Jedynie prawda jest ciekawa

Lewica doprowadziła Hiszpanię na skraj przepaści

31.10.2011

Bezrobocie w Hiszpanii wzrosło do 21,52 proc.. Bez pracy jest 5 milionów osób - ogłosił hiszpański Urząd Statystyczny. „To efekt jednej z najbardziej demoralizujących polityk społecznych w Europie” – uważa dr Tomasz Teluk.

Bezrobocie w Hiszpanii jest najwyższe w całej Unii Europejskiej. Na Półwyspie Iberyjskim nie notowano takiego poziomu od końca 1996 roku, kiedy wynosiło 21,6 proc.

Z danych wynika, że tylko w trzecim kwartale bieżącego roku w Hiszpanii pracę straciło blisko 144 tys. osób. W 1,4 mln rodzin nikt nie ma pracy zarobkowej.

Sytuacja panująca w Hiszpanii to efekt jednej z najbardziej demoralizujących polityk społecznych w Europie, za którą odpowiada hiszpańska lewica – stwierdza dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. Podkreśla, że szczególnie dramatyczna sytuacja panuje wśród ludzi młodych, gdzie bezrobocie sięga już ponad 50 proc.

Cała energia rządów premiera Zapatero obrócona była na projekt ideologiczny, opierała się na walce z tradycją, z rodziną, z Kościołem, bazowała na redefinicji podstawowych pojęć. Kwestie gospodarcze zaniedbano i takie są tego skutki – zauważa nasz rozmówca.

Teluk przewiduje, że sytuacja Hiszpanii jeszcze się pogorszy. – Wydaje się ona czekać w kolejce, jako następny kraj po Grecji, do bankructwa. Prędzej poradzą już sobie z kryzysem Włochy, które mają rozsądniejszych polityków – uważa dr Teluk.

RoJ

[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. JarmarkBerlinwiki 11.12.2017

  Niespokojnie na niemieckim jarmarku. Znaleziono torby z amunicją

  Niemiecka policja wkroczyła w niedzielę na jarmark bożonarodzeniowy w dzielnicy Berlina Charlottenburg po otrzymaniu wiadomości o dwóch plastikowych torbach znajdujących się obok samochodu zaparkowanego w pobliżu jarmarku i meczetu. Policja nie łączy znaleziska z terroryzmem - podał Reuters

 2. Grillowiki 11.12.2017

  Antysystemowcy rosną w siłę. W tym kraju mogą wkrótce przejąć władzę

  Na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech, w kolejnym ostatnio sondażu prowadzi antysystemowy, uważany za populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. Spadają notowania rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej

 3. lwow10122017 10.12.2017

  Szef MSZ Ukrainy w sprawie incydentu z polskim autobusem: „Stanowczo potępiam prowokację”

  - Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin potępił w niedzielę uszkodzenie polskiego autobusu na jednym z parkingów na obwodnicy Lwowa. Ocenił, że była to prowokacja, której celem jest zerwanie środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

 4. salvini10122017 10.12.2017

  Włosi protestują przeciwko nadawaniu obywatelstwa dzieciom imigrantów. "Nie jesteśmy Arką Noego"

  Włochy nie są "Arką Noego" - powiedział lider prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvini na niedzielnym wiecu w Rzymie przeciwko ustawie o nadaniu obywatelstwa niektórym dzieciom imigrantów. Prace nad ustawą, zwaną ius soli, z braku poparcia są przekładane.

 5. Papiez101220017 10.12.2017

  Franciszek zaapelował o świat bez broni nuklearnej

  Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę zaapelował o działania pełne determinacji na rzecz budowy świata bez broni nuklearnej, a także o podjęcie skutecznych decyzji w walce ze zmianami klimatycznymi.

Wiadomości z kraju

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook