Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica stawia na kryminalistów. Ich głos ma pomóc w zwycięstwie

05.12.2017
przemoc05062017
Lewica stawia na kryminalistów. Ich głos ma pomóc w zwycięstwie

Lewicowa organizacja Stowarzyszenie Zwykłych Ludzi (TOPS) prowadzi zakrojoną na szeroką skalę kampanię mającą na celu zachęcenie do głosowania jak największej ilości więźniów i byłych więźniów. Liczą, że da to zwycięstwo Demokracie w wyborach uzupełniających.

Prawo do głosowania zapewnia w USA konstytucja, jednak jej zapisy są dosyć ogólne, pozostawiając kwestie szczegółowe władzom stanowym. Doskonale widać to na przykładzie głosowania przez więźniów. W niektórych stanach odbycie wyroku oznacza dożywotnią utratę prawa głosu, które może przywrócić jedynie amnestia gubernatora. W innych głosować nie mogą tylko skazańcy, ale wyjście z więzienia przywraca wszystkie prawa obywatelskie. W dwóch stanach, Maine i Vermont, skazańcy mogą głosować w trakcie odbywania wyroku.

Sytuacja w Alabamie była o tyle ciekawa, że jej konstytucja – każdy stan w USA ma swoją konstytucję – nie precyzowała jasno zasad głosowania przez więźniów. Stwierdzała jedynie, że więźniowie, którzy popełnili „moralne bezeceństwo” są pozbawieni prawa do głosu, pozostawiając klasyfikację ich przestępstw urzędnikom zajmującym się rejestracją na listach wyborców. Co w praktyce oznaczało, że więzień lub były więzień bardzo rzadko mógł głosować. Zmieniło się to w maju tego roku. Kiedy to władze stanowe – zdominowane przez Republikanów – wprowadziły dokładną listę przestępstw, które pozbawiają prawa głosu. Lista ta zawiera około 50 przestępstw, które pozbawiają dożywotnio prawa głosu, chociaż skazany za nie może w większości wypadków odzyskać je po złożeniu podania i uiszczeniu stosownych opłat. Wyjątkiem jest morderstwo, zdrada stanu, gwałt i przestępstwa których ofiarami były dzieci – w tym wypadku utrata prawa głosu jest permanentna. 

Krucjata pastora

Pastor Kenneth Glasgow, szef TOPS od wielu lat zachęca więźniów i byłych więźniów do udziału w wyborach – informuje ich o przysługujących im prawach, pomaga zarejestrować się na listach wyborców itp. Sam jest byłym więźniem – trafił za kratki za narkotyki. Jest również przyrodnim bratem słynnego kaznodziei Ala Sharptona, którego amerykańska prawica oskarża o antybiały rasizm i podsycanie konfliktów rasowych dla własnego zysku. 

Ostatnia akcja Glasgowa jest zdecydowanie największą w jego dotychczasowej karierze. Według amerykańskich mediów TOPS udało się przekonać tysiące więźniów do rejestracji na listach wyborczych. Glasgow nie ukrywa, że jej celem jest zwycięstwo demokratycznego kandydata w wyborach uzupełniających. Sędzia Roy Moore bardzo wiele stracił w sondażach na skutek oskarżenia o molestowanie seksualne nieletnich. Jednak im bliżej wyborów tym jego pozycja zdaje się być mocniejsza – ostatnio został oficjalnie poparty przez prezydenta Trumpa, a Republikanie, którzy otwarcie wzywali go do rezygnacji z wyścigu coraz bardziej łagodzą swoje stanowisko. Sondaże nadal jednak pokazują, że będzie blisko i obie strony mają szansę na zwycięstwo. 

Plan szefa TOPS jest prosty. W 2015 roku w więzieniach Alabamy siedziało ponad 17 tysięcy czarnoskórych więźniów – o 5 tysięcy więcej niż białych i Latynosów razem wziętych. Sam Glasgow – podobnie jak inni adwokaci prawa głosu dla więźniów – często argumentował, że jego brak wynika z rasizmu i ma na celu powstrzymanie czarnoskórych przed głosowaniem. A wszystkie dotychczasowe wybory pokazują, że amerykańscy murzyni to żelazny elektorat lewicy. Pojawienie się kilku tysięcy nowych wyborców Demokratów może więc teoretycznie zmienić stosunek sił w tym liczącym niecałe 5 milionów mieszkańców stanie. 

Czy plan TOPS zadziała? Ciężko na razie to stwierdzić. Większość sondaży nie uwzględnia, z przyczyn oczywistych, więźniów. Na efekty trzeba więc będzie poczekać aż do wyborów. Krucjata TOPS pokazuje jednak, że lewica jest w stanie wykorzystać każdego w drodze po władzę.  

Wiktor Młynarz     

 

Warto poczytać

 1. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 2. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 3. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 4. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 5. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 6. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 7. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 8. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook