Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lewica rządzi – Argentyna bankrutuje

31.07.2014

13 lat i dwa bankructwa. Lewicowe władze Argentyny właśnie poinformowały, że nie są spłacą swoje zadłużenia. Środowe rozmowy w Nowym Jorku z prywatnymi wierzycielami, którzy skupili część argentyńskiego długu, zakończyły się fiaskiem.

O niepowodzeniu rozmów w Nowym Jorku poinformował w nocy ze środy na czwartek minister gospodarki Argentyny Axel Kicillof. Mówił, że wierzyciele, którzy domagali się spłaty ok. 1,5 mld dolarów, odrzucili najnowszą ofertę rządu w Buenos Aires.

Porozumienia nie udało się osiągnąć do północy (godz. 6 czasu polskiego). Taki termin wyznaczył amerykański sędzia Thomas Griesa, który ponadto uzależnił od osiągnięcia porozumienia spłaty argentyńskich papierów dłużnych posiadanych przez innych wierzycieli.

Jak komentuje BBC, najpewniej sytuacja ta nie wpłynie tak samo na argentyńską gospodarkę, jak ogłoszenie przez tamtejszy rząd niewypłacalności w 2001 roku, gdy dziesiątki ludzi zginęły podczas ulicznych zamieszek, a władze zamroziły konta oszczędnościowe, by uniknąć szturmu na banki.

"Niestety nie udało się osiągnąć porozumienia i wkrótce Argentyna znajdzie się w sytuacji niewywiązywania się z płatności" - oświadczył Daniel Pollack, którego sąd powołał na mediatora między wierzycielami a rządem. Dodał, że "nie da się przewidzieć wszystkich konsekwencji ten sytuacji, ale na pewno nie będą one pozytywne".

Kicillof mówił w Nowym Jorku, że fundusze spekulacyjne usiłowały narzucić Argentynie "coś nielegalnego". "Argentyna jest gotowa do dialogu i znalezienia konsensu" - oświadczył Kicillof. "Będziemy poszukiwać sprawiedliwego, zrównoważonego i legalnego rozwiązania dla wszystkich naszych kredytodawców" - dodał.

Fundusze, o których mówił Kicillof to mające siedziby w USA fundusze hedgingowe, które skupiły

obligacje rządu Argentyny w najgorszym okresie kryzysu finansowego w tym kraju po wyjątkowo niskich cenach. Fundusze te nigdy nie zgodziły się restrukturyzację spłaty zadłużenia. Domagały się one obecnie spłaty przez Argentynę ok. 1,5 mld dolarów, w tym natychmiastowej spłaty 539 mln dolarów oprocentowania.

Kicillof utrzymywał, że jego kraj nie jest niewypłacalny. "Argentyńczycy mogą być spokojni, bo jutro będzie normalny dzień, a ziemia będzie się nadal kręcić" - mówił. "Pieniądze tam są, oczywiście jeśli bylibyśmy niewypłacalni, nie byłoby ich tam" - zapewniał.

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner użyła wobec tych funduszy określenia "sępy" i oskarżyła je o wykorzystywania problemu zadłużenia jej kraju do prób uzyskania wysokich zysków.

Agencja ratingowa Standard & Poor's, na krótko przed ogłoszeniem fiaska obecnych rokowań, obniżyła rating Argentyny do równego bankructwu. Zaznaczyła jednak, że może zrewidować go w górę, jeśli Argentyna znajdzie sposób wyjścia z obecnego impasu i dojdzie do porozumienia z wierzycielami.

Kicillof skrytykował tę decyzję. "Kto wierzy agencjom ratingowym? Kto uważa je za bezstronnych sędziów systemu finansowego?" - mówił.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

lewica

,

bankruci

Warto poczytać

 1. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 2. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 3. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 4. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 5. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

 6. bielsat-aeldgsa 28.03.2017

  Protest głodowy dziennikarza Biełsatu

  Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę - poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

 7. mid-epa05874016 28.03.2017

  Rosyjski bank potwierdza kontakty z zięciem Trumpa

  Jared Kushner brał udział w spotkaniach, na których bank prezentował swą nową strategię rozwoju.

 8. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook