Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lewacki prezydent wspiera "prawą nogę"

02.04.2014

Najbardziej niepopularny prezydent w historii Francji postanowił wzmocnić „prawą nogę”. Francois Hollande mianował prawicowego Manuela Vallsa na nowego premiera.

- Hollande zawsze sprawiał wrażenie ostrożnego polityka, ale mianowanie Vallsa (...) pokazuje, że ma również żyłkę hazardzisty. Valls jest najbardziej prawicową postacią w wyższych eszelonach Partii Socjalistycznej", a to oznacza, że "we francuskiej polityce zacznie się dziać - pisze "Financial Times" w środowym artykule redakcyjnym.

Wybór nowego szefa rządu nie zaskakuje - ocenia brytyjska gazeta przypominając, że po dwóch latach u władzy Hollande jest niepopularny, gospodarka jest słaba, bezrobocie wysokie i wciąż rośnie, a w niedawnych wyborach lokalnych socjaliści ponieśli porażkę.

Według "FT" Valls to dobry wybór. Po pierwsze, dał się poznać jako polityk konsekwentnie wyznający liberalne poglądy gospodarcze. Jest przeciwny 35-godzinnemu tygodniowi pracy, popiera ściślejszą dyscyplinę fiskalną i już kilka lat temu mówił o kiepskim stanie francuskich finansów publicznych.

- Jeśli Hollande rzeczywiście chce wprowadzać probiznesowe reformy, Valls jest właściwym człowiekiem - podkreśla dziennik.

Po drugie, nowy premier potrafi komunikować się ze społeczeństwem. Jest to cecha, której "administracja Hollande'a pilnie potrzebuje po dwóch latach, podczas których Francuzi nie byli w stanie zrozumieć, na czym polega gospodarcza strategia rządu". 

- Komunikacyjne zdolności i twarde przestrzeganie praworządności zrobiły z niego najpopularniejszego polityka Francji - pisze "FT".

Wybór Vallsa nie jest jednak pozbawiony ryzyka. "FT" przewiduje, że nowy premier, zajmujący miejsce na prawym skrzydle partii, będzie miał problem ze zdobyciem poparcia socjalistów dla programu reform gospodarczych.

Nie wiadomo też, jak dużym poparciem samego prezydenta cieszy się nowy szef rządu. "Francja i Europa bardzo potrzebują sukcesu tandemu Hollande-Valls. Ten nastąpi jednak tylko wówczas, gdy prezydent nada rządowi zdecydowany kierunek (...) i udzieli pełnego poparcia premierowi, przeciwstawiając się syrenim głosom, które zaczną lamentować w najbliższych tygodniach – podkreśla "FT". - Jeśli tego nie zrobi, jego prezydentura zakończy się całkowitym niepowodzeniem".

PAP

[FOTO: 

Słowa kluczowe:

Francja

,

prawica

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook