Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica stawia na kryminalistów. Ich głos ma pomóc w zwycięstwie

05.12.2017
przemoc05062017
Lewica stawia na kryminalistów. Ich głos ma pomóc w zwycięstwie

Lewicowa organizacja Stowarzyszenie Zwykłych Ludzi (TOPS) prowadzi zakrojoną na szeroką skalę kampanię mającą na celu zachęcenie do głosowania jak największej ilości więźniów i byłych więźniów. Liczą, że da to zwycięstwo Demokracie w wyborach uzupełniających.

Prawo do głosowania zapewnia w USA konstytucja, jednak jej zapisy są dosyć ogólne, pozostawiając kwestie szczegółowe władzom stanowym. Doskonale widać to na przykładzie głosowania przez więźniów. W niektórych stanach odbycie wyroku oznacza dożywotnią utratę prawa głosu, które może przywrócić jedynie amnestia gubernatora. W innych głosować nie mogą tylko skazańcy, ale wyjście z więzienia przywraca wszystkie prawa obywatelskie. W dwóch stanach, Maine i Vermont, skazańcy mogą głosować w trakcie odbywania wyroku.

Sytuacja w Alabamie była o tyle ciekawa, że jej konstytucja – każdy stan w USA ma swoją konstytucję – nie precyzowała jasno zasad głosowania przez więźniów. Stwierdzała jedynie, że więźniowie, którzy popełnili „moralne bezeceństwo” są pozbawieni prawa do głosu, pozostawiając klasyfikację ich przestępstw urzędnikom zajmującym się rejestracją na listach wyborców. Co w praktyce oznaczało, że więzień lub były więzień bardzo rzadko mógł głosować. Zmieniło się to w maju tego roku. Kiedy to władze stanowe – zdominowane przez Republikanów – wprowadziły dokładną listę przestępstw, które pozbawiają prawa głosu. Lista ta zawiera około 50 przestępstw, które pozbawiają dożywotnio prawa głosu, chociaż skazany za nie może w większości wypadków odzyskać je po złożeniu podania i uiszczeniu stosownych opłat. Wyjątkiem jest morderstwo, zdrada stanu, gwałt i przestępstwa których ofiarami były dzieci – w tym wypadku utrata prawa głosu jest permanentna. 

Krucjata pastora

Pastor Kenneth Glasgow, szef TOPS od wielu lat zachęca więźniów i byłych więźniów do udziału w wyborach – informuje ich o przysługujących im prawach, pomaga zarejestrować się na listach wyborców itp. Sam jest byłym więźniem – trafił za kratki za narkotyki. Jest również przyrodnim bratem słynnego kaznodziei Ala Sharptona, którego amerykańska prawica oskarża o antybiały rasizm i podsycanie konfliktów rasowych dla własnego zysku. 

Ostatnia akcja Glasgowa jest zdecydowanie największą w jego dotychczasowej karierze. Według amerykańskich mediów TOPS udało się przekonać tysiące więźniów do rejestracji na listach wyborczych. Glasgow nie ukrywa, że jej celem jest zwycięstwo demokratycznego kandydata w wyborach uzupełniających. Sędzia Roy Moore bardzo wiele stracił w sondażach na skutek oskarżenia o molestowanie seksualne nieletnich. Jednak im bliżej wyborów tym jego pozycja zdaje się być mocniejsza – ostatnio został oficjalnie poparty przez prezydenta Trumpa, a Republikanie, którzy otwarcie wzywali go do rezygnacji z wyścigu coraz bardziej łagodzą swoje stanowisko. Sondaże nadal jednak pokazują, że będzie blisko i obie strony mają szansę na zwycięstwo. 

Plan szefa TOPS jest prosty. W 2015 roku w więzieniach Alabamy siedziało ponad 17 tysięcy czarnoskórych więźniów – o 5 tysięcy więcej niż białych i Latynosów razem wziętych. Sam Glasgow – podobnie jak inni adwokaci prawa głosu dla więźniów – często argumentował, że jego brak wynika z rasizmu i ma na celu powstrzymanie czarnoskórych przed głosowaniem. A wszystkie dotychczasowe wybory pokazują, że amerykańscy murzyni to żelazny elektorat lewicy. Pojawienie się kilku tysięcy nowych wyborców Demokratów może więc teoretycznie zmienić stosunek sił w tym liczącym niecałe 5 milionów mieszkańców stanie. 

Czy plan TOPS zadziała? Ciężko na razie to stwierdzić. Większość sondaży nie uwzględnia, z przyczyn oczywistych, więźniów. Na efekty trzeba więc będzie poczekać aż do wyborów. Krucjata TOPS pokazuje jednak, że lewica jest w stanie wykorzystać każdego w drodze po władzę.  

Wiktor Młynarz     

 

Warto poczytać

 1. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 2. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 3. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 4. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 5. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 6. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 7. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 8. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook