Jedynie prawda jest ciekawa

Lewica stawia na kryminalistów. Ich głos ma pomóc w zwycięstwie

05.12.2017
przemoc05062017
Lewica stawia na kryminalistów. Ich głos ma pomóc w zwycięstwie

Lewicowa organizacja Stowarzyszenie Zwykłych Ludzi (TOPS) prowadzi zakrojoną na szeroką skalę kampanię mającą na celu zachęcenie do głosowania jak największej ilości więźniów i byłych więźniów. Liczą, że da to zwycięstwo Demokracie w wyborach uzupełniających.

Prawo do głosowania zapewnia w USA konstytucja, jednak jej zapisy są dosyć ogólne, pozostawiając kwestie szczegółowe władzom stanowym. Doskonale widać to na przykładzie głosowania przez więźniów. W niektórych stanach odbycie wyroku oznacza dożywotnią utratę prawa głosu, które może przywrócić jedynie amnestia gubernatora. W innych głosować nie mogą tylko skazańcy, ale wyjście z więzienia przywraca wszystkie prawa obywatelskie. W dwóch stanach, Maine i Vermont, skazańcy mogą głosować w trakcie odbywania wyroku.

Sytuacja w Alabamie była o tyle ciekawa, że jej konstytucja – każdy stan w USA ma swoją konstytucję – nie precyzowała jasno zasad głosowania przez więźniów. Stwierdzała jedynie, że więźniowie, którzy popełnili „moralne bezeceństwo” są pozbawieni prawa do głosu, pozostawiając klasyfikację ich przestępstw urzędnikom zajmującym się rejestracją na listach wyborców. Co w praktyce oznaczało, że więzień lub były więzień bardzo rzadko mógł głosować. Zmieniło się to w maju tego roku. Kiedy to władze stanowe – zdominowane przez Republikanów – wprowadziły dokładną listę przestępstw, które pozbawiają prawa głosu. Lista ta zawiera około 50 przestępstw, które pozbawiają dożywotnio prawa głosu, chociaż skazany za nie może w większości wypadków odzyskać je po złożeniu podania i uiszczeniu stosownych opłat. Wyjątkiem jest morderstwo, zdrada stanu, gwałt i przestępstwa których ofiarami były dzieci – w tym wypadku utrata prawa głosu jest permanentna. 

Krucjata pastora

Pastor Kenneth Glasgow, szef TOPS od wielu lat zachęca więźniów i byłych więźniów do udziału w wyborach – informuje ich o przysługujących im prawach, pomaga zarejestrować się na listach wyborców itp. Sam jest byłym więźniem – trafił za kratki za narkotyki. Jest również przyrodnim bratem słynnego kaznodziei Ala Sharptona, którego amerykańska prawica oskarża o antybiały rasizm i podsycanie konfliktów rasowych dla własnego zysku. 

Ostatnia akcja Glasgowa jest zdecydowanie największą w jego dotychczasowej karierze. Według amerykańskich mediów TOPS udało się przekonać tysiące więźniów do rejestracji na listach wyborczych. Glasgow nie ukrywa, że jej celem jest zwycięstwo demokratycznego kandydata w wyborach uzupełniających. Sędzia Roy Moore bardzo wiele stracił w sondażach na skutek oskarżenia o molestowanie seksualne nieletnich. Jednak im bliżej wyborów tym jego pozycja zdaje się być mocniejsza – ostatnio został oficjalnie poparty przez prezydenta Trumpa, a Republikanie, którzy otwarcie wzywali go do rezygnacji z wyścigu coraz bardziej łagodzą swoje stanowisko. Sondaże nadal jednak pokazują, że będzie blisko i obie strony mają szansę na zwycięstwo. 

Plan szefa TOPS jest prosty. W 2015 roku w więzieniach Alabamy siedziało ponad 17 tysięcy czarnoskórych więźniów – o 5 tysięcy więcej niż białych i Latynosów razem wziętych. Sam Glasgow – podobnie jak inni adwokaci prawa głosu dla więźniów – często argumentował, że jego brak wynika z rasizmu i ma na celu powstrzymanie czarnoskórych przed głosowaniem. A wszystkie dotychczasowe wybory pokazują, że amerykańscy murzyni to żelazny elektorat lewicy. Pojawienie się kilku tysięcy nowych wyborców Demokratów może więc teoretycznie zmienić stosunek sił w tym liczącym niecałe 5 milionów mieszkańców stanie. 

Czy plan TOPS zadziała? Ciężko na razie to stwierdzić. Większość sondaży nie uwzględnia, z przyczyn oczywistych, więźniów. Na efekty trzeba więc będzie poczekać aż do wyborów. Krucjata TOPS pokazuje jednak, że lewica jest w stanie wykorzystać każdego w drodze po władzę.  

Wiktor Młynarz     

 
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook