Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica rządzi – Argentyna bankrutuje

31.07.2014

13 lat i dwa bankructwa. Lewicowe władze Argentyny właśnie poinformowały, że nie są spłacą swoje zadłużenia. Środowe rozmowy w Nowym Jorku z prywatnymi wierzycielami, którzy skupili część argentyńskiego długu, zakończyły się fiaskiem.

O niepowodzeniu rozmów w Nowym Jorku poinformował w nocy ze środy na czwartek minister gospodarki Argentyny Axel Kicillof. Mówił, że wierzyciele, którzy domagali się spłaty ok. 1,5 mld dolarów, odrzucili najnowszą ofertę rządu w Buenos Aires.

Porozumienia nie udało się osiągnąć do północy (godz. 6 czasu polskiego). Taki termin wyznaczył amerykański sędzia Thomas Griesa, który ponadto uzależnił od osiągnięcia porozumienia spłaty argentyńskich papierów dłużnych posiadanych przez innych wierzycieli.

Jak komentuje BBC, najpewniej sytuacja ta nie wpłynie tak samo na argentyńską gospodarkę, jak ogłoszenie przez tamtejszy rząd niewypłacalności w 2001 roku, gdy dziesiątki ludzi zginęły podczas ulicznych zamieszek, a władze zamroziły konta oszczędnościowe, by uniknąć szturmu na banki.

"Niestety nie udało się osiągnąć porozumienia i wkrótce Argentyna znajdzie się w sytuacji niewywiązywania się z płatności" - oświadczył Daniel Pollack, którego sąd powołał na mediatora między wierzycielami a rządem. Dodał, że "nie da się przewidzieć wszystkich konsekwencji ten sytuacji, ale na pewno nie będą one pozytywne".

Kicillof mówił w Nowym Jorku, że fundusze spekulacyjne usiłowały narzucić Argentynie "coś nielegalnego". "Argentyna jest gotowa do dialogu i znalezienia konsensu" - oświadczył Kicillof. "Będziemy poszukiwać sprawiedliwego, zrównoważonego i legalnego rozwiązania dla wszystkich naszych kredytodawców" - dodał.

Fundusze, o których mówił Kicillof to mające siedziby w USA fundusze hedgingowe, które skupiły

obligacje rządu Argentyny w najgorszym okresie kryzysu finansowego w tym kraju po wyjątkowo niskich cenach. Fundusze te nigdy nie zgodziły się restrukturyzację spłaty zadłużenia. Domagały się one obecnie spłaty przez Argentynę ok. 1,5 mld dolarów, w tym natychmiastowej spłaty 539 mln dolarów oprocentowania.

Kicillof utrzymywał, że jego kraj nie jest niewypłacalny. "Argentyńczycy mogą być spokojni, bo jutro będzie normalny dzień, a ziemia będzie się nadal kręcić" - mówił. "Pieniądze tam są, oczywiście jeśli bylibyśmy niewypłacalni, nie byłoby ich tam" - zapewniał.

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner użyła wobec tych funduszy określenia "sępy" i oskarżyła je o wykorzystywania problemu zadłużenia jej kraju do prób uzyskania wysokich zysków.

Agencja ratingowa Standard & Poor's, na krótko przed ogłoszeniem fiaska obecnych rokowań, obniżyła rating Argentyny do równego bankructwu. Zaznaczyła jednak, że może zrewidować go w górę, jeśli Argentyna znajdzie sposób wyjścia z obecnego impasu i dojdzie do porozumienia z wierzycielami.

Kicillof skrytykował tę decyzję. "Kto wierzy agencjom ratingowym? Kto uważa je za bezstronnych sędziów systemu finansowego?" - mówił.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 2. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 3. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 4. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 7. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook