Prezydent: „Zachód ma być silną swoją jednością”

  „Jesteśmy przekonani, że bezpieczna i podmiotowa Europa Środkowa, stanowi niezbędny element stabilności świata transatlantyckiego”.

 6. senatorpapa 26.05.2017

  Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli SKOK-ów

  Senator Grzegorz Bierecki spotkał się z papieżem Franciszkiem

 7. oboz-koncentracyjny-fjkdsgfkjdbg 26.05.2017

  Polsko-Niemiecka Komisja apeluje

  "Na terenie Polski znajdowały się wyłącznie niemieckie obozy koncentracyjne".

 8. Donald-Tusk 26.05.2017

  Tusk przed szczytem G7

  Konieczna jest jedność krajów G7 wobec zagrożenia terrorystycznego, konfliktu ukraińskiego, wojny w Syrii i kryzysu migracyjnego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook