Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec wolności i neutralności internetu! Czy to początek cenzurowania sieci?

18.12.2017
siec18122017
Koniec wolności i neutralności internetu! Czy to początek cenzurowania sieci?

Amerykańska lewica po raz kolejny chce użyć sądów aby zablokować decyzję administracji Trumpa. Tym razem chodzi o rezygnację z tzw. neutralności sieci – wprowadzonej przez Obamę zasady, która zabrania dostawcom internetu różnicować prędkość transferu dla poszczególnych stron.

Decyzja Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) o rezygnacji z neutralności sieci od początku budzi silne emocje. Jej przeciwnicy straszą, że bez rządowych regulacji dostawcy internetu będą mogli dowolnie odcinać swoim klientom dostęp do poszczególnych stron. Jej zwolennicy uważają natomiast, że mniejsze regulacje stosunkowo młodego rynku internetowego pozwolą dostawcom na swobodniejsze konkurowanie między sobą poprzez np. oferowanie pakietów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Zwracają także uwagę na to, że apokaliptyczne wizje lewicy nie znalazły potwierdzenia przed 2015 rokiem, kiedy neutralność sieci jeszcze nie obowiązywała, ani w licznych państwach, które nie mają podobnych przepisów.

Kontrowersyjne głosowanie

Ostateczna decyzja zapadła w czwartek, kiedy to zarząd FCC przegłosował 3:2 anulowanie neutralności sieci. Głosowanie odbyło się w atmosferze skandalu, z lewicowymi aktywistami protestującymi na zewnątrz. W pewnym momencie publiczność i dziennikarze zgromadzeni na sali zostali ewakuowani, a do środka weszli policjanci z psami. Ponownie wpuszczono ich dopiero po kwadransie i do dzisiaj nie wiadomo co tak naprawdę zaszło.
Lewica nie ma jednak zamiaru pogodzić się z porażką i po raz kolejny mają zamiar wykorzystać w swojej walce system sądowniczy.

Tuż po głosowaniu prokurator generalny Nowego Jorku, Demokrata Eric Schneiderman, zapowiedział, że złoży pozew przeciwko decyzji FCC. Szybko dołączył do niego inny prokurator generalny, Bob Ferguson ze stanu Waszyngton. A na tych dwóch zapewne się nie skończy. Prokuratorzy mogą liczyć na wsparcie polityków Demokratów – kongresmeni Ed Markley i Anna Eshoo już zdążyli zapowiedzieć swoje oficjalne poparcie, a inni na pewno pójdą w ich ślady.

W USA każdy sąd może stwierdzić niezgodność dowolnego zarządzenia z konstytucją i wtedy przestaje ono automatycznie obowiązywać w jego jurysdykcji – aż do odwołania do wyższej instancji. Jeżeli sędziowie przychylą się do wniosku prokuratorów, to ludzi Trumpa czeka kolejna długa batalia sądowa, aż do wydania ostatecznego wyroku przez Sąd Najwyższy. FCC ma dużą szansę na ostateczne zwycięstwo – SN jest kontrolowany przez Republikanów, a nowy sędzia Neil Gorsuch jest znanym przeciwnikiem wykorzystywania sądów w polityce. Ale zanim sprawa trafi na wokandę Sądu Najwyższego minie minimum kilka miesięcy, podczas których neutralność sieci nadal będzie obowiązywać.

Lewica ma jednak w zanadrzu kolejny plan na cofnięcie decyzji FCC. Demokratyczni senatorowie, z liderem mniejszości Chuckiem Schumerem na czele, chcą doprowadzić do senackiego głosowania nad tą zmianą. Zgodnie z ustawą Kongres może cofnąć decyzje poszczególnych agencji zwykłą większością głosów. Republikanie użyli tej metody do zlikwidowania wielu regulacji z czasów Obamy – jednak Demokratom, którzy nadal mają mniejszość w obu izbach, raczej się to nie uda.
 
Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 6. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 7. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook