Jedynie prawda jest ciekawa


Le Pen zawieszony we Froncie Narodowym

05.05.2015

Twórca Frontu Narodowego i jego honorowy przewodniczący Jean-Marie Le Pen został zawieszony w prawach członka tej partii.

Twórca francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego i jego honorowy przewodniczący Jean-Marie Le Pen został zawieszony w poniedziałek w prawach członka tej partii, o czym poinformowała ona w komunikacie. Powodem były kontrowersyjne wypowiedzi polityka.

Komitet wykonawczy partii FN, który zebrał się w poniedziałek, postanowił ukarać Le Pena za kolejne wypowiedzi na temat Holokaustu i imigracji, które wywołały powszechne oburzenie.

Partia zapowiedziała też, że w ciągu trzech miesięcy zwoła zebranie w celu zmiany statusu i pozbawienia Le Pena godności honorowego przewodniczącego. Tytuł ten nadano mu w 2010 roku.

86-letni Le Pen uznał poniedziałkową decyzję za „zdradę” ze strony córki i podkreślił, że członkowie ugrupowania „będą oburzeni”.

W kwietniu w wywiadzie telewizyjnym Jean-Marie Le Pen bronił swej wypowiedzi z roku 1996, kiedy to oświadczył, że „komory gazowe były zaledwie szczegółem w historii drugiej wojny światowej, co jest ewidentne”. Za tę wypowiedź francuski skrajnie prawicowy polityk został oskarżony o podsycanie nienawiści rasowej i skazany na karę grzywny.

W wywiadzie, którego udzielił w tym roku skrajnie prawicowemu tygodnikowi „Rivarol”, uważanemu za antysemicki, Jean-Marie Le Pen bronił też m.in. pamięci o marszałku Philippie Petainie, przywódcy kolaboranckiego rządu Vichy, a także krytykował strategię polityczną córki, Marine, stojącej obecnie na czele FN.

W niedzielę Marine Le Pen oświadczyła, że jej ojciec „nie powinien mieć już możliwości wypowiadania się w imieniu Frontu Narodowego, gdyż jego uwagi są sprzeczne z linią partii”.

Od czasu przejęcia od ojca przywództwa w FN w roku 2011 Marine Le Pen zabiega o to, by jej ugrupowanie uwolniło się od antysemickiego wizerunku i poszerzyło krąg potencjalnych wyborców w sytuacji, gdy jego szefowa szykuje się do wyborów prezydenckich we Francji w roku 2017.

Marine Le Pen kilkakrotnie apelowała do 86-letniego ojca, by udał się na polityczną emeryturę, ten jednak twierdził, że pozostanie w polityce do końca życia.

Choć Jean-Marie Le Pen nadal jest ulubieńcem starszych członków FN, nie może on już liczyć na spore poparcie wewnętrzne. Z sondażu opublikowanego w połowie kwietnia wynika, że 67 proc. zwolenników FN jest za tym, by odszedł on z partii, a 74 proc. z nich uważa, że ugrupowaniu szkodzi jego obecność w mediach.

Według rzecznika FN Alaina Viziera poniedziałkowa decyzja nie ma wpływu na mandat Jean-Marie Le Pena w Parlamencie Europejskim.

PAP/es

fot.PAP/EPA

Warto poczytać

 1. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 2. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 3. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 4. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 5. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 6. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 7. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 8. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook