Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica szuka następcy Gaucka

04.06.2016

Niemiecki dziennik "Bild" twierdzi, że Joachim Gauck nie będzie ubiegał się o reelekcję. Jednocześnie niemiecka Lewica chce wystawić z SPD i Zielonymi wspólnego kandydata w wyborach na prezydenta.

"Jeżeli szef SPD Siegmar Gabriel mówi poważnie o zmianie polityki, to (wspólny kandydat) byłby ważnym sygnałem" - powiedział Riexinger w wywiadzie dla dziennika "Mitteldeutsche Zeitung". 

Jak zaznaczył, trzy partie musiałyby znaleźć kandydata, który "symbolizuje sprawiedliwość społeczną". Riexinger wezwał SPD i Zielonych do podjęcia rozmów w tej sprawie. Znalezienie wspólnego kandydata wydaje się jednak mało prawdopodobne ze względu na poglądy Lewicy na politykę zagraniczną i NATO. 

Lewica, SPD i partia Zielonych miałyby niewielką większość w Zgromadzeniu Federalnym, który wybiera głowę państwa w Niemczech. Organ ten składa się z posłów do Bundestagu i tej samej liczby elektorów wybieranych przez parlamenty 16 krajów związkowych. Wybory odbędą się 12 lutego 2017 roku.  

Jak wcześniej podał "Bild", urzędujący prezydent Niemiec Joachim Gauck ze względu na zaawansowany wiek i kłopoty zdrowotne nie będzie się ubiegał o drugą kadencję. Były wschodnioniemiecki pastor cieszy się ogromną popularnością i gdyby zdecydował się kandydować, miałby zapewnioną reelekcję. 

Niemieckie media zaczęły spekulować o ewentualnym następcy Gaucka. Tygodnik "Der Spiegel" uważa, że największe szanse na zastąpienie go miałby przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Jeżeli Gauck odmówi, kanclerz Angela Merkel będzie chciała przeforsować swojego kandydata - twierdzi tygodnik. Ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne, które mają odbyć się jesienią 2017 roku, szefowa CDU nie zgodzi się na wystawienie wspólnego kandydata z SPD lub Zielonymi - partiami, które w kampanii wyborczej będą rywalami chrześcijańskich demokratów - wyjaśniają autorzy materiału. 

Zdaniem "Bilda" w grę wchodzi też obecny minister finansów Wolfgang Schaeuble. Z kolei SPD mogłaby wysunąć na kandydata ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera. 

W Zgromadzeniu Federalnym partie chadeckie CDU i CSU nie mają absolutnej większości. Ich kandydat zostałby zapewne wybrany dopiero w trzecim głosowaniu, w którym wymagana jest zwykła większość głosów. 

Obecnie w Niemczech rządzi koalicja CDU/CSU i SPD. 

lap/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook