Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lewacki prezydent wspiera "prawą nogę"

02.04.2014

Najbardziej niepopularny prezydent w historii Francji postanowił wzmocnić „prawą nogę”. Francois Hollande mianował prawicowego Manuela Vallsa na nowego premiera.

- Hollande zawsze sprawiał wrażenie ostrożnego polityka, ale mianowanie Vallsa (...) pokazuje, że ma również żyłkę hazardzisty. Valls jest najbardziej prawicową postacią w wyższych eszelonach Partii Socjalistycznej", a to oznacza, że "we francuskiej polityce zacznie się dziać - pisze "Financial Times" w środowym artykule redakcyjnym.

Wybór nowego szefa rządu nie zaskakuje - ocenia brytyjska gazeta przypominając, że po dwóch latach u władzy Hollande jest niepopularny, gospodarka jest słaba, bezrobocie wysokie i wciąż rośnie, a w niedawnych wyborach lokalnych socjaliści ponieśli porażkę.

Według "FT" Valls to dobry wybór. Po pierwsze, dał się poznać jako polityk konsekwentnie wyznający liberalne poglądy gospodarcze. Jest przeciwny 35-godzinnemu tygodniowi pracy, popiera ściślejszą dyscyplinę fiskalną i już kilka lat temu mówił o kiepskim stanie francuskich finansów publicznych.

- Jeśli Hollande rzeczywiście chce wprowadzać probiznesowe reformy, Valls jest właściwym człowiekiem - podkreśla dziennik.

Po drugie, nowy premier potrafi komunikować się ze społeczeństwem. Jest to cecha, której "administracja Hollande'a pilnie potrzebuje po dwóch latach, podczas których Francuzi nie byli w stanie zrozumieć, na czym polega gospodarcza strategia rządu". 

- Komunikacyjne zdolności i twarde przestrzeganie praworządności zrobiły z niego najpopularniejszego polityka Francji - pisze "FT".

Wybór Vallsa nie jest jednak pozbawiony ryzyka. "FT" przewiduje, że nowy premier, zajmujący miejsce na prawym skrzydle partii, będzie miał problem ze zdobyciem poparcia socjalistów dla programu reform gospodarczych.

Nie wiadomo też, jak dużym poparciem samego prezydenta cieszy się nowy szef rządu. "Francja i Europa bardzo potrzebują sukcesu tandemu Hollande-Valls. Ten nastąpi jednak tylko wówczas, gdy prezydent nada rządowi zdecydowany kierunek (...) i udzieli pełnego poparcia premierowi, przeciwstawiając się syrenim głosom, które zaczną lamentować w najbliższych tygodniach – podkreśla "FT". - Jeśli tego nie zrobi, jego prezydentura zakończy się całkowitym niepowodzeniem".

PAP

[FOTO: 

Słowa kluczowe:

Francja

,

prawica

Warto poczytać

 1. sejmarszalek 28.10.2016

  Kuchciński w Turcji o kryzysie migracyjnym

  Bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy, relacje parlamentarne oraz stosunki polsko-tureckie - to główne tematy rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami najwyższych władz Turcji.

 2. mid-epa05603261 28.10.2016

  KE: Starannie przeanalizujemy polską odpowiedź

  „Na tym etapie nie będziemy spekulować na temat możliwych dalszych kroków”.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-135135 28.10.2016

  Orban pozwie Komisję Europejską?

  Premier Węgier zagroził, że pozwie Komisję Europejską, jeśli nie zrezygnuje ona z obowiązkowych kwot osiedlania uchodźców.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-121606 28.10.2016

  Gen. Shirreff o zagrożeniach ze strony Rosji

  "Jeśli NATO z 3,5-milionowej armii jest w stanie jedynie wygenerować jednostkę wielkości 5 tys. żołnierzy, to nie jest to najlepszy sposób odstraszania"

 5. niemiec-straszny 28.10.2016

  Szef Bundestagu krytykuje polski rząd

  Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert poparł krytyczne wobec polskiego rządu stanowisko prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Vosskuhlego.

 6. ГрадСвияжск 28.10.2016

  Waszczykowski: Zachowanie Rosjan agresywne

  Szwecja potwierdziła w środę, że dwie rosyjskie korwety, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego.

 7. mid-epa05605443 27.10.2016

  NATO wesprze UE na Morzu Śródziemnym

  Sojusz udzieli wsparcia unijnej operacji, której celem jest zwalczanie przemytników migrantów z Afryki Północnej do Europy.

 8. mid-epa05603595 27.10.2016

  Ważny głos papieża w obronie rodziny

  Jako jedną z przyczyn obecnego kryzysu rodziny wymienił narzucanie "ideologii, które bezpośrednio atakują plan rodziny".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook