Jedynie prawda jest ciekawa

Lewacy rozbili wiec polityczny w Niemczech

25.08.2013

Zamaskowani zwolennicy skrajnej lewicy napadli w Bremie na uczestników wiecu eurosceptycznej partii Alternatywa dla Niemiec - informują niemieckie media. Podczas zajścia 16 osób zostało rannych; trzech napastników zatrzymano.

Ośmiu napastników uzbrojonych w pojemniki z gazem łzawiącym i pieprzowym oraz co najmniej jeden nóż wtargnęło na scenę w parku w Bremie, przewracając na ziemię przemawiającego w tym czasie szefa AfD Bernda Lucke i raniąc innego członka partii nożem w rękę. Podczas szarpaniny 15 osób odniosło obrażenia w wyniku działania gazu. Policji udało się zatrzymać trzech uczestników napadu. Incydent miał miejsce w sobotę wieczorem.

Sam Lucke nie odniósł obrażeń. Po zwiększeniu ochrony policyjnej partia kontynuowała spotkanie przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się 22 września. Lucke powiedział, że jest "zaszokowany i oburzony" incydentem. Nazwał ten wybryk niedopuszczalnym zakłóceniem demokratycznej walki wyborczej, przypominającym schyłkowe czasy Republiki Weimarskiej (lata 1919-1933, gdy uliczne walki między komunistami a nazistami były na porządku dziennym).

AfD skarżyła się już wcześniej na szykany ze strony lewackich ugrupowań. Plakaty eurosceptycznego ugrupowania były zrywane, a osoby roznoszące partyjne ulotki wyzywano i przepędzano z dzielnic Berlina, znanych z lewicowych sympatii.

AfD powstała w kwietniu na bazie istniejącego od zeszłego roku ruchu obywatelskiego Alternatywa Wyborcza 2013. Jej założyciele to grupa liberalnych i konserwatywnych ekonomistów i publicystów.

Eurosceptyczne ugrupowanie jest przeciwne pomocy finansowej dla Grecji i innych zadłużonych krajów z południa Europy. Domaga się ich wyjścia ze strefy euro. Nie wyklucza powrotu Niemiec do waluty narodowej - marki. Partie lewicowe oskarżają eurosceptyków o tolerowanie w swoich szeregach osób ze skrajnie prawicową przeszłością. Według najnowszych sondaży AfD może liczyć na około 3. proc. poparcia i raczej nie wejdzie do parlamentu. 

PAP

Tu można obejrzeć film z tego zajścia:

Warto poczytać

 1. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 2. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 3. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 4. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 5. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook