Jedynie prawda jest ciekawa

Lewica doprowadziła Hiszpanię na skraj przepaści

31.10.2011

Bezrobocie w Hiszpanii wzrosło do 21,52 proc.. Bez pracy jest 5 milionów osób - ogłosił hiszpański Urząd Statystyczny. „To efekt jednej z najbardziej demoralizujących polityk społecznych w Europie” – uważa dr Tomasz Teluk.

Bezrobocie w Hiszpanii jest najwyższe w całej Unii Europejskiej. Na Półwyspie Iberyjskim nie notowano takiego poziomu od końca 1996 roku, kiedy wynosiło 21,6 proc.

Z danych wynika, że tylko w trzecim kwartale bieżącego roku w Hiszpanii pracę straciło blisko 144 tys. osób. W 1,4 mln rodzin nikt nie ma pracy zarobkowej.

Sytuacja panująca w Hiszpanii to efekt jednej z najbardziej demoralizujących polityk społecznych w Europie, za którą odpowiada hiszpańska lewica – stwierdza dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. Podkreśla, że szczególnie dramatyczna sytuacja panuje wśród ludzi młodych, gdzie bezrobocie sięga już ponad 50 proc.

Cała energia rządów premiera Zapatero obrócona była na projekt ideologiczny, opierała się na walce z tradycją, z rodziną, z Kościołem, bazowała na redefinicji podstawowych pojęć. Kwestie gospodarcze zaniedbano i takie są tego skutki – zauważa nasz rozmówca.

Teluk przewiduje, że sytuacja Hiszpanii jeszcze się pogorszy. – Wydaje się ona czekać w kolejce, jako następny kraj po Grecji, do bankructwa. Prędzej poradzą już sobie z kryzysem Włochy, które mają rozsądniejszych polityków – uważa dr Teluk.

RoJ

[fot. Wikipedia.org]
Słowa kluczowe:

lewica

,

Hiszpania

,

Zapatero

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook