Jedynie prawda jest ciekawa


Lewacki prezydent wspiera "prawą nogę"

02.04.2014

Najbardziej niepopularny prezydent w historii Francji postanowił wzmocnić „prawą nogę”. Francois Hollande mianował prawicowego Manuela Vallsa na nowego premiera.

- Hollande zawsze sprawiał wrażenie ostrożnego polityka, ale mianowanie Vallsa (...) pokazuje, że ma również żyłkę hazardzisty. Valls jest najbardziej prawicową postacią w wyższych eszelonach Partii Socjalistycznej", a to oznacza, że "we francuskiej polityce zacznie się dziać - pisze "Financial Times" w środowym artykule redakcyjnym.

Wybór nowego szefa rządu nie zaskakuje - ocenia brytyjska gazeta przypominając, że po dwóch latach u władzy Hollande jest niepopularny, gospodarka jest słaba, bezrobocie wysokie i wciąż rośnie, a w niedawnych wyborach lokalnych socjaliści ponieśli porażkę.

Według "FT" Valls to dobry wybór. Po pierwsze, dał się poznać jako polityk konsekwentnie wyznający liberalne poglądy gospodarcze. Jest przeciwny 35-godzinnemu tygodniowi pracy, popiera ściślejszą dyscyplinę fiskalną i już kilka lat temu mówił o kiepskim stanie francuskich finansów publicznych.

- Jeśli Hollande rzeczywiście chce wprowadzać probiznesowe reformy, Valls jest właściwym człowiekiem - podkreśla dziennik.

Po drugie, nowy premier potrafi komunikować się ze społeczeństwem. Jest to cecha, której "administracja Hollande'a pilnie potrzebuje po dwóch latach, podczas których Francuzi nie byli w stanie zrozumieć, na czym polega gospodarcza strategia rządu". 

- Komunikacyjne zdolności i twarde przestrzeganie praworządności zrobiły z niego najpopularniejszego polityka Francji - pisze "FT".

Wybór Vallsa nie jest jednak pozbawiony ryzyka. "FT" przewiduje, że nowy premier, zajmujący miejsce na prawym skrzydle partii, będzie miał problem ze zdobyciem poparcia socjalistów dla programu reform gospodarczych.

Nie wiadomo też, jak dużym poparciem samego prezydenta cieszy się nowy szef rządu. "Francja i Europa bardzo potrzebują sukcesu tandemu Hollande-Valls. Ten nastąpi jednak tylko wówczas, gdy prezydent nada rządowi zdecydowany kierunek (...) i udzieli pełnego poparcia premierowi, przeciwstawiając się syrenim głosom, które zaczną lamentować w najbliższych tygodniach – podkreśla "FT". - Jeśli tego nie zrobi, jego prezydentura zakończy się całkowitym niepowodzeniem".

PAP

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook