Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lewacki prezydent wspiera "prawą nogę"

02.04.2014

Najbardziej niepopularny prezydent w historii Francji postanowił wzmocnić „prawą nogę”. Francois Hollande mianował prawicowego Manuela Vallsa na nowego premiera.

- Hollande zawsze sprawiał wrażenie ostrożnego polityka, ale mianowanie Vallsa (...) pokazuje, że ma również żyłkę hazardzisty. Valls jest najbardziej prawicową postacią w wyższych eszelonach Partii Socjalistycznej", a to oznacza, że "we francuskiej polityce zacznie się dziać - pisze "Financial Times" w środowym artykule redakcyjnym.

Wybór nowego szefa rządu nie zaskakuje - ocenia brytyjska gazeta przypominając, że po dwóch latach u władzy Hollande jest niepopularny, gospodarka jest słaba, bezrobocie wysokie i wciąż rośnie, a w niedawnych wyborach lokalnych socjaliści ponieśli porażkę.

Według "FT" Valls to dobry wybór. Po pierwsze, dał się poznać jako polityk konsekwentnie wyznający liberalne poglądy gospodarcze. Jest przeciwny 35-godzinnemu tygodniowi pracy, popiera ściślejszą dyscyplinę fiskalną i już kilka lat temu mówił o kiepskim stanie francuskich finansów publicznych.

- Jeśli Hollande rzeczywiście chce wprowadzać probiznesowe reformy, Valls jest właściwym człowiekiem - podkreśla dziennik.

Po drugie, nowy premier potrafi komunikować się ze społeczeństwem. Jest to cecha, której "administracja Hollande'a pilnie potrzebuje po dwóch latach, podczas których Francuzi nie byli w stanie zrozumieć, na czym polega gospodarcza strategia rządu". 

- Komunikacyjne zdolności i twarde przestrzeganie praworządności zrobiły z niego najpopularniejszego polityka Francji - pisze "FT".

Wybór Vallsa nie jest jednak pozbawiony ryzyka. "FT" przewiduje, że nowy premier, zajmujący miejsce na prawym skrzydle partii, będzie miał problem ze zdobyciem poparcia socjalistów dla programu reform gospodarczych.

Nie wiadomo też, jak dużym poparciem samego prezydenta cieszy się nowy szef rządu. "Francja i Europa bardzo potrzebują sukcesu tandemu Hollande-Valls. Ten nastąpi jednak tylko wówczas, gdy prezydent nada rządowi zdecydowany kierunek (...) i udzieli pełnego poparcia premierowi, przeciwstawiając się syrenim głosom, które zaczną lamentować w najbliższych tygodniach – podkreśla "FT". - Jeśli tego nie zrobi, jego prezydentura zakończy się całkowitym niepowodzeniem".

PAP

[FOTO: 

Słowa kluczowe:

Francja

,

prawica

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook