Jedynie prawda jest ciekawa


Le Pen odpowie za słowa o komorach gazowych

27.03.2018
LePenwiki
Le Pen odpowie za słowa o komorach gazowych

Francuski Sąd Kasacyjny podtrzymał we wtorek karę grzywny w wysokości 30 tys. euro dla byłego szefa Frontu Narodowego (FN) Jean-Marie Le Pena za stwierdzenie w kwietniu 2015 roku, że komory gazowe były "szczegółem" historii II wojny światowej.

Sąd Kasacyjny, który we Francji pełni funkcję sądu najwyższego, odrzucił apelację współzałożyciela FN od wyroku sądu apelacyjnego w Paryżu, który 1 marca 2017 roku uznał wypowiedź za kontestowanie zbrodni przeciwko ludzkości. Był to ostateczny wyrok w tej sprawie.

Za wypowiedź o komorach gazowych skazano byłego szefa skrajnie prawicowej partii po raz pierwszy w 1991, a potem w 1999 roku. Określenia "szczegół w historii II wojny światowej" po raz pierwszy użył w 1987 roku.

W programie telewizji francuskiej 2 kwietnia 2015 roku dziennikarzowi, który zapytał go, czy żałuje nazwania komór gazowych "szczegółem", Le Pen odpowiedział: "Wcale. To, co powiedziałem, jest zgodne z moją myślą, że komory gazowe były detalem w historii wojny". Zapytany, czy podtrzymuje to, co powiedział, potwierdził: "Całkowicie podtrzymuję, ponieważ wierzę, że to prawda i nie powinno to nikogo szokować". Na pytanie, czy "śmierć milionów" można nazwać szczegółem, Le Pen odparł: "To nie chodzi o śmierć milionów, tylko o komory gazowe. Mówię o szczegółowych sprawach. Nie mówiłem o liczbie zmarłych. Mówiłem o systemie. Powiedziałem, że był to szczegół w historii wojen".

Wypowiedzi ojca na temat komór gazowych potępiła jego córka Marine, która zastąpiła go w 2011 roku na czele FN. Po latach współpracy z ojcem w 2015 roku oskarżyła go o stosowanie "strategii spirali między spaloną ziemią a samobójstwem politycznym". Awantura zakończyła się wyrzuceniem Le Pena z FN. 

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 2. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 6. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 7. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook